Trwa ładowanie...

Tyreotropina – co to jest, norma, badanie

Avatar placeholder
30.09.2021 14:26
Zbadanie tyreotropiny to jedno z podstawowych badań, jakie wykonujemy
Zbadanie tyreotropiny to jedno z podstawowych badań, jakie wykonujemy (AdobeStock)

Zbadanie tyreotropiny to jedno z podstawowych badań, jakie wykonujemy. Jest zlecane zawsze przy badaniach okresowych i określa stan tarczycy.

spis treści

1. Tyreotropina – co to jest?

Tyreotropina, której odpowiednikiem jest skrót TSH, jest to hormon wydzielany przez przedni płat przysadki mózgowej. Tarczyca wydziela substancje dwojakiego rodzaju: trójjodotryniny i tyroksyny. Tyreotopina reguluje wydzielanie się obu płynów. Na podstawie złych wyników badań TSH zleca się bardziej specjalistyczną diagnostykę.

Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy
Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy [7 zdjęć]

Oprócz morfologii krwi, którą wykonuje się najczęściej w laboratorium, należy zwrócić również uwagę

zobacz galerię

2. Tyreotropina – norma

 Warto wiedzieć, iż normy tyreotropiny nie są wartością stałą. Poziom hormonów w naszym organizmie zależy bowiem od bardzo wielu czynników: wieku, płci oraz metody badania. Oczywiście normy ogólne są podane. Wartości referencjalne zamykają się w przedziale 0,4 do 4,0 mlU/l i dotyczą osób pełnoletnich. Jednakże biorąc pod uwagę czynniki wymienione wyżej zawsze warto sprawdzić na wydruku badań, jakie normy obowiązują w danej placówce oraz poprosić o specjalistyczny komentarz lekarza.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
Poziom tyreotropiny określa się poprzez badanie krwi.
Poziom tyreotropiny określa się poprzez badanie krwi.

3. Tyreotropina – badanie

Dzięki zbadaniu tyreotropiny można dowiedzieć się, w jakim stanie znajduje się obecnie tarczyca. Generalnie są trzy możliwości wyniku badań. Pierwsza – najlepsza dla wszystkich – tyreotropina jest w normie, zatem znaczy to, że pacjent cieszy się zdrową tarczycą.

Druga, gdy TSH jest za niskie. Może to znaczyć, że dana jednostka cierpi na nadczynność tarczycy. Rzadziej, ale zdarza się także, iż jest to objaw niedoczynności przysadki. Dysfunkcja ta nazywana jest wtórną niedoczynnością tarczycy. Dzieje się tak, ponieważ przysadka, w wyniku uszkodzenia, przestaje prawidłowo funkcjonować. Wiąże się to z zaprzestaniem produkcji trójjodotyroniny oraz tyroksyny, a na dodatek tarczyca nie odbiera informacji o ich braku. Niskie TSH może być zwiastunem choroby Basedowa, a zatem pierwotnej nadczynności oraz rozwoju wola guzkowatego toksycznego.

Nadczynność tarczycy
Nadczynność tarczycy [7 zdjęć]

Oprócz morfologii krwi, którą wykonuje się najczęściej w laboratorium, należy zwrócić również uwagę

zobacz galerię

Trzecim wreszcie przypadkiem jest zbyt wysoki poziom tyreotropiny. Zwykle wiąże się on z niedoczynnością tarczycy. Pierwszy wariant tej dolegliwości polega na tym, iż przysadka funkcjonuje poprawnie, ale tarczyca nie potrafi dobrze zinterpretować informacji z niej płynących. Skutkuje to tym, iż wysyłany z przysadki bodziec nie jest w stanie sprawić, by tarczyca w sposób prawidłowy wydzielała hormony. Drugą odmianą tego wariantu choroby jest niedoczynność trzeciorzędowa. W tej sytuacji to podwzgórze nie pracuje w sposób prawidłowy, jego dysfunkcja prawdopodobnie podyktowana jest jej uszkodzeniem. Skutkuje to tym, iż owe podwzgórze nie produkuje TRH, wobec czego przysadka pozostaje niejako uśpiona, a to z kolei powoduje znaczne obniżenie wydzielania tyreotropiny.

Wyniki badań to jednak nie wszystko. Warto obserwować swój organizm, ponieważ okazuje się, że jeśli w organizmie pacjenta rozwija się nowotwór, to wyniki badań przez długi czas, zwłaszcza w pierwszych stadiach choroby, utrzymują się na dobrym poziomie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: T3 i FT3
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze