Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Niepłodność - charakterystyka, przyczyny

Około 10% populacji na świecie boryka się z problemem niepłodności. Nawet w 50% przypadków przyczyna problemu z poczęciem dziecka leży po stronie mężczyzny. Niepłodność – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, może mieć różne podłoże. Jednym z najważniejszych czynników prowadzących do niepłodności jest wiek. Wynika to z naturalnego wpływu procesu starzenia się na układ rozrodczy. Obecnie istnieje jednak wiele metod leczenia niepłodności, które parom borykającym się z problemem niepłodności dają szansę na upragnione dziecko.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

1. Niepłodność - charakterystyka

Z medycznego punktu widzenia o niepłodności mówi się wtedy, gdy parze, po roku regularnych starań, bez zastosowania antykoncepcji, nie udaje się uzyskać ciąży. Niepłodność u kobiet występuje również w sytuacji, gdy kobieta poroniła dwa lub więcej razy. Niepłodność może być pierwotna lub wtórna. W pierwszym przypadku kobiecie nigdy nie udało się zajść w ciążę. Niepłodność wtórna natomiast może wystąpić u par, które mają już jedno dziecko, a problem pojawił się podczas starań o drugie lub kolejne potomstwo.

2. Niepłodność – przyczyny

W jednej trzeciej przypadków przyczyną jest niepłodność u mężczyzn, w jednej trzeciej problem leży po stronie kobiety, a pozostałe przypadki wynikają z problemów obojga partnerów, lub z przyczyn niewyjaśnionych. Aby podjąć leczenie, niezbędne jest zdiagnozowanie przyczyn problemu. W tym celu para musi się poddać badaniom, które wskażą źródło problemu niepłodności oraz pozwolą na podjęcie dalszego leczenia.

3. Niepłodność - przyczyny problemu u kobiet

Często niepłodność u kobiet wynika z problemów związanych z owulacją. Mogą o nich świadczyć nieregularne krwawienia menstruacyjne lub ich całkowity brak. Źródłem trudności z zajściem w ciążę mogą być również nieprawidłowości hormonalne, zespół policystycznych jajników lub obniżona rezerwa jajnikowa. Wśród innych przyczyn niepłodności żeńskiej wymienia się m.in.:

  • endometriozę;
  • nieprawidłowości anatomiczne;
  • włókniaki i torbiele narządów rodnych;
  • niewłaściwą masę ciała;
  • choroby przewlekłe (takie jak cukrzyca czy choroby serca).

4. Niepłodność - przyczyny problemu u mężczyzn

Istnieje wiele przyczyn niepłodności u mężczyzn. Należą do nich m.in. czynniki środowiskowe, genetyczne, wiek, styl życia, choroby oraz przyjmowane leki. Niektóre formy niepłodności mogą wynikać również z otyłości, nadużywania alkoholu, narkotyków czy nikotyny, a nawet długotrwałego stresu. Wszystkie te czynniki wpływają na obniżenie parametrów nasienia. Ich wyeliminowanie i zmiana trybu życia może w dość krótkim czasie spowodować wzrost jakości komórek rozrodczych u panów. Działania warto omówić z lekarzem – będzie on w stanie ocenić szanse na poprawę parametrów nasienia i ew. zaleci najbardziej skuteczne postępowanie.

Niepłodność to poważny problem wielu par. Istotne jest jednak, aby szukać przyczyn niepłodności bez przekonania o winie swojej lub partnera. Pamiętajmy, że niepłodność to choroba jak każda inna i często nie mamy na nią wpływu.

Bibliografia

Kępiński A., Z psychopatologii życia seksualnego, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2003, ISBN 83-08-03354-7

Pisarski T., Szamatowicz M. (red.), Niepłodność, Warszawa, PZWL 1997, ISBN 83-200-2126-X

Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-39-6

Ball S. Męska (nie)płodność. Fizjologia, zagrożenia, leczenie, Medyk, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89745-92-7

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy