Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Skurcze łydek – przetrenowanie, dieta, stres, choroby

Avatar placeholder
30.03.2021 21:17
Skurcze łydek – przetrenowanie, dieta, stres, choroby
Skurcze łydek – przetrenowanie, dieta, stres, choroby

Skurcze łydek to nagłe napięcie mięśni, które objawia się silnym bólem. Przyczynami skurczu łydek może być przetrenowanie, stres, przegrzanie, a nawet picie zbyt dużych ilości kawy. Skurcze łydek to także objaw poważniejszych schorzeń.

spis treści

1. Konsekwencje przetrenowania

Skurcze łydek mają swoją przyczynę we wzmożonej aktywności fizycznej. Organizm zaczyna wówczas wydzielać więcej hormonu wzrostu, adrenaliny, adrenokortykotropiny, a także kortyzolu. Wszystkie powyższe hormony regulują gospodarkę wodno-elektrolitową. Gdy doprowadzamy do przetrenowania organizmu, wysoki poziom hormonów będzie się utrzymywał przez dłuższy czas. Wtedy właśnie dochodzi do zesztywnienia mięśni – czyli do skurczu łydek. Co więcej, wydolność organizmu spada.

2. Dieta przy skurczach łydek

Skurcze łydek są również objawem niewłaściwej diety. Dzieje się tak, gdy nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości wapnia, magnezu i potasu. Magnez odpowiada bowiem za przewodzenie nerwowe, a potas dba o prawidłową pracę układu nerwowo-mięśniowego. Rola wapnia w organizmie polega wzmacnianiu kości. Pijąc duże ilości kawy w ciągu dnia wypłukujemy z organizmu te cenne makroelementy i zaburzamy pracę gospodarki kwasowo-zasadowej. Prowadzi to do pojawienia się bolesnych skurczów łydek. Co więcej, podobny efekt daje picie dużych ilości alkoholu.

Zobacz film: "O czym może świadczyć ból w łydkach?"
Skurcze łydek to nagłe napięcie mięśni, które objawia się silnym bólem.
Skurcze łydek to nagłe napięcie mięśni, które objawia się silnym bólem.

3. Skurcze łydek z powodu stresu

Skurcze łydek mogą powstać również na skutek silnego stresu. Organizm pobudza wówczas nadnercza do produkcji adrenaliny, a także podnosi poziom cukru we krwi. Dzięki temu jest bardziej aktywny. Niestety, jest to duży wysiłek dla całego organizmu i może skutkować nerwobólami, skurczami mięśni, w tym skurczami łydek, a w końcowej fazie zmęczeniem i utratą energii.

Czym może grozić nawyk zakładania nogi na nogę?
Czym może grozić nawyk zakładania nogi na nogę? [5 zdjęć]

Nie raz pewnie słyszałeś, że zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia na krześle nie jest zdrowe. Jest

zobacz galerię

4. Skurcze łydek i przegrzanie

Skurcze łydek mogą się pojawić również, gdy doprowadzimy do przegrzania mięśni. Objaw taki może się pojawić po wizycie w solarium lub na skutek długiego leżenia na plaży. Przegrzać mięśnie można także biorąc kąpiel w gorącej wodzie. Chcąc zmniejszyć tak powstały ból łydek, należy schłodzić organizm. Zmiana temperatury nie powinna być jednak bardzo gwałtowna.

5. Objawem czego są częste skurcze mięśni?

Skurcz łydek może być jednym z objawów poważniejszych dolegliwości. Między innymi cukrzycy, która prowadzi do uszkodzenia naczyń tętniczych nóg, a co za tym idzie do nieodpowiedniego ukrwienia kończyn. Podobne działanie ma również nadciśnienie, które również prowadzi do niedostatecznego ukrwienia kończyn. Inne choroby, które prowadzą do skurczy łydek to: żylaki, miażdżyca, a także schorzenia neurologiczne, np. choroba nerwowo-mięśniowa.

Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego
Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego [7 zdjęć]

Jest to choroba autoimmunologiczna mózgu i kręgosłupa. Schorzenie najczęściej występuje u kobiet w wieku

zobacz galerię

Jeżeli skurcze łydek pojawiają się często, warto skonsultować się z lekarzem i znaleźć bezpośrednią przyczynę dolegliwości.

 

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze