Operacja tarczycy – tarczyca, wskazania, przebieg i koszt, powikłania

W przypadku poważnych schorzeń tarczycy może zaistnieć konieczność chirurgicznego usunięcia gruczołu, tzw. tyreoidektomia. Zazwyczaj decyzja o usunięciu tarczycy zapada gdy zawodzą inne metody leczenia. Operacja tarczycy jest jednak często jedyną szansą na zwalczenie chorób tego gruczołu i przywrócenie organizmu do prawidłowego funkcjonowania.

Operacja tarczycy - tarczyca

Tarczyca to gruczoł, który jest jednym z największych gruczołów dokrewnych w organizmie ludzkim. Jego masa wynosi od 20-60 gram. Gruczoł położony jest poniżej krtani w części przedniej szyi. Rolą tarczycy jest wydzielanie hormonów tarczycowych (trójjodotyronina oraz tyroksyna) - hormony te zwiększają przemianę materii, dodatkowo tarczyca  produkuje kalcytoninę, która reguluje ilość jonów wapnia znajdujących się we krwi. W przypadku zakłócenia prawidłowego działania gruczołu często jedyną szansą skutecznego leczenia jest operacja tarczycy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu

Środki antyadhezyjne wykorzystuje się do pokrywania powierzchni przedmiotów, aby nic do nich nie przylegało. Niektórzy producenci nici dentystycznych dodają...

Operacja tarczycy - wskazania

Istnieje długa lista wskazań do leczenia chirurgicznego chorób tarczycy. Jednak każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Częstym wskazaniem do wykonania operacji tarczycy - tyreoidektomii jest obecność wola guzkowatego, które uciska drogi oddechowe. Wole zamostkowe zawsze jest wskazaniem do leczenia chirurgicznego.

W przypadku wola guzkowego wskazania do operacji tarczycydzieli się na pilne: ucisk tchawicy, symptomy zespołu żyły głównej górnej oraz dysfagia, czyli zaburzenia w połykaniu oraz planowe: wole śródpiersiowe, wole odszczepione, czynniki ryzyka zezłośliwienia zmiany w wolu guzkowym, a także wysokie stężenie kalcytoniny w surowicy.

Wyróżnia się także wskazania względne do operacji tarczycy, które obejmują względy estetyczne, czy przeciwskazania do leczenia tyroksyną. Ponadto wskazaniami do wykonania operacji tarczycy jest powikłana nadczynność tarczycy oraz powiększenie wola mimo stosowania farmakoterapii. Podczas tyreoidektomii wycięciem może zostać objęty jeden płat, płat z cieśniną lub cała tarczyca.

Operacja tarczycy - przebieg i koszt

Zabieg operacji tarczycy przeprowadzany jest na oddziałach chirurgicznych. Operacje tarczycy wykonuje się zarówno w państwowych placówkach jak i w prywatnych klinikach specjalistycznych. Koszt wykonania zabiegu wynosi około 3500 - 6000 zł. Operację tarczycy można przeprowadzić w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak czas oczekiwania jest dosyć długi.

Tyreoidektomia, czyli operacja tarczycy, przeprowadzana jest w pełnym znieczuleniu. Pacjenta kładzie się na plecach, następnie lekarz odchyla głowę chorego, by jak najbardziej uwidocznić wole zamostkowe. Do odsłonięcia gruczołu tarczowego potrzebne jest przecięcie skóry z przodu szyi nad górnym brzegiem mostka. Lekarz wykonuje cięcie skóry, następnie dochodzi do wypreparowania mięśni krótkich szyi.

Następnie, w trakcie operacji tarczycy, chirurg odsłania nerwy krtaniowe wsteczne oraz przytarczyc. Etap ten ma na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Momentem centralnym operacji tarczycy jest usunięcie planowanego fragmenty gruczołu. Operację tarczycy kończy zamknięcie rany z użyciem czynnego ssania Redona (poprzez dren, wydzielina wydostaje się poza ranę, co zapobiega tworzeniu się krwiaków i stanów zapalnych w obrębie szyi). Cały zabieg trwa około dwóch godzin.

Jeśli nie wystąpią dodatkowe komplikacje osoba opuszcza szpital po około siedmiu dniach od operacji tarczycy.

Operacja tarczycy - powikłania

Osobom po operacji tarczycy zaleca się masaże karku. Po tyreoidektomii należy pozostać pod kontrolą endokrynologa. Niestety, po operacji tarczycy może dojść do powikłań np. niedoczynności przytarczyc, chrypki, uszkodzenia nerwu krtaniowego wstecznego, uszkodzenia nerwu krtaniowego górnego, krwawienia pooperacyjnego, reakcje alergiczne po podaniu leków, powikłania zapalne, zator powietrzny lub uszkodzenie sąsiednich narządów.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne
Transfuzja krwi - skład i funkcje krwi, wskazania, przebieg, preparaty krwi, powikłania

Transfuzja

Transfuzja

Celem transfuzji jest substytucja składników krwi.

Nadczynność tarczycy - przyczyny, przebieg, objawy, diagnostyka

Schorzenia tarczycy

Schorzenia tarczycy

Scyntygram gruczołu tarczowego: A - zdrowa tarczyca, B - tarczyca z chorobą Gravesa-Basedowa, C - tarczyca z chorobą Plummera, D - gruczolak toksyczny, E - zapalenie tarczycy.

Mastektomia - przygotowania do zabiegu, przebieg, powikłania, skuteczność zabiegu

Zabieg mastektomii

Zabieg mastektomii

Operacja amputacji piersi.

Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.

Nadczynność tarczycy - przyczyny, przebieg, objawy, diagnostyka

Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna)

Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna)

zawierającej owoce morza, chleb czy sól) z krwi i wykorzystuje go do produkcji hormonów. Regulacja hormonalna tarczycy Tarczyca jest regulowana (...) nadaktywnością gruczołu tarczycy i stanowi najczęstszą...

Leczenie kanałowe zęba - przebieg, wskazania, powikłania

Ząb leczony kanałowo

Ząb leczony kanałowo

Zęby „martwe" leczy się kanałowo.

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Cystoskop

Cystoskop

Wziernik stosowany do cystoskopii wprowadza się przez cewkę do pęcherza moczowego.