Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Katarzyna Pietuch

Niepłodność - charakterystyka, przyczyny niepłodności u mężczyzn i kobiet

Problem niepłodności dotyczy około 10 procent światowej populacji.
Problem niepłodności dotyczy około 10 procent światowej populacji. (gettyimages)

Około 10% populacji na świecie boryka się z problemem niepłodności. Nawet w 50% przypadków przyczyna problemu z poczęciem dziecka leży po stronie mężczyzny. Niepłodność – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, może mieć różne podłoże. Jednym z najważniejszych czynników prowadzących do niepłodności jest wiek. Wynika to z naturalnego wpływu procesu starzenia się na układ rozrodczy. Obecnie istnieje jednak wiele metod leczenia niepłodności, które dają szansę na upragnione dziecko. Co warto wiedzieć o niepłodności?

spis treści

1. Czym jest niepłodność?

Z medycznego punktu widzenia o niepłodności mówi się wtedy, gdy parze, po roku regularnych starań, bez zastosowania antykoncepcji, nie udaje się uzyskać ciąży. Niepłodność u kobiet występuje również w sytuacji, gdy do poronienia doszło więcej niż dwa razy.

Niepłodność pierwotna oznacza, że kobiecie nigdy nie udało się zajść w ciążę. Niepłodność wtórna natomiast występuje u par, które mają już jedno dziecko, a problem pojawił się podczas starań o drugie lub kolejne potomstwo.

2. Przyczyny niepłodności

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

W jednej trzeciej przypadków przyczyną jest niepłodność u mężczyzn, w jednej trzeciej problem leży po stronie kobiety, pozostałe przypadki wynikają z problemów obojga partnerów lub z przyczyn niewyjaśnionych.

Aby podjąć leczenie, niezbędne jest zdiagnozowanie przyczyn problemu. W tym celu para musi się poddać badaniom, które wskażą źródło problemu oraz pozwolą na podjęcie dalszego leczenia.

2.1. Przyczyny niepłodności u kobiet

Często niepłodność u kobiet wynika z problemów związanych z owulacją. Mogą o nich świadczyć nieregularne miesiączki lub ich całkowity brak. Źródłem trudności z zajściem w ciążę mogą być również nieprawidłowości hormonalne, zespół policystycznych jajników lub obniżona rezerwa jajnikowa. Wśród innych przyczyn niepłodności żeńskiej wymieniana jest:

  • endometrioza,
  • nieprawidłowości anatomiczne,
  • włókniaki i torbiele narządów rodnych,
  • niewłaściwa masa ciała,
  • choroby przewlekłe (takie jak cukrzyca czy choroby serca).

Leczenie niepłodności kobiecej zależy od przyczyny. Jeśli jest to niedrożność jajników stosuje się udrażnianie chirurgiczne. Jeśli to problemy z owulacją stoją za problemami z poczęciem wykorzystywana jest terapia indukująca owulację. Takie samo postępowanie jest zalecane w przypadku zespołu policystycznych jajników.

2.2. Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Istnieje wiele przyczyn niepłodności u mężczyzn. Należą do nich m.in. czynniki środowiskowe, genetyczne, wiek, styl życia, choroby oraz przyjmowane leki. Niektóre formy niepłodności mogą wynikać również z otyłości, nadużywania alkoholu, narkotyków czy nikotyny, a nawet długotrwałego stresu.

Wszystkie te czynniki wpływają na obniżenie parametrów nasienia. Ich wyeliminowanie i zmiana trybu życia może w dość krótkim czasie spowodować wzrost jakości komórek rozrodczych u panów.

Działania warto omówić z lekarzem – będzie on w stanie ocenić szanse na poprawę parametrów nasienia i zaleci najbardziej skuteczne postępowanie.

3. Bezpłodność a niepłodność

Bezpłodność, w odróżnieniu od niepłodności, jest wrodzona i nieuleczalna. Występuje, jeśli kobieta lub mężczyzna nie produkują komórek rozrodczych. Spowodowane jest to nieprawidłowościami w budowie anatomicznej, na przykład brakiem jąder u mężczyzny lub jajników u kobiety. Na bezpłodność nie ma lekarstwa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze