31 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Wygląd dziecka, wielkość brzucha
31 tydzień ciąży to jej 7 miesiąc i 3 trymestr. Na tym etapie, do wachlarza dolegliwości, jakie towarzyszą przyszłej mamie, dochodzi lęk przed porodem oraz wahania nastroju. Z kolei dziecko, które wielkością więc przypomina małą dynię, niezmiennie przybiera na wadze i rozwija się. Przygotowuje się do narodzin.
1. 31 tydzień ciąży - który to miesiąc?
31 tydzień ciąży to 7 miesiąc i 3 trymestr. Na tym etapie przyszła mama czuje się coraz bardziej zmęczona i ociężała. Nie opuszczają jej też typowe dolegliwości ciążowe, takie jak zgaga, zaparcia, skurcze łydek i obrzęki nóg, ból kręgosłupa w części lędźwiowej i miednicy, a także częste oddawanie moczu, problemy z koncentracją, krwawienie dziąseł oraz zawroty i bóle głowy, duszności. Może także pojawić się lęk przed porodem i wahania nastroju, od przerażenia po euforię. To naturalne. Jak można się domyślać, winę za to ponoszą hormony.
2. Jak wygląda dziecko w 31 tygodniu ciąży?
W 31 tygodniu ciąży waga dziecka wynosi od 1,3 do 1,6 kg, a maluch mierzy od 40 do 45 cm. Wielkością więc przypomina małą dynię. Maluch intensywnie przybiera na wadze i szybko zbliża się do swojej wagi i wielkości urodzeniowej. Do końca ciąży zwiększy swoją masę o co najmniej 1500 gramów, przybierając 150-200 g na tydzień.
W tym okresie tempo wzrostu dziecka zwalnia. Jego ciało jest ukształtowane, choć układy, narządy i organy stale się doskonalą. Ciało zaczyna magazynować tkankę tłuszczową. Ten etap ciąży to okres wzmożonej aktywności mózgu malucha. Dziecko potrafi przetwarzać informacje i odbierać bodźce za pomocą wszystkich zmysłów, jakie do niego docierają. Oznacza to, że czuje smak, słyszy dźwięk i widzi światło. Co interesujące, sieć połączeń między neuronami w mózgu umożliwia mu odczytywanie nastroju z tonu głosu. W 31 tygodniu ciąży intensywnie rozwija się system immunologiczny małego człowieka. Dziecko zaczyna przejmować od mamy przeciwciała, które ochronią go przed różnymi chorobami po przyjściu na świat.
Rozwijają się również pęcherzyki płucne, dzięki którym noworodek będzie mógł samodzielnie oddychać (na tym etapie organy te rozwinięte są najsłabiej). U chłopców jądra zstępują do moszny, zaś u dziewczynek wyodrębnia się łechtaczka. W 31 tygodniu ciąży płód powinien być już ułożony główką do dołu.
3. 31 tydzień ciąży a brzuch kobiety
Obwód brzucha mamy stale rośnie, a dno macicy ulega podniesieniu. Ma to związek ze wzrostem wagi dziecka oraz powiększającą się macicą. Ta, uciskając na narządy wewnętrzne, może być powodem tworzących się obrzęków, częstszych wizyt w toalecie, a także problemów ze złapaniem głębszego oddechu. Typowe jest, że w miarę rozwoju ciąży, gdy brzuch kobiety staje się coraz większy, dolegliwości ciążowe przybierają na sile.
Coraz większy brzuch często utrudnia wykonywanie podstawowych czynności i wywołuje dyskomfort w ciągu dnia, problemem staje się także znalezienie wygodnej pozycji do spania czy odpoczynku w nocy. W zaawansowanej ciąży najlepiej spać na lewym boku, z prawą nogę zgiętą w kolanie (tak, by była możliwe jak najbliżej brzucha). Można też pod nią podłożyć poduszkę, wałek lub specjalną poduszkę w kształcie rogala.
Na tym etapie ciąży macica wciąż regularnie twardnieje. To niebolesne i niegroźne skurcze Braxtona-Hicksa. Dzięki nim macica przygotowuje się do porodu.
4. 31 tydzień ciąży – USG
Pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży wykonuje się USG 3 trymestru. To jedno z trzech obowiązkowych badań ultrasonograficznych. Jego cel to ocena rozwoju dziecka oraz dojrzewania jego poszczególnych tkanek i narządów. Badanie pozwala także stwierdzić występowanie wad wrodzonych czy nieprawidłowości, a także ułożenie dziecka. Od tego, czy dziecko przybrało już odpowiednią pozycję do porodu, zależy przebieg porodu. Podczas USG 3 trymestru ocenie poddaje się budowę serca, jamę brzuszną, głowę, klatkę piersiową i płuca dziecka, narządy płciowe oraz kończyny górne i dolne. Badanie w 3. trymestrze pozwala na różne pomiary biometryczne. Sprawdza też ilość płynu owodniowego i ocenia stan łożyska.
Podczas USG 3 trymestru, na podstawie pomiarów, lekarz może oszacować przybliżoną masę płodu oraz prawdopodobną masę noworodka. Celem badania jest także potwierdzenie wieku ciążowego lub jego ustalenie go, jeśli nie był określony w 1 i 2 trymestrze ciąży.
5. 31 tydzień ciąży a poród przedwczesny
W 3 trymestrze ciąży wiele mam skarży się na ból w podbrzuszu. Jak odróżnić ten, który są naturalny (związany z powiększaniem się macicy oraz wzrostem dziecka, skurczami przepowiadającymi Braxtona Hicksa czy niestrawnością) od dolegliwości, które mogą zwiastować przedwczesny poród czy odklejenie się łożyska?
Bóle brzucha w ciąży mogą niepokoić. Kiedy wymagają kontaktu z lekarzem lub pojechania do szpitala? Należy szybko reagować, gdy pojawia się:
- silny ból brzucha lub skurcze, które nie wyciszają się po zmianie pozycji, odpoczynku czy kąpieli,
- tępy ból w okolicy krzyża,
- biegunka, mdłości i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
- brązowa bądź krwista wydzielina z pochwy, sączenie się lub odejście wód płodowych.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.