Tarczyca

Tarczyca (gruczoł tarczycowy) znajduje się na dole szyi. Organ ten odpowiada za produkowanie hormonów takich jak tyroksyna (T4), kalcytonina oraz trójjodytronina, które regulują proces przemiany materii we wszystkich narządach i tkankach naszego organizmu.

Jesteś ciągle zmęczony, masz wahania nastroju oraz czujesz się senny nawet w ciągu dnia? To mogą być oznaki problemów z tarczycą. Zaburzenia w jej funkcjonowaniu dotyczą coraz większej ilości osób, chociaż wiele z nich często przez dłuższy czas nie zdaje sobie z tego sprawy. Sprawdź, jak duże znaczenie ma ten gruczoł dla twojego organizmu.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Czym jest tarczyca?

Tarczyca jest niewielkim gruczołem, który znajduje się z przodu szyi w jej dolnej części. Swoim kształtem przypomina nieco motyla. Jest zbudowana z dwóch płatów, które są złączone ze sobą wąską cieśnią zwaną węziną. Tarczyca poprzez tzw. komórki pęcherzykowate produkuje ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu hormony: tyroksynę oraz trójjodotyroninę. Z kolei jej komórki okołopęcherzykowe odpowiadają za produkcję kalcytoniny, która reguluje pracę nerek i wpływa na gospodarkę wapniowo-fosforową.

Nad odpowiednim działaniem układu hormonalnego czuwa przysadka mózgowa, która steruje działaniem pozostałych gruczołów, w tym właśnie tarczycy. Poprzez hormon TSH pobudza tarczycę do produkowania hormonów. Z kolei jej hormony regulują wydzielanie TSH. Takie ujemne sprzężenie zwrotne pomaga utrzymać prawidłowy poziom hormonów w organizmie.

Tarczyca spełnia wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim wpływa na prawidłowy rozwój organizmu. Odpowiada m.in. za właściwy przebieg procesu dojrzewania i stymuluje wzrost. Reguluje pracę układu pokarmowego, nerwowego oraz kostnego. Ma również wpływ na gospodarkę wodną, lipidową oraz wapniowo-fosforanową. Poza tym zarządza tempem przemian metabolicznych.

"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu

Środki antyadhezyjne wykorzystuje się do pokrywania powierzchni przedmiotów, aby nic do nich nie przylegało. Niektórzy producenci nici dentystycznych dodają...

Działanie hormonów tarczycy

Wydzielane przez tarczycę tyroksyna i trijodotyronina kontrolują oraz regulują wiele procesów zachodzących w organizmie. Hormony te odpowiadają m.in. za prawidłową pracę mózgu. Mają udział w przemianach węglowodanów, tłuszczów, białek oraz witamin. Wpływają również na wzrost oraz dojrzewanie komórek. Regulują także temperaturę ciała. Prawidłowa praca tarczycy opiera się na produkowaniu hormonów w takiej ilości, aby nie doszło do ich nadmiaru lub niedoboru. Zbyt wysokie lub małe wydzielanie hormonów może powodować zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu metabolizmu i być przyczyną wielu poważnych chorób, jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

W budowie hormonów tarczycy ważną funkcję spełnia jod. W związku z tym, że nie występuje on naturalnie w organizmie człowieka musi być dostarczany z zewnątrz, np. poprzez pożywienie. Źródłem jodu są m.in. owoce morza oraz ryby morskie. Aby uzupełnić jego niedobory można także sięgać po otręby. 100 gram otrębów pokrywa 1/3 dziennego zapotrzebowania na jod. Niezmiernie ważne jest dostarczanie jodu w okresie dojrzewania oraz w czasie ciąży, żeby zapewnić prawidłowy rozwój układu nerwowego u płodu.

Popularne choroby tarczycy

Zaburzenia w produkcji hormonów tarczycowych mogą powodować nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Do innych chorób związanych z nieprawidłowym działaniem tego gruczołu należą m.in. zapalenia tarczycy, guzki tarczycy, rak tarczycy oraz wole obojętne. W przypadku niedoczynności tarczycy jest uwalniana zbyt mała ilość hormonów. Powoduje to wiele różnych objawów, jak senność, uczucie ciągłego zmęczenia oraz znaczne przybieranie na wadze.

Odchudzanie przy niedoczynności tarczycy może być problemem dla wielu pacjentów. Jeżeli mimo stosowanych diet i ćwiczeń fizycznych wciąż przybywa ci dodatkowych kilogramów, to warto zrobić badania na tarczycę i sprawdzić, czy te zaburzenia nie są związane właśnie z hormonami.

Z kolei w nadczynności tarczycy gruczoł ten uwalnia dużo więcej hormonów niż potrzebuje ich organizm. W związku z tym u chorego można zaobserwować m.in. znaczny spadek wagi, drażliwość, nerwowość, duszności i zaburzenia miesiączkowania. Pacjenci skarżą się również na częste kołatania serca oraz nadmierną potliwość. Często tym objawom towarzyszy uczucie gorąca.

Diagnostyka chorób tarczycy

W przypadku podejrzenia problemów z tarczycą warto wykonać badanie poziomu TSH. Przy nadczynności tarczycy jego poziom jest niski, z kolei w niedoczynności – wysoki. U osób z powiększoną tarczycą lub guzkami jest wskazane wykonanie badania USG, biopsja oraz scyntygrafia, czyli badanie jodochwytności.

Często pacjenci nie są świadomi tego, że ich objawy mogą mieć związek z zaburzeniami w funkcjonowaniu tarczycy. Nadmierną nerwowość czy senność traktują jako chwilowy stan spowodowany zbyt dużą ilością obowiązków i przemęczeniem. Wczesna diagnostyka pomoże im zastosować odpowiednią terapię i znacząco poprawić jakość życia.

Leczenie chorób tarczycy

Postępowanie przy chorobach tarczycy przede wszystkim zależy od zaleceń specjalisty, który pomaga dobrać właściwą terapię. W przypadku nadczynności tarczycy stosuje się leki przeciwtarczycowe, których celem jest zahamowanie produkcji hormonów. Wykorzystuje się także leczenie jodem promieniotwórczym. U pacjentów z podejrzeniem raka tarczycy wskazane jest leczenie operacyjne. Z kolei leczenie niedoczynności tarczycy opiera się przede wszystkim na regularnym uzupełnianiu braków hormonów tarczycy.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Łuszczyca?

adam93go • ostatni post 2 godziny temu

5

Pomocni lekarze

Artykuły Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne
Hipotyreoza

Tarczyca - schemat

Tarczyca - schemat

Tarczyca produkuje tyroksynę nazywaną również trijodotyroniną.

Nadczynność tarczycy - przyczyny, przebieg, objawy, diagnostyka

Schorzenia tarczycy

Schorzenia tarczycy

Scyntygram gruczołu tarczowego: A - zdrowa tarczyca, B - tarczyca z chorobą Gravesa-Basedowa, C - tarczyca z chorobą Plummera, D - gruczolak toksyczny, E - zapalenie tarczycy.

Badanie TSH - hormony tarczycy, choroby, normy, minusy badania

Hormony tarczycy

Hormony tarczycy

Rysunek przedstawia trójjodotyroninę, która jest najbardziej aktywnym hormonem tarczycy.

Rozwój płodu - okresy życia prenatalnego, rozwój płodu w poszczególnych miesiącach

Badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży

Badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży

piersiową, a malutkimi rączkami próbuje coś chwytać. Prawie ukształtowane są płuca, trzustka i tarczyca.

Niedoczynność tarczycy - gruczoł i jego funkcje, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, rokowanie, zapobieganie

Chora tarczyca

Chora tarczyca Odtwórz wideo

we krwi. To podstawowe badanie, gdy chcemy sprawdzić, czy tarczyca prawidłowo funkcjonuje. Zobacz także: Groźna choroba odkleszczowa Jakie są objawy (...) się najlepiej, czułam, że coś jest nie tak. Guzki tarczycy są bardzo popularne....

Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne

Najczęstsze pytania o tarczycę. Odpowiada dr Marek Niewiedzioł

Najczęstsze pytania o tarczycę. Odpowiada dr Marek Niewiedzioł

Jeden z ważniejszych gruczołów w naszym organizmie Tarczyca jest malutka (waży zaledwie 30-60g), ale odpowiada za bardzo ważne funkcję praktycznie (...) i ważną rolę, zwłaszcza w rozwoju układu nerwowego. Chora tarczyca...

Wole proste

Wole guzkowe u młodej kobiety

Wole guzkowe u młodej kobiety

Na zdjęciu III° - tarczyca bardzo duża, widoczna z daleka, deformuje boczne zarysy szyi, mogą wystąpić objawy uciskowe, np. trudności w oddychaniu, ucisk na tchawicę i przełyk, ochrypły głos (ucisk na nerw krtaniowy wsteczny).

Ciąża i dziecko

Za jakie problemy zdrowotne możesz obwiniać swoją tarczycę?

Za jakie problemy zdrowotne możesz obwiniać swoją tarczycę?

Tarczyca - ważny narząd Tarczyca może przysparzać nam wielu problemów. Cierpimy na jej niedoczynność, nadczynność lub zmagamy się z licznymi guzkami (...) w jej okolicach. To narząd odpowiadający za wiele ważnych funkcji...