Niepłodność u kobiet

Zaburzenia płodności u kobiet diagnozuje się mniej więcej tak często, jak u mężczyzn. W wielu przypadkach trudno jest nawet stwierdzić, co jest przyczyną niepłodności pary. U kobiet niepłodność jest najczęściej skutkiem zaburzeń owulacji, endometriozy, niedrożności dróg rodnych. Płodność kobiety spada także z wiekiem, a proces ten zaczyna się już około dwudziestego piątego roku życia.

Przyczyny niepłodności kobiecej

Niepłodność żeńska jest problemem złożonym i może mieć wiele przyczyn. Trudności są najczęściej związane z zachwianiem równowagi hormonalnej, w tym zaburzeniami owulacji o różnej etiologii. U części kobiet doświadczających trudności z poczęciem dziecka przyczyną jest zespół policystycznych jajników. U pacjentek diagnozuje się wysoki poziom hormonów męskich, czyli androgenów, co skutkuje nieprawidłowym dojrzewaniem pęcherzyków jajnikowych. Typowym objawem jest obecność licznych, drobnych torbieli na jajnikach.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Hiperprolaktynemia, wskazywana jako przyczyna niepłodności, występuje bardzo rzadko. Zbyt wysoki poziom prolaktyny w organizmie kobiety może działać negatywnie na poziom żeńskich hormonów płciowych, równocześnie podnosząc poziom testosteronu, co zaburza przebieg cyklu.

Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na płodność kobiety jest wiek. Wraz z upływem czasu zmniejsza się tzw. rezerwa jajnikowa, czyli pula komórek jajowych, które pozostają do dyspozycji. Obniżeniu ulega także ich jakość. Już od 35 roku życia obserwuje się istotny spadek płodności. Najczęściej do oceny rezerwy jajnikowej stosuje się badanie poziomu hormonu AMH. Jest to ważny marker potencjału rozrodczego kobiety. Wiek wpływa również na ryzyko występowania poronień nawracających i wad płodu (rośnie ono znacznie już po 35 roku życia).

Niekiedy niepłodność jest wynikiem nieprawidłowości budowy lub funkcji organów płciowych, w tym najczęściej wad anatomicznych macicy. Rzadziej występuje niedorozwój macicy czy jajowodów, podwójna szyjka macicy czy podwójna pochwa. Problemy z zajściem w ciążę sporadycznie są także skutkiem mięśniaków macicy, jeśli zmiany są znaczne. Różnego rodzaju torbiele jajników również mogą być powodem powstawania niepłodności kobiecej.

Innym źródłem niepłodności u kobiet są różnego rodzaju infekcje. Trudności z zajściem w ciążę mogą na przykład pojawić się po nieleczonej infekcji Chlamydia trachomatis czy rzeżączce. Wywołany infekcją stan zapalny prowadzi do powstawania blizn i zrostów. Dość często przyczyną niepłodności jest także endometrioza. Choroba polega na patologicznym rozroście błony śluzowej macicy (tzw. endometrium) poza jej jamą.

Czynnikami zmniejszającymi płodność kobiet są również:

Metody leczenia niepłodności kobiecej

Zanim rozpoczniemy diagnostykę i skonsultujemy się ze specjalistą w dziedzinie płodności, dobrze jest wypróbować przez jakiś czas naturalne metody. Wiele par właśnie dzięki metodzie termicznej lub termiczno-objawowej zostało szczęśliwymi rodzicami. Jeśli jednak po roku regularnych starań (współżycie 2-3 razy w tygodniu) kobieta nie zachodzi w upragnioną ciążę, para powinna poddać się dokładnym badaniom i udać do profesjonalnego ośrodka.

W niektórych przypadkach lekarz może wesprzeć parę udzielając porady i dokładnie określając dni płodne (monitoring cyklu). Jeśli niepłodność spowodowana jest chorobą lub stanem zapalnym, należy wrócić do starań po ich wyleczeniu. Możliwe, że nie doszło do permanentnego uszkodzenia czy zmian w narządach rodnych.

Różnego rodzaju wady w budowie lub funkcjonowaniu narządów rodnych w niektórych przypadkach mogą być leczone chirurgicznie. Wskazania do operacji należy jednak szczegółowo rozważyć, bo może się ona wiązać z powikłaniami. Zaburzenia hormonalne są zwykle regulowane dzięki preparatom hormonalnym, tak aby przywrócić prawidłowy przebieg cyklu lub wywołać owulację. U części pacjentek konieczne jest specjalistyczne leczenie metodami wspomaganego rozrodu. W przypadku każdej pary odpowiednią, najbardziej skuteczną, ścieżkę postępowania ustala lekarz na podstawie badań i szczegółowego wywiadu.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Niepłodność u kobiet
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Niepłodność u kobiet
Psychologiczne aspekty niepłodności

Badania laboratoryjne

Badania laboratoryjne

Niepłodność idiopatyczna wymaga skrupulatnego badania. Jeśli podejrzewa się istnienie jakichkolwiek nieprawidłowości anatomicznych, wykonuje się laparoskopię.

Leczenie niepłodności

Problemy z płodnością

Problemy z płodnością

Każda kobieta powinna zadbać o to, aby jak najwcześniej wykryć i leczyć niepłodność. Współczesna medycyna oferuje wiele metod.

Diagnostyka niepłodności

Kliniki InviMed

Kliniki InviMed

Kliniki InviMed od 10 lat pomagają parom, które mają problemy z poczęciem dziecka.

Diagnostyka niepłodności

Konsultacja ginekologiczna

Konsultacja ginekologiczna

Diagnostyka niepłodności żeńskiej to cała seria różnych testów, którym powinna poddać się kobieta, aby stwierdzić, co powoduje u niej niepłodność - to znaczy, co sprawia, że po 12 miesiącach starania, nie zaszła w ciążę.

Przyczyny niepłodności

Starania o drugie dziecko

Starania o drugie dziecko

Przyczyny niepłodności wtórnej to zwykle przebyte już po pierwszej ciąży choroby lub problemy, które narastają lub pojawiają się z wiekiem.

Przyczyny niepłodności

Niepłodność u mężczyzn

Niepłodność u mężczyzn

Męska niepłodność oznacza zaburzenia spermatogenezy, czyli procesu produkowania i dojrzewania gamet męskich (plemników).

Zapłodnienie in vitro

Powikłania in vitro

Powikłania in vitro

Do najczęstszych symptomów hiperstymulacji, poza przybraniem na wadze i zwiększeniem obwodu brzucha, zalicza się również nudności i wymioty.

Przyczyny niepłodności

Problem z niepłodnością

Problem z niepłodnością

Przy problemach z zajściem w ciążę, najważniejsze to odnaleźć ich przyczynę, aby w końcu doczekać się upragnionego dziecka.

Zapłodnienie in vitro

In vitro - zdjęcia

In vitro - zdjęcia

Zapłodnienie pozaustrojowe polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych. Na zdjęciu widoczny zarodek w piątym dniu po zapłodnieniu.