Trwa ładowanie...

Normy TSH - charakterystyka badania, kiedy wykonać badanie, normy

Avatar placeholder
29.03.2021 22:49
Normy TSH - charakterystyka badania, kiedy wykonać badanie, normy
Normy TSH - charakterystyka badania, kiedy wykonać badanie, normy

Oznaczenie stężenia TSH jest najbardziej czułym badaniem, które da nam odpowiedź na temat nieprawidłowości w pracy tarczycy. Przy nadczynności tarczycy poziom TSH jest niski, natomiast gdy występuje niedoczynność poziom TSH jest za wysoki. Jakie są prawidłowe normy TSH?

spis treści

1. Charakterystyka badania TSH

TSH jest to hormon tyreotropina, który produkowany jest przez przysadkę mózgową i reguluje poziom wydzielania trójjodotryniny (T3) i tyroksyny (T4) przez tarczycę. Gdy badanie wykryje nieprawidłowości, czyli wynik poniżej lub powyżej normy TSH, wykonywane są dodatkowe badania hormonów FT3 i FT4.

Poziom TSH da nam odpowiedź na temat nieprawidłowości w pracy tarczycy
Poziom TSH da nam odpowiedź na temat nieprawidłowości w pracy tarczycy

2. Kiedy wykonujemy badanie TSH?

Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

Badanie TSH należy wykonywać na czczo. Polega ono na pobraniu krwi z żyły łokciowej. Normy TSH sprawdzamy w następujących celach: przy zaburzeniach funkcji tarczycy, biegunki, zaparcia, spowolnienie rytmu serca, zmniejszenie lub zwiększenie masy ciała, brak apetytu, podenerwowanie, zmiany skórne, diagnozowanie niepłodności u kobiet, badania przesiewowe u noworodków oraz wypadanie włosów.

3. Normy TSH

Dla osoby dorosłej zakres normy TSH wynosi od 0,32 do 5,0 mU/l. Normy TSH podane w opisie badania nie są stałe, na poziom TSH ma wpływ wiek, płeć oraz to jaką metodą posługuję się dane laboratorium. Wyniki badania zawsze należy konsultować z lekarzem.

Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna)
Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna) [15 zdjęć]

Czym jest nadczynność tarczycy? Nadczynność tarczycy to stan, w którym w organizmie wytwarzana jest

zobacz galerię

4. Zbyt niski poziom TSH

Kiedy mamy zbyt niski poziom hormonu TSH, to najczęściej oznacza nadczynność tarczycy, ale może także występować w niedoczynności przysadki, czyli tak zwanej wtórnej niedoczynności tarczycy. Wynik poniżej normy TSH może świadczyć także o chorobie Basedowa, a także o rozwoju wola guzkowego toksycznego.

5. Zbyt wysoki poziom TSH

Jeśli mamy do czynienia ze zbyt wysokim stężeniem TSH w organizmie, to oznacza to niedoczynność tarczycy. Przysadka mózgowa chce pobudzić tarczycę do większej ilości wydzielania hormonu, jednak tarczyca nie daje rady produkować wystarczającej ilości i wtedy dochodzi do niedoczynności. Wynik powyżej normy TSH świadczy także o niedoczynności trzeciorzędowej.

Zobacz także:

6. FT3 i FT4

Kiedy nasze wyniki wskazują na chorobę tarczycy, zleca się wykonanie badania na oznaczenie T3 (Trijodotyronina) i T4 (tyroksyna). Są to hormony produkowane przez tarczycę i są one niezbędne do dobrego funkcjonowania organizmu, a w szczególności dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Hormonu T3 w porównaniu do T4 jest zdecydowanie mniej, bo zaledwie 10 proc. ale uważa się, że jest on odpowiedzialny za większość działań. Samo oznaczenie hormonów tarczycy nie zawsze daje miarodajny wynik, dlatego dodatkowo konieczne jest oznaczenie frakcji wolnych hormonów czyli tzw: FT3 i FT4.

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój. Partner serwisu abcZdrowie.pl Więcj o normach TSH znajdziesz w artykule na portalu KtoMaLek.pl, dzięki któremu szybko sprawdzisz, która apteka posiada Twój lek. Zarezerwuj lek przez KtoMaLek.pl, by mieć pewność, że lek będzie czekał na Ciebie w aptece.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze