Skurcze łydek – przetrenowanie, dieta, stres, choroby

Skurcze łydek to nagłe napięcie mięśni, które objawia się silnym bólem. Przyczynami skurczu łydek może być przetrenowanie, stres, przegrzanie, a nawet picie zbyt dużych ilości kawy. Skurcze łydek to także objaw poważniejszych schorzeń.

spis treści

1. Skurcze łydek – przetrenowanie

Skurcze łydek, które mają swoją przyczynę we wzmożonej aktywności fizycznej. Organizm zaczyna wówczas wydzielać więcej hormonu wzrostu, adrenaliny, adrenokortykotropiny, a także kortyzolu. Wszystkie powyższe hormony pełnią funkcję regulacji przemiany materii, a także regulują gospodarkę wodno-elektrolitową. Doprowadzając do przetrenowania organizmu i wysoki poziom hormonów przez dłuższy czas będzie się utrzymywał, wówczas dochodzi do zesztywnienia mięśni – czyli do skurczu łydek. Co więcej, wydolność organizmu ulega zmniejszeniu.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

2. Skurcze łydek – dieta

Skurcze łydek są również objawem niewłaściwej diety. Dzieje się tak, gdy nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości wapnia, magnezu i potasu. Magnez odpowiada bowiem za przewodzenie nerwowe, a potas dba o prawidłową pracę układu nerwowo-mięśniowego. Rola wapnia w organizmie polega na zapobieganiu rozrzedzenia kości. Pijąc duże ilości kawy w ciągu dnia, dążymy do pobudzenia organizmu. Tymczasem, wypłukujemy z organizmu cenne makroelementy, czyli potas i magnez i zaburzamy pracę gospodarki kwasowo-zasadowej. Prowadzi to do pojawienia się bolesnych skurczów łydek. Co więcej, podobny efekt daje picie dużych ilości alkoholu.

Skurcze łydek to nagłe napięcie mięśni, które objawia się silnym bólem.
Skurcze łydek to nagłe napięcie mięśni, które objawia się silnym bólem.

3. Skurcze łydek – stres

Skurcze łydek mogą powstać również w silnym stresie. Organizm produkuje wówczas nadnercza do produkcji adrenaliny, a także podnosi poziom cukru we krwi. Dzięki temu jest bardziej aktywny. Niestety, jest to duży wysiłek dla całego organizmu i może skutkować nerwobólami, skurczami mięśni, w tym skurczami łydek, a w końcowej fazie zmęczeniem i utratą energii.

Czym może grozić nawyk zakładania nogi na nogę?
Czym może grozić nawyk zakładania nogi na nogę? [5 zdjęć]

Nie raz pewnie słyszałeś, że zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia na krześle nie jest zdrowe. Jest...

zobacz galerię

4. Skurcze łydek – przegrzanie

Skurcze łydek mogą się pojawić również, gdy doprowadzimy do przegrzania mięśni. Objaw taki może się pojawić po wizycie, na przykład na solarium lub długiego leżenia na plaży. Przegrzać mięśnie można także biorąc kąpiel w gorącej wodzie. Chcąc zmniejszyć tak powstały ból łydek, należy schłodzić organizm. Zmiana temperatury nie powinna być jednak bardzo gwałtowna.

5. Skurcze łydek – choroby

Skurcz łydek może być jednym z objawów poważniejszych dolegliwości. Między innymi cukrzycy, która prowadzi do uszkodzenia naczyń tętniczych nóg, a co za tym idzie do nieodpowiedniego ukrwienia kończyn. Może to wywołać skurcze łydek, a także drętwienie kończyn. Podobne działanie ma również nadciśnienie, które również prowadzi do niedostatecznego ukrwienia kończyn. Inne choroby, które prowadzą do skurczy łydek to: żylaki, miażdżyca, a także schorzenia neurologiczne – choroba nerwowo-mięśniowa.

Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego
Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego [7 zdjęć]

Jest to choroba autoimmunologiczna mózgu i kręgosłupa. Schorzenie najczęściej występuje u kobiet w wieku...

zobacz galerię

Skurcze łydek, choć mogą nam się zdawać przejściowymi, choć bolesnymi, dolegliwościami, często ignorujemy. Ból szybko się pojawia, ale równie szybko mija. Tymczasem, jeżeli skurcze łydek pojawiają się często, warto skonsultować się z lekarzem i znaleźć bezpośrednią przyczynę tych dolegliwości.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy