Trwa ładowanie...

Podwyższone TSH – przyczyny

TSH to skrót od hormonu tyreotropowego wydzielanego przez przysadkę mózgową. Zadaniem TSH jest regulowanie funkcjonowania tarczycy, która wydziela hormony biorące udział w wielu procesach w organizmie ludzkim. Aby pobudzić pracę tarczycy, przysadka mózgowa produkuje hormon TSH. W sytuacji, gdy potrzebne jest obniżenie aktywności tarczycy – stężenie hormonu tyreotropowego spada. Zatem poziom TSH we krwi mówi nam o kondycji tarczycy. Co oznacza podwyższone TSH, a także zbyt niskie TSH? Na wstępie należy powiedzieć o normie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania diagnostyczne zatok"

Optymalne stężenie hormonu we krwi oscyluje pomiędzy 0, 27 a 4, 2 mU/l. Osoby młode mieszczą się jednak w dolnej granicy. Norma poziomu TSH we krwi podawana jest łącznie z wynikami.

spis treści

1. Przyczyny podwyższonego TSH

Podwyższone TSH przy odpowiednich stężeniach wolnych hormonów tarczycy (FT4 i FT3) to subkliniczna niedoczynność tarczycy. W przypadku, gdy występuje podwyższone TSH a hormony FT4 i FT3 są obniżone, wówczas występuje pełna niedoczynność tarczycy. Tak naprawdę przyczyny wystąpienia podwyższonego TSH mogą być różne. Subkliniczna niedoczynność tarczycy występuje głównie u kobiet, osób starszych, a także wśród mieszkańców przebywających na terenach o prawidłowej podaży jodu. Podwyższone TSH w kontekście subklinicznej niedoczynności tarczycy jest najczęściej autoimmunologiczne zapaleniem tarczycy. Podwyższone TSH wymaga stałego leczenia. Wystarczy jednak przyjmować codziennie dozę syntetycznego hormonu tarczycy.

Podwyższone TSH może być objawem wielu schorzeń
Podwyższone TSH może być objawem wielu schorzeń

Podwyższone TSH może wystąpić również u kobiet w ciąży. Statystyki pokazują, że podwyższone TSH w zakresie subklinicznej niedoczynności tarczycy występuje u 2-3% kobiet. Taki stan jest najczęściej wykrywany podczas rutynowych badań. Jawna niedoczynność tarczycy rozpoznawana jest u około 0, 5% kobiet w ciąży. Kiedy występuje podwyższone TSH wzrasta między innymi ryzyko poronienia.

To też warto wiedzieć

Już kobiety planujące ciążę powinny poddać się badaniu stwierdzającemu podwyższone TSH. Konieczne jest to, jeśli już jesteśmy w ciąży – szczególnie, jeśli występują czynniki ryzyka choroby tarczycy. Pamiętajmy, że dziedziną medycyny badającą hormony tarczycy jest endokrynologia. Objawy podwyższonego TSH u kobiet w ciąży to nadmierny wzrost masy ciała, sucha skóra, ciągłe odczuwanie zimna, zaparcia, a także senność. Nieleczona niedoczynność tarczycy może być przyczyna niepłodności. Kobieta w ciąży musi liczyć się z ryzykiem poronienia, odklejenia łożyska, krwawieniem poporodowym, niedokrwistością, a także nadciśnieniem ciążowym.

2. Podwyższone TSH i niskie TSH

Oprócz podwyższonego TSH może wystąpić niskie TSH. Taki stan świadczy przede wszystkim o nadczynności tarczycy. Pojawia się wówczas wiele nieprzyjemnych objawów, do których można zaliczyć między innymi: nadwrażliwość na ciepło, nadmierną potliwość, przyspieszoną przemianę materii, szybki spadek masy ciała, nerwowość, kołatanie serca, drżenie rąk, błyszczenie się skóry.

Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna)
Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna) [15 zdjęć]

Czym jest nadczynność tarczycy? Nadczynność tarczycy to stan, w którym w organizmie wytwarzana jest

zobacz galerię

Leczenie nadczynności tarczycy polega na stosowaniu leków sterydowych. Zarówno podwyższone TSH jak i niskie TSH powinno być stale kontrolowane przez lekarza prowadzącego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza