Objawy nadczynności tarczycy – rozpoznanie, najczęstsze symptomy, badania

Niekiedy zdarza się, że tarczyca wydziela nadmierne ilości hormonów. Prowadzi to do powstania choroby, jaką jest nadczynność tarczycy. Świadczą o niej charakterystyczne symptomy. Nie zawsze jednak objawy nadczynności tarczycy są jednoznaczne, nie zawsze pojawiają się jednocześnie i są takie same u każdego chorego.

Zobacz film: "Jak objawia się nadczynność i niedoczynność tarczycy?"

spis treści

1. Objawy nadczynności tarczycy – rozpoznanie

Podobnie jak w innych chorobach, tak i w nadczynności tarczycy, bardzo ważne jest rozpoznanie objawów. Zmiany, jakie zachodzą w gruczole, nie są bowiem widoczne gołym okiem. Jednym z najważniejszych objawów nadczynności tarczycy jest szybka utrata masy ciała. Chory cały czas jest głodny i pomimo że często je, nie przybiera na wadze.

Spadek wagi łączy się z szybkim spalaniem kalorii. Kolejny ważny objaw nadczynności tarczycy to nadmierna potliwość. Większe pocenie się wynika z wytwarzania przez organizm większej ilości ciepła. To z kolei jest wynikiem przyspieszonej przemiany materii, powodującej znaczne chudnięcie. W parze z nadmiernym poceniem idzie złe znoszenie wysokich temperatur. Chorzy nie lubią się ciepło ubierać ani gdy w pomieszczeniu jest zbyt duszno.

Nadczynność tarczycy objawia się też zmianami skórnymi – pojawia się świąd, na nogach występują czerwone plamy. W gorszym stanie jest też cera chorego – zbyt duża ilość hormonów skutkuje nieestetycznymi zmianami, które mogą pozostawić po sobie blizny. W gorszej kondycji są też włosy i paznokcie – stają się łamliwe, cienkie.

Za jakie problemy zdrowotne możesz obwiniać swoją tarczycę?
Za jakie problemy zdrowotne możesz obwiniać swoją tarczycę? [6 zdjęć]

Tarczyca może przysparzać nam wielu problemów. Cierpimy na jej niedoczynność, nadczynność lub zmagamy...

zobacz galerię

2. Objawy nadczynności tarczycy – najczęstsze symptomy

Najczęstrzymi objawami nadczynności tarczycy są: kołatanie serca, nerwowość, wole, drżenie rąk, duszność, biegunki, osłabienie oraz pieczenie i łzawienie, oczu.

2.1. Objawy nadczynności tarczycy – kołatanie serca, nerwowość

Jednym z ważniejszych objawów nadczynności tarczycy jest też nerwowość, niestabilność emocjonalna, drażliwość. Osoby cierpiące na nadczynność tarczycy są ciągle rozdrażnione, wpadają w złość, nie potrafią się skoncentrować. Objaw ten nasila się, gdy chory musi sprostać wielu obowiązkom czy to rodzinnym, czy zawodowym.

Osoba z nadczynnością może tez uskarżać się na zbyt szybkie zmęczenie, które połączone jest z kołataniem serca. Objaw ten może być szczególnie niebezpieczny – istnieje ryzyko, że przekształci się w migotanie przedsionków, które z kolei doprowadzi do niewydolności serca.

2.2. Objawy nadczynności tarczycy – wole

Pojawia się w zaawansowanym etapie choroby. Jest to widoczny objaw nadczynności tarczycy – gruczoł tarczycowy jest powiększony, jeżeli znacznie, mogą pojawić się trudności w oddychaniu, przełykaniu pokarmów, uczucie ucisku w okolicach szyi ("za ciasny kołnierzyk"). W przypadku nadczynności tarczycy mówi się o wolu guzkowym toksycznym – guzki wytwarzają dużą ilość hormonów tarczycy, stąd ich nadmiar w organizmie.

2.3. Objawy nadczynności tarczycy – pozostałe symptomy nadczynności tarczycy

Objawami nadczynności tarczycy są również:

Jednym z ważniejszych objawów nadczynności tarczycy jest też nerwowość, niestabilność emocjonalna, drażliwość
Jednym z ważniejszych objawów nadczynności tarczycy jest też nerwowość, niestabilność emocjonalna, drażliwość (123rf.com)

Zobacz także:

3. Objawy nadczynności tarczycy - badania

Aby zdiagnozować nadczynność tarczycy trzeba wykonać badanie poziomu hormonów T3, T4, TSH. Może być konieczne również wykonanie badania USG tarczycy, dzięki któremu lekarz będzie mógł ocenić rozmiar guzków. Lekarz może też zlecić wykonanie biopsji, by stwierdzić, czy guzki te są złośliwe.

Następny artykuł: Diagnostyka

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy