Tyroksyna – rola, niedobór, nadmiar, badania
Tyroksyna to jeden z hormonów produkowanych przez tarczycę. Tyroksyna jest produkowana i uwalniana przez komórki pęcherzykowe tarczycy. Jaką rolę ma tyroksyna w organizmie? Kiedy wykonuje się badanie stężenia tyroksyny w organizmie? Jak oddziałuje na nasze ciało niedobór tyroksyny?
Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"
1. Rola tyroksyny
Tyroksyna wpływa na procesy metaboliczne, takie jak wchłanianie glukozy oraz rozpad tłuszczów. Co więcej, tyroksyna wpływa na pracę gruczołów płciowych, laktację i reguluje płodność. Proces produkcji tyroksyny jest ściśle kontrolowany przez podwzgórze i przysadkę mózgową. Kiedy poziom tyroksyny w organizmie spada, podwzgórze wydziela hormon, który pobudza tarczycę do rozpoczęcia nowej produkcji.
2. Niedobór tyroksyny
Niedobór tyroksyny prowadzi do niedoczynności tarczycy i w efekcie obniżony zostaje poziom przemiany materii. Niski poziom tyroksyny prowadzi do obrzęku śluzowatego i zmniejszonej aktywności psychomotorycznej.
3. Nadczynność tarczycy
Nadmiar tyroksyny prowadzi do nadczynności tarczycy. Efekt ten najczęściej występuje w chorobie Gravesa-Basedowa. Choroba objawia się nadpobudliwości, nerwowością, wytrzeszczem, tachyarytmią i zwiększoną męczliwością mięśni.
4. Badanie poziomu tyroksyny
W celu zbadania poziomu tyroksyny, przeprowadza się badanie krwi na stężenie hormonów tarczycy. Badanie polega na ocenie czynności tarczycy. Wskazaniami do przeprowadzenia badania stężenia tyroksyny we krwi są takie objawy jak: zmniejszony apetyt, zaparcia, chłodna i sucha skóra, senność, spowolnienie czynności życiowych. Powyższe objawy wskazują na niedoczynność tarczycy. Badanie oceniające czynność tarczycy przeprowadza się także u osób, u których zaobserwowano: nagłą utratę wagi, bezsenność, zmęczenie.
Wskazaniami do przeprowadzenia badania stężenia tyroksyny jest także przerośnięty gruczoł tarczycowy — wole, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy – choroba Hashimoto, choroby przysadki. Badanie wykonuje się także w celu skontrolowania skuteczności leczenia przeciwtarczycowego, leczenia raka tarczycy, a także niedoczynności tarczycy. Wskazaniem może być także diagnozowanie niepłodności u kobiet.
Komentarze