Trwa ładowanie...

Badanie nasienia

Jeśli kobieta i mężczyzna starający się o potomka, pomimo rocznego okresu współżycia bez zabezpieczenia mają trudności z poczęciem dziecka, powinni udać się do lekarza, który zaleci mężczyźnie wykonanie badania nasienia, które określi, czy może problem nie tkwi w jego ilości lub jakości. Badanie może także zostać wykonane w celu ustalenia ojcostwa. Sugeruje ono pewne schorzenia, na które może cierpieć mężczyzna, np. infekcje czy zbyt wysoki poziom estrogenu w organizmie.

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

spis treści

1. Zalecenia przed badaniem nasienia

Zalecenia podczas badania nasienia:

 1. Przed badaniem należy umyć prącie wodą z mydłem.
 2. Próbka nasienia musi pochodzić z pierwszego, pełnego wytrysku, po okresie od 3 do 5 dni wstrzemięźliwości seksualnej.
 3. Nasienie należy umieścić w sterylnym naczyniu, które bezpośrednio przed oddaniem próbki trzeba ogrzać, np. pocierając dłońmi.
 4. Badany musi udzielić informacji o tym, jak często dochodzi u niego do wytrysku i w jaki sposób uzyskał próbkę spermy.
 5. Konieczne jest poinformowanie badającego o przebytych i aktualnych chorobach, urazach, branych lekach, używkach.

2. Co ocenia badanie nasienia?

Podczas badania spermy ocenia się:

 • objętość nasienia – zdrowy mężczyzna produkuje od 2 do 6 ml spermy w jednym wytrysku, co daje ilość około jednej łyżeczki stołowej, zarówno mniejsza ilość produkowanej spermy, jak i większa może oznaczać problemy z zapłodnieniem kobiety;
 • ilość plemników – w jednym ml spermy znajduje się około 20 milionów plemników;
 • pH spermy – ma ona odczyn alkaliczny, co ułatwia plemnikom przetrwanie w żeńskim układzie rozrodczym, którego środowisko wykazuje odczyn kwaśny; jeśli sperma ma odczyn lekko kwaśny, plemniki nie będą miały szans dotrzeć do komórki jajowej;
 • skład i konsystencja nasienia – nieprawidłowa konsystencja może utrudniać plemnikom przemieszczanie się.

Badanie spermy określa:

 • ruchliwość plemników;
 • budowę plemników;
 • czas upłynnienia nasienia.

Jeśli badanie nasienia nie stwierdza niepokojących nieprawidłowości, wykonywane jest tylko raz. Jeśli jednak pewne zmiany są obserwowane, zaleca się powtórzenie badania, w odstępie co najmniej trzymiesięcznym. Jeśli celem badania jest ustalenie ojcostwa, badanie także należy powtórzyć - najpierw po około 10 dniach, a potem po 30 dniach od oddania pierwszej próbki spermy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.