Trwa ładowanie...

Fertiloskopia - na czym polega i jakie są wskazania do diagnostyki niepłodności?

 Paula Komendarczuk
25.10.2022 15:03
Fertiloskopia to kompleksowa metoda diagnostyki niepłodności.
Fertiloskopia to kompleksowa metoda diagnostyki niepłodności. (Adobe Stock)

Fertiloskopia to metoda kompleksowej diagnostyki niepłodności, polegająca na wykonaniu hydrolaparoskopii, chromotubacji, salpingoskopii, mikrosalpingoskopii oraz minihisteroskopii. Techniki te dają szczegółowe informacje o stanie macicy, jajowodów oraz jajników, a także pozwalają na rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości, które wpływają na stan niemożności zajścia w ciążę. Na czym polega fertiloskopia?

spis treści

1. Co to jest fertiloskopia?

Fertiloskopia to jedna z najnowszych metod diagnozowania przyczyn niepłodności u kobiet, czyli stanu niemożności zajścia w ciążę przez cały rok, pomimo 3-4 stosunków seksualnych bez zabezpieczenia w tygodniu.

Szacuje się, że problem niepłodności dotyczy ok. 10-15% par, w 35% powodem są nieprawidłowości po stronie kobiety, w 35% po stronie mężczyzny, natomiast pozostałe 10% to utrudnienia u obu osób jednocześnie.

U ok. 90% par przyczyna niepłodności jest możliwa do zdiagnozowania, natomiast w niektórych przypadkach stan ten zostaje określony mianem niepłodności idopatycznej.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Fertiloskopia wykorzystuje różne techniki w celu oceny jamy macicy, otrzewnej jamy brzusznej, drożności jajowodów oraz stanu jajników.

Jest to metoda kompleksowej diagnostyki niepłodności, która pojawiała się w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej dopiero pod koniec lat 90. XX wieku.

2. Techniki stosowane w fertiloskopii

Fertiloskopia to kompleksowa metoda, która łączy cztery różne techniki diagnostyczne:

  • hydrolaparoskopia,
  • chromotubacja,
  • salpingoskopia,
  • mikrosalpingoskopia,
  • minihisteroskopia.

Hydrolaparoskopia to zabieg pozwalający na ocenę narządów w obszarze miednicy mniejszej, czyli jajników, jajowodów oraz macicy. W trakcie badania możliwe jest również zobaczenie błony śluzowej jajowodów oraz ocena ich drożności. Jest to metoda endoskopowa, która wymaga wprowadzenia urządzenia przez pochwę do zatoki Douglasa.

Chromotubacja to inwazyjne badanie wykonywane metodą laparoskopową, poprzez wykonanie niewielkiego nacięcia na brzuchu. Następnie specjalista wprowadza przyrządy do jamy brzusznej (m.in. kamerę laparoskopową), a przez szyjkę macicy podaje kontrast, który przedostaje się do jajowodów.

Salpingoskopia to zabieg z użyciem specjalnego endoskopu (cienkiego urządzenia z możliwością przekazywania obrazu), który wprowadza się do jajowodu. Technika ta może być wykonana w trakcie hydrolaparoskopii lub tradycyjnej laparoskopii.

Mikrosalpingoskopia to badanie polegające na wprowadzeniu urządzenia przez szyjkę macicy do prawego i lewego jajowodu. Dzięki temu możliwa jest ocena światła jajowodów, pod względem obecności ewentualnych przewężeń, zrostów czy nieprawidłowości w budowie.

Minihisteroskopia to najdokładniejsze badanie anatomii jamy macicy (kształtu, błony śluzowej, ujść do jajowodów). Jest mniej bolesna i inwazyjna w porównania do klasycznej histeroskopii.

3. Wskazania do fertiloskopii

Fertiloskopia służy diagnozowaniu niepłodności i to właśnie problem z zajściem w ciążę stanowi główne wskazanie do skorzystania z tej metody. Technika ta jest szczególnie zalecana w przypadku podejrzenia niedrożności jajowodów, chorób macicy, szyjki macicy lub jajników.

Zalety fertiloskopii to przede wszystkim kompleksowe sprawdzenie kondycji dróg rodnych i rozpoznanie ewentualnych przeszkód w zostaniu mamą. Dodatkowo zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, nie pozostawiają blizn ani nie są dużym obciążeniem dla organizmu.

Niestety fertiloskopia wciąż jest stosunkowo mało popularna i wykonywana jest jedynie w niektórych placówkach medycznych, ze względu na konieczność posiadania specjalistycznego sprzętu. Najczęściej przeprowadza się ją w prywatnej klinice, co kosztuje ok. 1-1,5 tysiąca złotych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze