Trwa ładowanie...

TSH - wyniki i interpretacja, skuteczność badania

Avatar placeholder
08.12.2023 15:42
TSH - wyniki i interpretacja, skuteczność badania
TSH - wyniki i interpretacja, skuteczność badania (Adobe Stock)

Kiedy dochodzi do zaburzeń w sferze funkcjonowania tarczycy, lekarz pierwszego kontaktu kieruje pacjenta na określenie poziomu TSH i ocenia wyniki badania TSH. Tarczyca to gruczoł, który wydziela i wytwarza do krwi hormony, tj. tyroksynę – T4 i trójjodotyroninę – T3, i pobudza metabolizm organizmu. Z uwagi na dużą ilość współwystępowania tych hormonów wraz z białkami transportującymi, w organizmie człowieka istnieje częste zaburzenie w wynikach badań. Dlatego też zaleca się prowadzić oznaczenia formy wolnej tych hormonów: fT3 i fT4.

spis treści

1. TSH - kiedy badanie

TSH produkuje przysadka mózgową. Badanie poziomu TSH jest zlecane przez lekarza rodzinnego w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Skierowanie na badanie tarczycy otrzymamy w sytuacji, gdy:

  • lekarz podejrzewa zaburzenia pracy tarczycy;
  • mamy problem z rozwolnieniem, zaburzeniami pracy serca, tracimy na wadze pomimo tego, że apetyt nam dopisuje, odczuwamy nadmierny niepokój, nerwowość i pobudzenie;
  • mamy zaparcia, obrzęki, przybieramy na wadze, choć się nieobjadamy, czujemy osłabienie i brak sił, pojawiają się zmiany skórne, rozdwajają się paznokcie i końcówki włosów;
  • musimy kontrolować stosowane terapie hormonami tarczycy;
  • lekarz ginekolog poszukuje przyczyn problemów z płodnością u kobiety.

2. TSH - normy

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Poziom TSH dla zdrowej osoby w wieku powyżej 14 roku życia powinien wynosić od 0,27 do 4,2 mj/l. Natomiast gdy kobieta jest w ciąży już poziom TSH większy niż 2,5 mj/l powinien zaniepokoić lekarza, który w takiej sytuacji zleca kolejne badania. TSH u kobiet w I trymestrze powinno wynosić 2,3 mlU/l, w II 3,1 mlU/I, a w trzecim trymestrze nie powinien przekraczać 3,5 mlU/I.

Normy TSH zależą od naszego wieku i stanu zdrowia
Normy TSH zależą od naszego wieku i stanu zdrowia (Shutterstock)

U osób starszych normy TSH wyglądają odwrotnie. Dla zdrowia osoby starszej korzystniejszy jest wynik powyżej 4,2, a ryzyko problemów zdrowotnych, czy śmierci z powodu zbyt wysokiego poziomu TSH po 65 roku życia spada. Tak wysoki poziom TSH nie miał również innych negatywnych skutków dla organizmu, jak spadek funkcji poznawczych.

Co ciekawe u osób starszych dodatkowe badania wykonuje się, gdy poziom TSH przekroczy 6-8 mj/l. Wówczas w zależności od wyników innych badań podejmuje się odpowiednie leczenie. Jednak często okazuje się, że u niektórych osób, zwłaszcza tych hospitalizowanych nawet TSH na poziomie 10 mlU/l nie wymaga leczenia.

3. TSH - wyniki i interpretacja badania

5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo
5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo [6 zdjęć]

Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania

zobacz galerię

Hormon TSH jest określany jako najczulszy wskaźnik wydzielania hormonu przez tarczycę. Wyniki TSH ocenia lekarz rodzinny i kieruje pacjenta do lekarza specjalisty - endokrynologa.

Co mogą oznaczać wyniki TSH:

  • nadczynność tarczycy – ocenia się ją wówczas, gdy poziom TSH jest poniżej normy. Preferuje się dookreślenie wskaźników fT3 i fT4, które potwierdzając wynik nadczynności, powinny wskazać zawyżony ich wskaźnik;
  • niedoczynność tarczycy – ocenia się ją wówczas, gdy poziom TSH jest powyżej normy. Wtedy występuje niedobór fT3 i fT4, więc TSH pojawia się w nadmiarze, aby pobudzić ich produkcję. Zaleca się dookreślenie poziomu fT4, gdy objawy kliniczne „nie pasują” do niedoczynności tarczycy. Wskaźnik fT3 ma w tej sytuacji mniejszą wartość.

ZOBACZ TAKŻE:

4. TSH - wyniki i skuteczność badania

Badanie poziomu TSH ma swoje wady, o których należy pamiętać. Należą do nich:

  • powolne zmienianie się stężenia w wyniku TSH w czasie, co powoduje, że badanie TSH nie można przeprowadzić poprzez monitorowanie stężenia co kilka dni lub do oceny skuteczności leczenia;
  • występowanie dużej ilości fałszywych wyników poziomu TSH (najczęściej zaniżonych) z powodu np. ciąży, zażywanych leków, sterydów, zaburzeń psychiatrycznych itd.;
  • istnieją sytuacje, gdy wyniki TSH są zawyżone, np. podczas chorób nadnerczy, chorób przewlekłych.

Problemy z tarczycą wymagają postawienia odpowiedniej diagnozy. Wyniki TSH warto omówić osobiście ze specjalistą.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze