Badanie nasienia
Jeśli kobieta i mężczyzna starający się o potomka, pomimo rocznego okresu współżycia bez zabezpieczenia mają trudności z poczęciem dziecka, powinni udać się do lekarza, który zaleci mężczyźnie wykonanie badania nasienia, które określi, czy może problem nie tkwi w jego ilości lub jakości. Badanie może także zostać wykonane w celu ustalenia ojcostwa. Sugeruje ono pewne schorzenia, na które może cierpieć mężczyzna, np. infekcje czy zbyt wysoki poziom estrogenu w organizmie.
Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"
1. Zalecenia przed badaniem nasienia
Zalecenia podczas badania nasienia:
- Przed badaniem należy umyć prącie wodą z mydłem.
- Próbka nasienia musi pochodzić z pierwszego, pełnego wytrysku, po okresie od 3 do 5 dni wstrzemięźliwości seksualnej.
- Nasienie należy umieścić w sterylnym naczyniu, które bezpośrednio przed oddaniem próbki trzeba ogrzać, np. pocierając dłońmi.
- Badany musi udzielić informacji o tym, jak często dochodzi u niego do wytrysku i w jaki sposób uzyskał próbkę spermy.
- Konieczne jest poinformowanie badającego o przebytych i aktualnych chorobach, urazach, branych lekach, używkach.
2. Co ocenia badanie nasienia?
Podczas badania spermy ocenia się:
- objętość nasienia – zdrowy mężczyzna produkuje od 2 do 6 ml spermy w jednym wytrysku, co daje ilość około jednej łyżeczki stołowej, zarówno mniejsza ilość produkowanej spermy, jak i większa może oznaczać problemy z zapłodnieniem kobiety;
- ilość plemników – w jednym ml spermy znajduje się około 20 milionów plemników;
- pH spermy – ma ona odczyn alkaliczny, co ułatwia plemnikom przetrwanie w żeńskim układzie rozrodczym, którego środowisko wykazuje odczyn kwaśny; jeśli sperma ma odczyn lekko kwaśny, plemniki nie będą miały szans dotrzeć do komórki jajowej;
- skład i konsystencja nasienia – nieprawidłowa konsystencja może utrudniać plemnikom przemieszczanie się.
Badanie spermy określa:
- ruchliwość plemników;
- budowę plemników;
- czas upłynnienia nasienia.
Jeśli badanie nasienia nie stwierdza niepokojących nieprawidłowości, wykonywane jest tylko raz. Jeśli jednak pewne zmiany są obserwowane, zaleca się powtórzenie badania, w odstępie co najmniej trzymiesięcznym. Jeśli celem badania jest ustalenie ojcostwa, badanie także należy powtórzyć - najpierw po około 10 dniach, a potem po 30 dniach od oddania pierwszej próbki spermy.
Komentarze