30 tydzień ciąży - kalendarz ciążowy. Wygląd i ruchy dziecka, USG
30 tydzień ciąży to 7 miesiąc i 3 trymestr. Dziecko ma już ponad 40 cm długości, a jego waga wynosi ponad 1300-1500 g. Przyszła mama coraz więcej waży, jej brzuch jest coraz większy. Towarzyszy jej wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Czuje jednak ruchy dziecka, co zwykle rekompensuje trudy ciąży. Jak wygląda maluch? Co można ustalić podczas USG?
1. 30 tydzień ciąży - który to miesiąc?
30 tydzień ciąży to środek 7 miesiąca, 3 trymestr ciąży. Macica leży około 10 cm nad pępkiem. Ciało kobiety wciąż się zmienia, znajduje się pod wpływem działania hormonów. Pojawia się wiele typowych dla tego okresudolegliwości.
Przyszła mama coraz więcej waży, jej brzuch jest coraz większy. Dokucza zgaga, zaparcia, hemoroidy i wzdęcia, a także zmęczenie, nieżyt nosa, kłopoty z równowagą. Dokuczają obrzęki, zwłaszcza nóg, a także bezsenność. Powszechne jest także parcie na pęcherz oraz ból piersi, w których zaczyna tworzyć się pokarm.
Może wyciekać z nich siara, to jest pierwsze mleko. Do 30. tygodnia ciąży kobieta powinna przytyć od 11,4 do 15,9 kg. Od tego momentu co tydzień może przybierać na wadze około 350 g.
2. 30 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?
W 30 tygodniu ciąży dziecko ma już ponad 40 cm długości, a jego waga wynosi ponad 1300-1500 g. Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi 27 cm.
W szybkim tempie rozwija się mózg. Charakterystyczna jest intensywna aktywność kory mózgowe. Układ nerwowy sprawniej zarządza ruchami ciała czy myśleniem. Tworzą się fałdy. Z dnia na dzień mózg staje się większy i coraz bardziej pofałdowany.
Dziecko kontynuuje ćwiczenia oddechowe, które często kończą się czkawką. Powoli zaczyna zanikać odpowiedzialny za termoregulację meszek płodowy. Na palcach dłoni i stóp rosną miękkie paznokcie, a skórę okrywa bielsza i gładsza tkanka.
Dziecko ma dobrze wykształcone narządy płciowe. U chłopców jądra zstępują do moszny, u dziewczynek wyraźnie widać już łechtaczkę. Brwi i rzęsy dziecka są w pełni rozwinięte, a włosy na głowie coraz bardziej gęste.
Miękkie kości czaszki wypychane są ku przodowi. Głowa i ciało mają odpowiednie proporcje (jak u noworodka). Rozwija się układ kostny i układ ruchu. Masa mięśniowa płodu przybiera na sile, wzmacnia się układ kostny. W dziąsłach wykształcają się zęby mleczne.
W tym okresie tętno dziecka jest wysokie, wynosi niemal 140 uderzeń na minutę. Szpik kostny zaczyna produkcję czerwonych krwinek. Płuca nadal są w fazie dojrzewania. Kształci się układ immunologiczny. Wszystkie układy i narządy przygotowują się do porodu i do przyjścia malucha na świat.
3. 30 tydzień – ruchy dziecka
W 30 tygodniu ciąży ruchy dziecka mogą być mniej intensywne. Powodem tego jest jego dynamiczny wzrost w tym okresie. Maluch gromadzi tkankę tłuszczową, która sprawia, że jest mu mniej wygodnie. Ponieważ w macicy jest już bardzo ciasno, dziecko ma skrzyżowane rączki i nóżki. Jest skulone, ale w chwili aktywności wierci się i rozpycha.
Jeśli ruchy płodu staną się nerwowe lub zanikną, nie pojawiają się pomimo upływu czasu, zjedzenia posiłku i odpoczynku, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub udać się do szpitala.
4. 30 tydzień ciąży - USG
Pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży wykonywane jest USG 3 trymestru. To jedno z trzech obowiązkowych badań ultrasonograficznych, które dostarcza wielu istotnych informacji dotyczących rozwoju płodu. Jest ważne, ponieważ wiele nieprawidłowości ujawnia się często dopiero na tym etapie ciąży.
Celem USG jest ocena rozwoju i położenia dziecka oraz dojrzewania jego poszczególnych tkanek i narządów. Badanie pozwala także stwierdzić występowanie wad wrodzonych czy nieprawidłowości.
Podczas USG 3 trymestru ocenie poddaje się głowę, klatkę piersiową i płuca dziecka, budowę serca, jamę brzuszną, narządy płciowe oraz kończyny górne i dolne. Badanie w 3. trymestrze pozwala na różne pomiary biometryczne. Sprawdza też ilość płynu owodniowego i ocenia stan łożyska.
Celem badania jest także potwierdzenie wieku ciążowego lub jego ustalenie go, jeśli nie był określony w 1 i 2 trymestrze ciąży. Podczas USG 3 trymestru, na podstawie pomiarów, lekarz może oszacować przybliżoną masę płodu oraz prawdopodobną masę noworodka. Sprawdza także, czy dziecko przybrało już odpowiednią pozycję do porodu, co ma duży wpływ na przebieg porodu.
5. 30 tydzień ciąży – poród
Większość dzieci na tym etapie ciąży ustawiła się już w pozycji pożądanej, to jest głową w dół. Jeśli tak się nie stało, może się to zmienić w najbliższym czasie, choć istnieje ryzyko, że maluch taką pozycję utrzyma do porodu.
Poród w 30 tygodniu ciąży jest ryzykowny, niemniej szacuje się, że dziecko, które przyjdzie na świat w tym czasie, ma od 95 do 97 procent szans na przeżycie.
Najważniejsze jest, by wcześniak znalazł się pod opieką specjalistów. Dziecko w 30 tygodniu ciąży jest nie tylko bardzo małe, ale i niezdolne do samodzielnego funkcjonowania bez pomocy specjalistycznej aparatury oraz wsparcia lekarzy.
Zobacz także:
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.