Tarczyca - charakterystyka, hormony, choroby, diagnostyka chorób, leczenie chorób

Tarczyca (gruczoł tarczycowy) znajduje się na dole szyi. Organ ten odpowiada za produkowanie hormonów takich jak tyroksyna (T4), kalcytonina oraz trójjodytronina, które regulują proces przemiany materii we wszystkich narządach i tkankach naszego organizmu.

Jesteś ciągle zmęczony, masz huśtawki nastroju oraz czujesz się senny nawet w ciągu dnia? To mogą być oznaki problemów z tarczycą. Zaburzenia w jej funkcjonowaniu dotyczą coraz większej ilości osób, chociaż wiele z nich często przez dłuższy czas nie zdaje sobie z tego sprawy. Sprawdź, jak duże znaczenie ma ten gruczoł dla twojego organizmu.

spis treści

Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

1. Tarczyca - charakterystyka

Tarczyca jest niewielkim gruczołem, który znajduje się z przodu szyi w jej dolnej części. Swoim kształtem przypomina nieco motyla. Jest zbudowana z dwóch płatów, które są złączone ze sobą wąską cieśnią zwaną węziną. Tarczyca poprzez tzw. komórki pęcherzykowate produkuje ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu hormony: tyroksynę oraz trójjodotyroninę.

Z kolei jej komórki okołopęcherzykowe odpowiadają za produkcję kalcytoniny, która reguluje pracę nerek i wpływa na gospodarkę wapniowo-fosforową.

"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu
"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu [7 zdjęć]

Środki antyadhezyjne wykorzystuje się do pokrywania powierzchni przedmiotów, aby nic do nich nie przylegało....

zobacz galerię

Nad odpowiednim działaniem układu hormonalnego czuwa przysadka mózgowa, która steruje działaniem pozostałych gruczołów, w tym właśnie tarczycy. Poprzez hormon TSH pobudza tarczycę do produkowania hormonów. Z kolei jej hormony regulują wydzielanie TSH. Takie ujemne sprzężenie zwrotne pomaga utrzymać prawidłowy poziom hormonów w organizmie.

Tarczyca spełnia wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim wpływa na prawidłowy rozwój organizmu. Odpowiada m.in. za właściwy przebieg procesu dojrzewania i stymuluje wzrost. Reguluje pracę układu pokarmowego, układu nerwowego oraz układu kostnego. Ma również wpływ na gospodarkę wodną, lipidową oraz wapniowo-fosforanową. Poza tym zarządza tempem przemian metabolicznych.

2. Tarczyca - hormony

Wydzielane przez tarczycę tyroksyna i trijodotyronina kontrolują oraz regulują wiele procesów zachodzących w organizmie. Hormony te odpowiadają m.in. za prawidłową pracę mózgu. Mają udział w przemianach węglowodanów, tłuszczów, białek oraz witamin.

Wpływają również na wzrost oraz dojrzewanie komórek. Regulują także temperaturę ciała. Prawidłowa praca tarczycy opiera się na produkowaniu hormonów w takiej ilości, aby nie doszło do ich nadmiaru lub niedoboru. Zbyt wysokie lub małe wydzielanie hormonów może powodować zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu metabolizmu i być przyczyną wielu poważnych chorób, jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

W budowie hormonów tarczycy ważną funkcję spełnia jod. W związku z tym, że nie występuje on naturalnie w organizmie człowieka musi być dostarczany z zewnątrz, np. poprzez pożywienie. Źródłem jodu są m.in. owoce morza i ryby. Aby uzupełnić jego niedobory można także sięgać po otręby. 100 gram otrębów pokrywa 1/3 dziennego zapotrzebowania na jod. Niezmiernie ważne jest dostarczanie jodu w okresie dojrzewania oraz w czasie ciąży, żeby zapewnić prawidłowy rozwój płodu.

3. Tarczyca - choroby

Zaburzenia w produkcji hormonów tarczycowych mogą powodować nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Do innych chorób związanych z nieprawidłowym działaniem tego gruczołu należą m.in. zapalenia tarczycy, guzki tarczycy, rak tarczycy oraz wole obojętne.

W przypadku niedoczynności tarczycy jest uwalniana zbyt mała ilość hormonów. Powoduje to wiele różnych objawów, jak nadmierna senność, uczucie ciągłego zmęczenia oraz znaczne przybieranie na wadze.

Odchudzanie przy niedoczynności tarczycy może być problemem dla wielu pacjentów. Jeżeli mimo stosowanych diet i ćwiczeń fizycznych wciąż przybywa ci dodatkowych kilogramów, to warto zrobić badania na tarczycę i sprawdzić, czy te zaburzenia nie są związane właśnie z hormonami.

Z kolei w nadczynności tarczycy gruczoł ten uwalnia dużo więcej hormonów niż potrzebuje ich organizm. W związku z tym u chorego można zaobserwować m.in. znaczny spadek wagi, drażliwość, nerwowość, duszności i zaburzenia miesiączkowania. Pacjenci skarżą się również na częste kołatania serca oraz nadmierną potliwość. Często tym objawom towarzyszy uczucie gorąca.

4. Tarczyca - diagnostyka chorób

W przypadku podejrzenia objawów chorób tarczycy warto wykonać badanie poziomu TSH. Przy nadczynności tarczycy jego poziom jest niski, z kolei w niedoczynności – wysoki. U osób z powiększoną tarczycą lub guzkami jest wskazane wykonanie badania USG, biopsji oraz scyntygrafii, czyli badania jodochwytności.

Często pacjenci nie są świadomi tego, że ich objawy mogą mieć związek z zaburzeniami w funkcjonowaniu tarczycy. Nadmierną nerwowość czy senność traktują jako chwilowy stan spowodowany zbyt dużą ilością obowiązków i przemęczeniem. Wczesna diagnostyka pomoże im zastosować odpowiednią terapię i znacząco poprawić jakość życia.

Zobacz także:

5. Tarczyca- leczenie chorób

Postępowanie przy chorobach tarczycy przede wszystkim zależy od zaleceń specjalisty, który pomaga dobrać właściwą terapię. W przypadku nadczynności tarczycy stosuje się leki przeciwtarczycowe, których celem jest zahamowanie produkcji hormonów. Wykorzystuje się także leczenie jodem promieniotwórczym. U pacjentów z podejrzeniem raka tarczycy wskazane jest leczenie operacyjne. Z kolei leczenie niedoczynności tarczycy opiera się przede wszystkim na regularnym uzupełnianiu braków hormonów tarczycy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy