Cesarskie cięcie - wskazanie, zalety, wady, powikłania

Cesarskie cięcie to zabiegowe ukończenie ciąży przez otwarcie powłok oraz macicy i wydobycie płodu, które wykonywano już w starożytności. Jest to operacja, która, ze względu na liczne możliwe powikłania, powinna być wykonywana ze ścisłych wskazań lekarskich. Cesarskie cięcie wykonuje się zwykle w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym („do kręgosłupa”), a więc przy pełnej świadomości kobiety.

Cesarskie cięcie - wskazania

Cesarskie cięcie można wykonać wyłącznie wtedy, gdy istnieją wyraźne wskazania lekarskie związane ze zdrowiem matki i/lub dziecka. Cesarskie cięcie jest bowiem operacją chirurgiczną, niosącą ze sobą ryzyko powikłań. W Polsce z roku na rok wzrasta jednak odsetek porodów przez cesarkę na życzenie, ponieważ wielu lekarzy ulega namowom pacjentek, które panicznie boją się porodu siłami natury. W wielu przypadkach cesarka na życzenie to przywilej majętnych kobiet, ale też trend wśród pań nowoczesnych i wyzwolonych.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Na zachodzie Europy cesarka na życzenie przybiera czasem dość niebezpieczne formy. Pacjentki wybierają sobie nawet datę przyjścia dziecka na świat i w danym dniu każą wykonywać sobie cesarskie cięcie. Niekiedy cesarka na żądanie jest uzasadniona. Tak bywa np. w przypadku stwierdzonych wad u matki lub tokofobii. Tokofobia to paniczny lęk przed ciążą i porodem. Psychogenne źródła obaw związanych z porodem mogą również stanowić podstawę do rozwiązania ciąży przez cesarskie cięcie.

Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny, który polega na przecinaniu po kolei powłok skórnych, otrzewnej oraz mięśnia macicy i na wydobyciu dziecka oraz łożyska. Cięcie cesarskie wykonywane jest metodą Planenstiela, która polega na wykonaniu nacięcia nad spojeniem łonowym i następnie zeszyciu rany szwem śródskórnym. Przed zabiegiem cesarskiego cięcia w miejscu nacięcia powłok brzucha goli się włosy. Ciężarnej zakłada się również cewnik w celu opróżnienia pęcherza moczowego. Po porodzie cesarskim kobieta może mieć problemy z laktacją. Po operacji mleka w piersiach jest mało, co często zniechęca do karmienia naturalnego.

Cesarskie cięcie wymaga znieczulenia. Najczęściej wykonywane jest znieczulenie zewnątrzoponowe. W takim rodzaju znieczulenia kobieta jest w pełni świadoma, ale jest pozbawiona czucia od pasa w dół. Rzadko operacja odbywa się w warunkach znieczulenia ogólnego (pacjentka śpi). Ten sposób ukończenia ciąży może nastąpić planowo – jeśli przeciwwskazania do porodu naturalnego wystąpią już w trakcie trwania ciąży lub nawet przed nią, lub (częściej) ze wskazań nagłych – kiedy jest to jedyna metoda uratowania zdrowia bądź życia dziecka i/lub matki.

Najczęściej cesarskie cięcie wykonywane jest z powodu zagrażającej zamartwicy wewnątrzmacicznej płodu, czyli bezpośredniego zagrożenia jego życia spowodowanego niedotlenieniem. Objawia się to np. zaburzeniami rytmu serca płodu, rozpoznawanymi na podstawie badania KTG.

Wskazania położnicze, związane z matką i dzieckiem, to:

 • nieprawidłowe położenie płodu, gdy dziecko w macicy przoduje pośladkami bądź miednicą, a nie główką np. położenie poprzeczne, ułożenie twarzowe lub czołowe, a także położenie miednicowe;
 • nieprawidłowe wstawianie się główki do kanału rodnego (tzw. wysokie proste stanie główki);
 • nieudana próba porodu u kobiety, której poprzednia ciąża ukończona była cięciem;
 • miednica zbyt wąska, by możliwy był poród drogami natury;
 • łożysko przodujące;
 • guz w macicy (np. mięśniak) blokujący kanał rodny;
 • duża masa płodu;
 • choroby matki – serca, płuc, oczu, układu kostno-stawowego, neurologiczne i psychiatryczne – w niektórych przypadkach;
 • przedwczesny poród i poród siłami natury niebezpieczny dla płodu;
 • zbyt wolne tętno dziecka lub brak prawidłowej czynności skurczowej macicy;
 • ryzyko wypadnięcia pępowiny;
 • przedwczesne odklejenie łożyska czy podejrzewanie krwotoku wewnętrznego;
 • inne ryzyko zagrożenia ciąży.

Do cesarskiego cięcia dochodzi również wtedy, gdy matka ma zatrucie ciążowe, czyli wysokie ciśnienie tętnicze w połączeniu z białkomoczem.

Wskazania pozapołożnicze do zastosowania cesarskiego cięcia, związane z matką i jej stanem zdrowia, to ciężkie choroby układu krążenia i płuc, które mogą być przyczyną przedwczesnego porodu. Ponadto, odwarstwienie siatkówki oraz zmiany naczyniowe na dnie oka, a także patologie położnicze w obrębie kręgosłupa uniemożliwiają poród naturalny.

Cesarskie cięcie - zalety i wady

Poród przez cesarskie cięcie

Poród przez tzw. "cesarkę".

Kobiety planując rozwiązanie przez cesarskie cięcie zwracają szczególną uwagę na korzyści płynące z poddania się temu zabiegowi.

Zalety cesarskiego cięcia:

 • terminowość, co pozwala uniknąć kobiecie stresu związanego z oczekiwaniem na poród;
 • nie zmieni się wygląd narządów rodnych, a przy każdym naturalnym porodzie nacina się krocze;
 • zmniejszenie ryzyka niedotlenienia dziecka;
 • uniknięcie zmęczenia dziecka w czasie porodu;
 • brak dolegliwości poporodowych, takich jak nietrzymanie moczu czy kłopoty z siedzeniem;
 • cięcie cesarskie trwa krócej niż poród naturalny.

Zanim jednak zdecydujesz się na zrezygnowanie z porodu siłami natury powinnaś zapoznać się z wadami cesarskiego cięcia.

Wady cesarskiego cięcia:

 • po cesarce kobieta ma mniej siły i ma problemy z zajmowaniem się dzieckiem, szczególnie na początku;
 • po cięciu odczuwa się ból w okolicy rany pooperacyjnej, który uniemożliwia cieszenie się z noworodka, na którego przyjście tyle kobieta czeka;
 • możliwości powikłania pooperacyjnego, np. zakażenie błon śluzowych macicy, infekcje rany lub rozejście się szwów po ranie;
 • zwiększenie szoku porodowego u dziecka;
 • mogą powstawać zrosty w macicy i powikłania cesarskiego cięcia;
 • zawsze zostają blizny, które się długo goją;
 • konieczność podania znieczulenia przy porodzie, czasami narkozy, która może wywoływać mdłości i wymioty;
 • po wykonaniu cesarskiego cięcia w kolejną ciążę będzie można zajść po minimum roku od operacji, aby blizny się zagoiły.

Cesarskie cięcie - powikłania

Poród przez cesarskie cięcie

Poród siłami natury nie zawsze jest możliwy, czasami konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia. Zabieg polega na urodzeniu dziecka i łożyska w wyniku...

Należy jasno sobie uzmysłowić, że poród przez cesarskie cięcie obciążony jest licznymi potencjalnymi powikłaniami, które przy obecnym postępie medycyny nie zdarzają się często, ale mogą być bardzo groźne, np.:

 • uszkodzenie pęcherza moczowego lub moczowodów;
 • krwotok, w skrajnym przypadku prowadzący do konieczności wycięcia macicy;
 • zator płynem owodniowym;
 • zakrzepica;
 • zakażenia;
 • niedrożność jelit;
 • zapalenie otrzewnej;
 • zakażenie rany pooperacyjnej.

Wykonanie cesarki może też być przyczyną utrudnionego zajścia w kolejną ciążę i komplikacji w jej trakcie, takich jak: łożysko przodujące, przyrośnięte lub wrośnięte, pęknięcie macicy w bliźnie, utrudniony poród siłami natury.

Cesarskie cięcie - moda na poród przez cesarskie cięcie

Wydaje się, że cesarskie cięcie na życzenie stanowi efekt światowego trendu. Przez wiele kobiet w ciąży cesarskie cięcie traktowane jest jako swojego rodzaju nobilitacja, symbol współczesności i manifest feminizmu. Wiele z tych kobiet zapomina jednak, że cesarskie cięcie to chirurgiczna ingerencja w ciało, która niesie ze sobą ryzyko powikłań. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), tylko 10-15% porodów powinno odbywać się poprzez cięcie cesarskie. Jak pokazują dane statystyczne, liczba porodów cesarskich w ostatnich latach w Polsce sięga około 30%. Najczęstszym powodem, dla którego kobiety decydują się na rodzenie przez cesarkę, jest obawa przed bólem.

Do wielu kobiet nie przemawia również argument, że ból porodowy można złagodzić poprzez zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego. Wykonanie cesarskiego cięcia na życzenie i kilka dni pobytu w klinice po porodzie to w zależności od miasta i renomy placówki kwota około 3-8 tysięcy złotych. Zdobycie skierowania na cesarskie cięcie od ginekologa prowadzącego ciążę lub innego specjalisty wiąże się z kwotą około 2-3 tysięcy złotych. Niektóre kobiety „załatwiają sobie” cesarkę na życzenie, dając lekarzowi łapówkę. Czasami kobieta nie musi udowadniać, że powinna mieć wykonaną cesarkę przy porodzie. Istnieją bowiem pewne wskazania do wykonania cesarskiego cięcia, takie jak np. poważna wada wzroku czy wada serca u ciężarnej.

Jeśli istnieje ryzyko zagrożenia ciąży, cesarka jest najlepszą metodą rozwiązania. Cesarskie cięcie nie powinno całkowicie zastąpić porodu naturalnego. Gdy masz predyspozycje do urodzenia dziecka drogą naturalną i jesteś zdrowa, warto zastanowić się, czy rzeczywiście musisz wybrać tę metodę rozwiązania. Twoje wątpliwości rozwieje lekarz, który oceni, jaki poród będzie dla ciebie i dziecka najlepszy.

Redakcja abcZdrowie, 11 miesięcy temu

Bibliografia

 • Bręborowicz G. Ciąża wysokiego ryzyka, Ośrodek Wydawnictw Naukowych, Poznań 2010, ISBN 83-7314-059-2
 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
 • Hanretty K. P. Położnictwo, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-34-5
 • Dudenhausen J. Położnictwo praktyczne i operacje położnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-4032-6

Poród

Komentarze (10)
~kaja
~kaja ponad rok temu

Znieczulenie podaja na 4cm rozwarcia,pod warunkiem,ze anastezjolog jest dostepny i nie ma w tym czasie operacji czy zabiegu,kolejna sprawa gdy jest zagrozenie cc to kolejnej dawki nie poda zaden lekarz.Wiem,bo sama to przechodzilam

Odpowiedz
~Annn
~Annn ponad rok temu

Ws. znieczulenia - drogie Panie. To nie jest tak, że wchodzicie na salę porodową z mega bólem, od progu drzecie się, że boli, że chcecie znieczulenie - szast prast i macie. Jeżeli nie macie odpowiedniego rozwarcia, to żaden lekarz nie da Wam znieczulenia, gdyż może dojść do zatrzymania akcji porodowej! Nigdy, powtarzam, nigdy nie ma możliwości byście z automatu miały znieczulenie. Co więcej, w niektórych przypadkach tatuaż w okolicach lędźwiowych też eliminuje znieczulenie, jak i również zaawansowany poród je wyklucza...

Odpowiedz
~annksi1
~annksi1 ponad rok temu

Głupotą jest narażanie dziecka które nie może się już niżej ułożyć i tym samym urodzić a jesli już poród silami natury się zaczął to dziecko bedzię mocno uszkodzone.Nie można mówic o glupocie kobiet nie majac pojecia o życiu,anatomii i autonomii do strachu o normalny przebieg najwspanialszej chwili w życiu dwóch osób- Matki i Dziecka.

Odpowiedz
~Ja29
~Ja29 ponad rok temu

Smiech na sali. U nas lekarze maja gdzies waska miednica. Ja mam waska, pierwszy porod kleszcze, dla mnie trauma. Teraz druga ciaza, mowilam o tym, badano mnie - 17 cm mam sprezna zewnetrzna za malo by to bylo w normie, ale oni to majaggdzies i kaza rodzic naturalnie. Masakra

Odpowiedz
~Asia
~Asia ponad rok temu

Ja rodziłam 2 razy ,2 porody naturalne,i 2 ostatnie naturalne w moim zyciu!!! miałam zewnątrzoponowe znieczulenie i co z tego???? skoro przy njagorszych bólach ,kiedy przychodzą parte ,to znieczulenie ci odbierają bo masz czuć skurcze.Można powiedziec że znieczulenie to ma sens tylko przy bólach oczekujących na te najgorsze.Pierwsze dziecko zanim się urodziło,to mineły 33 godziny,w skurczach,efekt,kleszczowe,drugi poród bardzo podobny,tyle że po 4 godzinach męczarni, przyszedł lekarz i wycisnął mi dziecko ,tak skutecznie że przy okazji chyba pekło mi żebro,ale sie nie odezwałam bo chciałam żeby ten koszmar sie skończył!!!!! Myślę o 3 dziecku ale nawet niechce słysze o naturalnym porodzie,który moim zdaniem jest duzo bardziej ryzykowny niż naturalny dla dziecka,a nie zdecydowałam się wcześniej tylko dlatego bo sie nasłuchałam bajek o 2 łatwiejszym porodzie,a co przezyłam bólu i stresu to tylko moje. zulu---- niewiem czy jesteś kobietą czy facetem ale życzę ci z głebi serca,bolesnego ,długiego i bardzo stresującego porodu,a jesli jestes facetem to mam nazieje że urodzisz kamienie nerkowe!!!!!!!!!! Pozdrawiam wszystkie mamy!!!!!!

Odpowiedz
~zulu
~zulu ponad rok temu

czekam na jakis nowy pomysl chirurgow typu wszczepiony zamek blyskawiczny na brzuchu kobiet....duza kasa!!!!! Ciecie cesarskie nie jest czynnikiem chroniacym krocze przed dysfunkcjami i o tym lekarze wiedza a naciecie krocza to zabieg ktorego nie powinno sie wykonywac bo zostalo udowodnione ze takze ten zabieg nie chroni krocza przed dysfunkcjami typu wypadanie macicy czy nietrzymanie moczu. Co do porodu naturalnego to jest to jedyny sposob na rodzenie dzieci i o tym tez lekarze wiedza a ci ktorzy biora pieniadze za ciecie wykonuja je tylko dla zysku i usprawiedliwiaja sie wymyslonymi argumentami. Kobiety niestety sa dosc glupie w Polsce i mysla ze operacja to dobry sposob na urodzenie (?????) dziecka....to wydobycie dziecka ni porod. Jesli chodzi o naciecie krocza to jeszcze sa miejsca gzie sie je wykonuje rutynowo bo Pan Bog-Ordynator tak sobie zyczy bo to to tz ma jakies znaczenie i wplyw na jego lewy zarobek, nie chcesz nacieci krocza to mozesz miec ciecie....ktore tez cholernie boli, a kobiety sa glupie i sie zgadzaja. Pozdrawiam wszystkich ginekologow z nożem w ręce.

Odpowiedz
~Boc
~Boc ponad rok temu

W szpitalach nie ma opcji zadnego znieczulenia dla rodzących siłami natury. Nawet odpłatnie. Średniowiecze. Ja wybieram cięcie, na szczęście mam wyraźnie wskazania. To bedzie trzecie już. Nie czułam sie gorzej niż koleżanki po "naturalnym", tylko pierwsza dobę była wyraźna różnica bo oszałamiający z kroplowka. Po 2 dniach mogłam siedzieć (one nie), karmić, przewijac. Panie nie bójcie sie cięcia! Gdyby nie cięcia na pewno nie chciałabym mojej trójki dziewczyn, a są super i żadnego szoku nie było.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cesarskie cięcie - wskazanie, zalety, wady, powikłania
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Cesarskie cięcie - wskazanie, zalety, wady, powikłania
Cesarskie cięcie - wskazanie, zalety, wady, powikłania

Powikłania cesarskiego cięcia (WIDEO)

Powikłania cesarskiego cięcia (WIDEO) Odtwórz wideo

przez cesarskie cięcie jest związane również ze znieczuleniem. Powikłania po cesarskim cięciu, tj. zrosty otrzewnowe, mogą dać o sobie znać po latach. O możliwych (...) w wyniku nacięcia...

Cesarskie cięcie - wskazanie, zalety, wady, powikłania

Cesarskie cięcie przy wadzie wzroku (WIDEO)

Cesarskie cięcie przy wadzie wzroku (WIDEO) Odtwórz wideo

predysponującym do wykonania tej operacji brzusznej jest wskazanie okulistyczne. Cesarskie cięcie może być wykonane w takich przypadkach, jak retinopatia (...) W obawie przed bólem porodowym w czasie...

Cesarskie cięcie - wskazanie, zalety, wady, powikłania

Czy cesarskie cięcie jest bezpieczne? (WIDEO)

Czy cesarskie cięcie jest bezpieczne? (WIDEO) Odtwórz wideo

Czy cesarskie cięcie jest bezpieczne? Coraz więcej kobiet zabiega o poród za pomocą cesarskiego cięcia. Obawia się panicznie bólu, porodu oraz utraty (...) atrakcyjności seksualnej. Generalnie, poród...

Cesarskie cięcie - wskazanie, zalety, wady, powikłania

Wskazania do cesarskiego cięcia

dziecka powyżej 4,5 kg, ciąża mnoga oraz powikłania u matki lub płodu. Niekiedy cesarskie cięcie jest uprzednio zaplanowane. Taki poród nazywany (...) , zatrucie ciążowe, wady macicy,...

Cesarskie cięcie - wskazanie, zalety, wady, powikłania

"Boję się cesarki". Blogerka wywołała gorącą dyskusję

"Boję się cesarki". Blogerka wywołała gorącą dyskusję

? Ile kosztuje poród w prywatnej klinice? Obejrzyj filmik i sprawdź Cesarka kolejny raz Cięcie cesarskie jest zabiegiem chirurgicznym, w czasie (...) . Najgorszy moment cesarskiego cięcia Aby...

Żywność ekologiczna

Wady i zalety ekożywności

Wady i zalety ekożywności

Żywność ekologiczna Żywność ekologiczna ma bardzo wiele zalet, jednak ma również wady, co również trzeba wziąć pod uwagę w bilansowaniu diety.

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Wkładki wewnątrzmaciczne (WIDEO)

Wkładki wewnątrzmaciczne (WIDEO) Odtwórz wideo

. Metoda antykoncepcji może powodować powikłania w postaci bólów podbrzusza i okolic kości krzyżowej, obfitych lub nieregularnych krwawień lub plamienia

Soczewki kontaktowe

Szkła kontaktowe (WIDEO)

Szkła kontaktowe (WIDEO) Odtwórz wideo

niż tradycyjne okulary. O tym, jakie są ich wady i zalety oraz jak je prawidłowo stosować, opowiada lekarz Łukasz Dubielecki. Podstawową zaletą soczewek (...) kontaktowych jest to, że można za ich pomocą korygować...