Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Avatar placeholder
24.06.2024 11:37
Kiedy najlepiej zajść w ciążę?
Kiedy najlepiej zajść w ciążę? (Zdjęcie autorstwa: David Leo Veksler / CC BY-SA 2.0)

Kobiety nie pyta się o wiek, jednak w przypadku starania się o dziecko jest on bardzo istotny. To właśnie mijający czas jest głównym czynnikiem, który decyduje o tym, kiedy najlepiej zajść w ciążę. Medycznie rzecz ujmując, powinno się to stać między 20. a 25. rokiem życia. Coraz częściej panie odkładają jednak tę decyzję, koncentrując się na swoim życiu zawodowym. Niestety, im kobieta starsza, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie chore.

spis treści

1. Optymalny wiek na zajście w ciążę

Przekroczenie 20. roku życia to z medycznego punktu widzenia wejście w okres, kiedy powinno się zachodzić w ciążę. Ten stan trwa mniej więcej 5 lat. W tym czasie w organizmie pań utrzymuje się bardzo dobry poziom hormonów płciowych. Ich ciało jest idealnie przygotowane na przyjęcie dziecka.

Narządy rodne i macica doskonale poradzą sobie z utrzymaniem płodu, powstaje więc bezpieczna ciąża. Niestety, im kobieta później zdecyduje się na dziecko, tym większe prawdopodobieństwo, że urodzi się chore. Możliwe są przede wszystkim zaburzenia genetyczne, głównie zespół Downa. Narażone na niego są zwłaszcza dzieci kobiet po 35. roku życia. Ciąża w późnym wieku może się również wiązać z możliwością jej utraty.

Optymalny wiek na zajście w ciążę to około 25–30 lat. W 25. roku życia płodność kobiet jest w fazie szczytu, natomiast po 35. roku życia płodność znacząco spada, a jednocześnie wzrasta ryzyko chorób genetycznych u dzieci.

2. Kiedy współżyć, aby zajść w ciążę?

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"

Panie, które planują dziecko, powinny przede wszystkim poznać swój cykl miesiączkowy. Dzięki temu będą dokładnie wiedziały, kiedy mają dni płodne, a więc kiedy możliwe jest poczęcie malucha. Cykl kobiecy składa się z czterech następujących faz:

  • Faza miesiączkowa – ten okres rozpoczyna się wraz z krwawieniem i może trwać od dwóch do sześciu dni. W tym czasie poziom estrogenu, progesteronu i hormonów przysadkowych jest dość niski. Następuje złuszczanie się nabłonka macicy, zwanego endometrium i zastępowanie go nowymi warstwami. Zaczyna się również formować ciałko białe. Zajście w ciążę w tym okresie jest prawie niemożliwie. Zdarzają się jednak wyjątki.
  • Faza folikularna – to czas pomiędzy 6. a 13. dniem cyklu. Na tym samym poziomie utrzymuje się poziom progesteronu i jednego z hormonów przysadkowych – lutropiny, wzrasta ilość estrogenów, a folikulotropina – drugi hormon przysadki – wydziela się pulsacyjnie. W jajniku zaczynają się wtedy rozwijać pęcherzyki jajnikowe i pęcherzyk dominujący. To czas, kiedy można zajść w ciążę.
  • Faza owulacyjna – to 14. dzień cyklu (zakładając oczywiście, że cykl ma 28 dni). Rośnie wtedy poziom hormonów przysadki i progesteronu. Dominujący pęcherzyk jajnikowy pęka i uwalnia się z niego komórka jajowa. Ta faza to okres największej płodności. Zajście w ciążę jest najbardziej prawdopodobne.
  • Faza lutealna – obejmuje czas od 15. do 28. dnia cyklu. Ciągle wysoki jest wtedy poziom progesteronu i estrogenu, który zmniejsza się dopiero tuż przed następnym krwawieniem. Na początku tej fazy następują ciągłe zmiany pękniętego pęcherzyka. W przypadku, kiedy do zapłodnienia nie dojdzie, ciałko żółte (pochodzące z pękniętego pęcherzyka) zamienia się w końcu w ciałko białe. Można zajść w ciążę jeszcze na początku tej fazy, jednak im bliżej miesiączki, tym jest to mniej prawdopodobne.

3. Obliczanie dni płodnych

Dni płodne to okres, kiedy najlepiej zajść w ciążę. Najbardziej płodny czas to dzień owulacji. Można go bardzo łatwo obliczyć. Wystarczy od długości cyklu odjąć 14. Jeśli cykl miesięczny trwa 28 dni, to faza owulacji wypadnie 14 dnia. Jeśli cykl jest krótszy, na przykład ma tylko 21 dni, to owulacja nastąpi 7 dnia. Oczywiście, nie jest to jedyny dzień, kiedy można zajść w ciążę.

Dni płodne rozpoczynają się 5 dni przed owulacją i trwają jeszcze 3-4 dni po jej zakończeniu. Trzeba jednak pamiętać, że te obliczenia nie są bardzo dokładne. Wynik może zaburzyć choroba albo nawet zmęczenie. Na tej metodzie mogą opierać się przede wszystkim panie, które pragną dziecka. Duże znaczenie ma tu regularność cykli. Jeśli są rozregulowane, obliczenia nie są możliwe.

Zajście w ciążę nie zawsze jest łatwe. Aby zwiększyć swoje szanse na bezpieczną ciążę i zdrowe dziecko nie warto odwlekać macierzyństwa w nieskończoność.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze