Trwa ładowanie...

32 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Wygląd dziecka, wielkość brzucha

Avatar placeholder
01.02.2022 16:00
32 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Wygląd dziecka, wielkość brzucha
32 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Wygląd dziecka, wielkość brzucha (Adobe Stock)

32 tydzień ciąży to początek 8 miesiąca i prawie połowa 3 trymestru. Dziecko coraz bardziej przypomina niemowlę zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i zachowanie. Rośnie, nabiera ciała, intensywnie doskonali umiejętności. Przyszła mama jest coraz bardziej zmęczona. Dokucza jej wiele dolegliwości, ale i wahania nastroju. Nie bez znaczenia jest strach przed ciążą. Co jeszcze może niepokoić?

spis treści

1. 32 tydzień ciąży - który to miesiąc?

32 tydzień ciąży to początek 8 miesiąca i prawie połowa 3 trymestru. Brzuch przyszłej mamy rośnie, co sprawia, że nasila się wiele nieprzyjemnych dolegliwości, co przedkłada się na komfort funkcjonowania. Dlaczego tak się dzieje? Powiększająca się macica wpływa na gorsze odpływanie moczu w nerkach, słabszy przepływ krwi, zwłaszcza w żyłach. Pojawiają się zaparcia, nerwobóle i parcie na pęcherz, a także duszności, omdlenia, zawroty głowy, obrzęki i zmęczenie.

2. Jak wygląda dziecko w 32 tygodniu ciąży?

W 32 tygodniu ciąży dziecko waży średnio 1850 g i ma 43 cm. Rośnie nieustannie, stopniowo zwiększając procentowy udział tkanki tłuszczowej w swojej wadze. Gromadzi zapasy w postaci brązowej tkanki tłuszczowej i zaczyna osiągać wymiary typowe dla noworodka. Choć waga malucha intensywnie się zwiększa, nieco zwalnia tempo wzrostu.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Maluch zaczyna przypominać noworodka zarówno swoim wyglądem, jak i zachowaniem. Na tym etapie ciąży większość dzieci przyjmuje położenie główkowe, to jest z głową zwróconą w dół. Jego mięśnie są coraz lepiej rozwinięte, tak samo jak układ nerwowy i mózg. Dzięki temu jego ruchy są coraz bardziej skoordynowane. Rozwinięte są także obszary mózgu odpowiedzialne za sterowanie mimiką twarzy. W dalszym ciągu szybko rozwijają się struktury związane z przetwarzaniem wrażeń zmysłowych.

3. 32 tydzień ciąży - ruchy dziecka i wielkość brzucha

Ruchy dziecka nabierają większej płynności, są bardziej skoordynowane. Około 32. tygodnia ciąży stabilizują się, a ich ilość do końca ciąży nie maleje. To czas, kiedy przyszła mama powinna zacząć je liczyć.

Jak wygląda brzuch przyszłej mamy? Jest duży: macica jest bardzo powiększona, wypełnia niemal całą jamę brzuszną, a jej dno znajduje się już w połowie wysokości pomiędzy pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym.

4. Skurcze Braxtona-Hicksa a skurcze porodowe

W 32 tygodniu ciąży kobiety mogą odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa, czyli skurcze przepowiadające. Jak je odróżnić od skurczy porodowych? Skurcze porodowe są dużo silniejsze niż skurcze Braxtona-Hicksa i trwają wiele godzin. Są bolesne i rozległe: obejmują brzuch, podbrzusze i okolice lędźwiowe oraz krzyżowe. Mają inny charakter i cel. Ich zadaniem jest skrócenie szyjki macicy, jej rozwarcie i wypchnięcie dziecka na zewnątrz, czyli doprowadzenie do porodu. Skurcze Braxtona-Hicksa są treningiem macicy, który ma jedynie przygotować macicę do akcji porodowej. Nie są efektywne.

Skurcze porodowe są regularne, pojawiają się w określonych odstępach czasu. Nie tylko stają się coraz silniejsze, ale i występują coraz częściej. Dla skurczy porodowych typowa jest także zmiana natężenia bólu w trakcie trwania skurczu. Ten narasta aż do szczytu nasilenia, potem ustępuje. Skurczom Braxtona-Hicksa nie towarzyszą także inne objawy zwiastujące poród, takie jak odejście czopa śluzowego czy wód płodowych, biegunka czy ból pleców.

5. 32 tydzień ciąży - USG

Pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży wykonuje się USG 3 trymestru. To jedno z trzech obowiązkowych badań ultrasonograficznych. Celem USG jest ocena rozwoju dziecka oraz dojrzewania tkanek oraz narządów. Badanie pozwala także stwierdzić występowanie wad wrodzonych czy nieprawidłowości. Jest bardzo ważne, ponieważ wiele z nich może się ujawnić dopiero na tym etapie ciąży. Podczas USG 3 trymestru ocenie poddaje się klatkę piersiową i płuca dziecka, jamę brzuszną, głowę, budowę serca, narządy płciowe oraz kończyny górne i dolne. Badanie w 3. trymestrze pozwala na różne pomiary biometryczne. Sprawdza też ilość płynu owodniowego i ocenia stan łożyska.

Celem badania jest także potwierdzenie wieku ciążowego lub jego ustalenie go. Podczas USG 3 trymestru lekarz może oszacować przybliżoną masę płodu oraz prawdopodobną masę noworodka. Sprawdza także, czy dziecko przybrało już odpowiednią pozycję do porodu, co ma duży wpływ na jego przebieg.

6. Cholestaza ciążowa w 3 trymestrze ciąży

W trzecim trymestrze ciąży, najczęściej w okolicach 30 tygodnia, u niektórych kobiet może wystąpić tzw. cholestaza ciężarnych (ang. intrahepatic cholestasis of pregnancy). U jej podłoża leży zastój żółci w hepatocytach i wysokie stężenie kwasów żółciowych w surowicy krwi. Pojawia się wskutek nadwrażliwości na wzrost hormonów płciowych, zwłaszcza estrogenów i progesteronu. Cholestaza ciążowa jest schorzeniem wątroby, które występuje jedynie podczas ciąży (ustępuje po porodzie). Jej główne objawy to swędzenie dłoni i stóp (często nasila się wieczorem i w nocy) oraz zażółcenie skóry i błon śluzowych. Nieprawidłowość dotyczy około 4% kobiet.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze