fT4 - wskazania, przebieg, interpretacja, normy

FT4 to badanie, które ma na celu pomiar całkowitej ilości T4, czyli hormonu tarczycy. Tarczyca produkuje hormony, zwane trójjodotyroniną (T3) i tyroksyną (T4). Oba hormony pełnią ważną funkcję – regulowanie przemiany materii w organizmie. Aktywność T3 jest większa niż aktywność T4. Jednak znaczenie obu hormonów w organizmie jest równie ważne. Bez nich organizm nie może sprawnie funkcjonować. Badanie umożliwia oznaczenie hormonu tyroksyny w postaci związanej z białkami (T4) i formy wolnej (fT4).

fT4 - wskazania

FT4 jest oznaczane, gdy lekarz podejrzewa zaburzenia pracy tarczycy. Produkcja hormonów T3 i T4 jest kontrolowana przez podwzgórze oraz przysadkę mózgową. Kiedy ilość tych hormonów w organizmie nie jest wystarczająca, podwzgórze wydziela hormon, który stymuluje tyreotropinę (TSH), która z kolei zmusza tarczycę do produkowania tych hormonów. Kiedy w organizmie pojawiła się odpowiednia ilość hormonów T3 i T4, aktywność TSH jest hamowana.

Badanie fT4 i fT3 jest zalecane zazwyczaj po stwierdzeniu nieprawidłowego poziomu TSH (za wysokiego lub za niskiego). Zbyt wysoka ilość T4 może wskazywać na nadprodukcję hormonalną gruczołu tarczowego (nadczynność tarczycy). Natomiast za niska ilość T4 może oznaczać zbyt małą produkcję hormonów wydzielanych przez gruczoł tarczowy (niedoczynność tarczycy). Obecnie w badaniach fT3 i fT4 stosuje się oznaczenie wolnej formy T4, czyli fT4. Test umożliwia również ocenę stanu pacjenta z istniejącym wolem, tj. przerostem gruczołu tarczowego. Czasami badanie poziomu tyroksyny we krwi pomocne jest przy diagnozowaniu niepłodności u kobiet.

Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna)

Czym jest nadczynność tarczycy? Nadczynność tarczycy to stan, w którym w organizmie wytwarzana jest nadmierna ilość hormonów tarczycy. Czasami nadczynność...

fT4 - normy

Samo oznaczenie poziomu tyroksyny T4 nie daje informacji o stanie hormonalnym organizmu, ponieważ wykrywane są także postacie nieczynne hormonu. Obecnie głównie stosuje się oznaczenie wolnej frakcji tyroksyny fT4.

Prawidłowa wartość fT4 to 10 - 25 pmol/l (8 - 20 ng/l), przy poziomie hormonu TSH w normie, tj. 0,4 - 4,0 µIU/ml. Przy niedoczynności tarczycy (hipotyreoza) wartość TSH wynosi powyżej 4 µIU/ml, a fT4 poniżej 10 pmol/L (8 ng/l). Hipertyreoza (nadczynność tarczycy) charakteryzuje się natomiast obniżonym poziomem TSH poniżej 0,4 µIU/ml i poziomem fT4 powyżej 25 pmol/l (20 ng/l).

fT4 - przebieg

FT4 oznacza się w próbce krwi. Próbkę krwi do badania T4 i ft4 pobiera się z żyły łokciowej i wprowadza się do probówki. Poziom fT4 przeprowadza się za pomocą badania immunologicznego. Po odpowiednim przygotowaniu próbki wprowadza się ją na płytkę, gdzie znajdują się swoiste przeciwciała, które tworzą kompleks z hormonem fT4. Następnie dodaje się substancję wykrywającą ten kompleks, która emituje światło lub daje barwne połączenie. Wykonuje się pomiar natężenia zabarwienia lub ilości emitowanego światła. Im większa wartość tym większa ilość badanej substancji w probówce.

fT4 - wyniki

Badanie jest pomocne przy diagnozowaniu nieprawidłowości w obrębie tarczycy. Może to być niedoczynność tarczycy - kiedy ilość T3 i T4 jest zmniejszona, a poziom TSH podwyższony lub nadczynność tarczycy - kiedy ilość T3 i T4 jest zwiększona, a poziom TSH obniżony. Badanie wykonuje się między innymi u pacjentów z tzw. wolem, czyli przerostem gruczołu tarczowego oraz u kobiet, które zmagają się z problemem niepłodności.

fT4 - interpretacja

Na nieprawidłowe wyniki badania T4 wpływają:

Marta Bednarska, 3 miesiące temu

Bibliografia

  • Burch W.M. Endokrynologia, Urban & Partner, Wrocław 1996, ISBN 83-85842-51-9
  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Kokot F., Kokot S. Badania laboratoryjne - zakres norm i interpretacja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2711-X

Źródła zewnętrzne

Normy laboratoryjne

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

fT4 - wskazania, przebieg, interpretacja, normy
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły fT4 - wskazania, przebieg, interpretacja, normy
Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.

Spirometria - przebieg, interpretacja, przeciwwskazania

Spirometria - zdjęcia

Spirometria - zdjęcia

Spirometria służy badaniu objętości i wydolności płuc.

Transfuzja krwi - skład i funkcje krwi, wskazania, przebieg, preparaty krwi, powikłania

Transfuzja

Transfuzja

Celem transfuzji jest substytucja składników krwi.

Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Spirometria - przebieg, interpretacja, przeciwwskazania

Spirometria - sprawdź, czy powinieneś ją wykonać (WIDEO)

Spirometria - sprawdź, czy powinieneś ją wykonać (WIDEO) Odtwórz wideo

Badanie, które powinieneś wykonać Wiele osób w Polsce cierpi na choroby układu oddechowego. Choć problem dotyczy 6 milionów Polaków, ponad połowa nie zdaje sobie sprawy z przyczyn nawracających dolegliwości. Tymczasem nieleczona astma i obturacyjna choroba...

Posiew moczu - wskazania do przeprowadzenia badania, przebieg badania

Posiew moczu - zdjęcie

Posiew moczu - zdjęcie

Posiew moczu wykonuje się w celu zdiagnozowania bakteriomoczu, który jest objawem zakażenia układu moczowego.