Trwa ładowanie...

TSH - tyroksyna, badanie tarczycy, wskazania i normy

Avatar placeholder
07.04.2021 16:52
TSH - tyroksyna, badanie tarczycy, wskazania i normy
TSH - tyroksyna, badanie tarczycy, wskazania i normy

TSH to nic innego jak kompleksowe badanie hormonów tarczycy. Dokładniej opisując jest to badanie krwi, w którym można określić poziom tyroksyny i tyreotropiny. Tyroksyna jest to hormon, który produkuje gruczoł tarczowy, natomiast tyreotropina to hormon, który produkuje przysadka mózgowa. Przysadka mózgowa pobudza także produkcję tyroksyny.

TSH jest standardowym badaniem mającym na celu oznaczenie ilości tyroksyny we krwi, a więc zbadanie pracy tarczycy. Tyroksyna krąży we krwi, jako specyficzne białka, a tylko 1% to tyroksyna pod postacią wolnego hormonu. Tyroksyna ma bardzo duży wpływ na to jak funkcjonuje cały organizm. Dlatego w trakcie badania TSH bada się właśnie ilość wolnej tyroksyny, czyli fT4.

spis treści

1. TSH - tyroksyna

Tyroksyna jest to hormon wydzielany przez tarczycę podobnie jak trójjodotyronina w skrócie T3. Produkcja obu hormonów jest nadzorowana przez przysadkę mózgową i przez podwzgórze. W sytuacji, kiedy poziom hormonów jest poniżej normy zaczyna być wydzielany hormon stymulujący tyreotropinę (TSH), a z kolei ta ma stymulować tarczycę do produkcji tych hormonów. W momencie, kiedy właściwa ilość hormonów zostaje uwolniona to spada jednocześnie aktywność TSH. Dlatego też kontrolując poziom tyroksyny trzeba także sprawdzić stężenie TSH.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania diagnostyczne zatok"
TSH powinno stanowić element każdych badań profilktycznych
TSH powinno stanowić element każdych badań profilktycznych

2. TSH - badanie tarczycy

Badanie TSH to badanie polegające na pobraniu i zbadaniu krwi najczęściej z żyły łokciowej. Oprócz TSH bardzo często lekarz zleca również badanie USG tarczycy, dzięki któremu możliwa jest precyzyjna ocena wielkości gruczołu i wykrycie ewentualnych zmian w jego budowie czy składzie. Badania TSH mogą być wykonywane we własnym prywatnym zakresie i na NFZ, ale w obu przypadkach wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Na wyniki badań TSH czeka się maksymalnie jedną dobę.

Objawy raka tarczycy
Objawy raka tarczycy [7 zdjęć]

Każdego roku choroba ta diagnozowana jest u 3 tys. osób w Polsce. Jej szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie

zobacz galerię

3. TSH - wskazania do badania

TSH jest zalecane najczęściej osobom, u których wykryto niedoczynność tarczycy czy jej nadczynność. Badaniu powinny być także poddane osoby z tzw. wolem, czyli z przerostem gruczołu tarczowego. Lekarz decyduje o badaniu TSH w momencie, kiedy pacjent ma diagnozę choroby przysadki lub autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, czyli znane pod inną nazwą, jako choroba Hashimoto. Badanie TSH jest zalecane po to, aby skontrolować skuteczność już prowadzonej terapii farmakologicznej w każdej chorobie tarczycy. Często takie badanie jest również zlecane przez ginekologa u kobiet, u których jest podejrzenie niepłodności.

To też warto wiedzieć

4. TSH - normy

We współczesnych badaniach TSH stosuje się oznaczanie wolnej tyroksyny, czyli fT4. Jej właściwy poziom we krwi to: 10-25 pmol/l (8-20ng/l), zakładając, że poziom hormonu TSH w normie, tj. 0,4 - 4,0 µIU/ml. Kiedy poziom wolnej tyroksyny jest obniżony, a jednocześnie jest zawyżony poziom TSH to takie wyniki mogą świadczyć przykładowo o: niedoborze jodu, niedoczynności tarczycy, a nawet nowotworze tarczycy. Natomiast wyższy poziom fT4 przy obniżonym stężeniu TSH może sugerować dla przykładu nadczynność tarczycy. Oczywiście każde odchylenie od normy wymaga konsultacji lekarskiej i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Tyreotropina
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze