Moszna - budowa, funkcje, choroby
Moszna, zwana też workiem mosznowym, składa się z mięśni oraz skóry. Chroni jądra przed przegrzaniem oraz chłodem. Jak zbudowana jest moszna? Jakie choroby mogą dotyczyć worka mosznowego?
1. Budowa moszny
Moszna to worek skórno-mięśniowy, w którym znajdują się męskie narządy rozrodcze. Jest położona pomiędzy odbytem a prąciem, a jej zadaniem jest utrzymywanie prawidłowej temperatury jąder.
Moszna to odpowiednik warg sromowych u kobiety, jest niesymetryczna, zwykle jedno jądro jest położone niżej niż drugie. Budowa moszny:
- osłona wewnętrzna - osłonka pochwowa jądra,
- osłona mięśniowo-powięziowa - składa się z powięzi dźwigacza jądra, mięśnia dźwigacza jądra oraz powięzi nasiennej wewnętrznej,
- osłona zewnętrzna (skórna) - składa się ze skóry, błony kurczliwej oraz powięzi nasiennej zewnętrznej.
Wymieniony warstwy są przedłużeniem tych, z których składa się przednia ściana brzucha. Moszna jest bardzo unaczyniona oraz unerwiona, dociera do niej tętnica jądrowa, tętnica nasieniowodu, dźwigacza jądra, gałęzie mosznowe, nerwy, a także żyły sromowa i podskórna.
2. Funkcje moszny
Najważniejszą rolą moszny jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury jąder, musi być ona stała i niezależona od czynników zewnętrznych. Ciepłota jąder jest o 2,5-4 stopnie Celsjusza niższa niż temperatura w jamie brzusznej.
Za regulację odpowiada przede wszystkim błona kurczliwa, która wpływa na kurczliwość moszny i jej rozluźnianie w zależności od ciepłoty otoczenia. W trakcie rozprężenia worek mosznowy jest w stanie w łatwy sposób oddać nadmiar ciepła. Z kolei skurczona błona przyciąga jądra do podbrzusza, dzięki czemu elemeny są ochronione przed chłodem.
3. Choroby moszny
- stany zapalne jąder,
- stany zapalne najądrza,
- torbiele,
- cysty,
- przepuklina mosznowa,
- wodniak jądra,
- ropień jądra,
- guz jądra,
- skręt jądra,
- żylaki powrózka nasiennego.
3.1. Zespół ostrej moszny (ZOM)
W przypadku większości schorzeń, dotyczących jąder lub moszny rozpoznaje się zespół ostrej moszny (ZOM). ZOM to zestaw objawów, do których należy:
- obrzęk moszny,
- zaczerwienienie skóry worka mosznowego,
- silny ból jądra.
Diagnostyka zespołu ostrej moszny polega na wywiadzie lekarskim, w trakcie którego lekarz ocenia występujące dolegliwości. Kolejno pacjent jest kierowany na badanie ultrasonograficzne Dopplera. Leczenie w większości przypadków opiera się na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego.
3.2. Swędząca moszna
Stosunkowo popularnym schorzeniem mężczyzn jest swędząca moszna, której towarzyszy zaczerwienie skóry. Świąd może być powiązany ze zmianami skórnymi, takimi jak plamki, grudki, kropki lub niewielkie zgrubienia.
Inne przyczyny swędzącej moszny to drożdżaki, grzybica, uszkodzenie skóry albo stany zapalne. Dolegliwości należy skonsultować z lekarzem, ponieważ symptomy mogą informować również o zaburzeniach funkcjonowania gruczołów płciowych albo o cukrzycy.
Jedynie specjalista jest w stanie określić źródło problemu i zalecić odpowiednie leczenie. Zwykle pacjent przyjmuje antybiotyki lub kremy i maści do stosowania miejscowego. Ważna jest również dbałość o higienę miejsc intymnych, używanie odpowiednich płynów do higieny intymnej i noszenie przewiewnej bielizny z naturalnych materiałów.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.