Trwa ładowanie...

Przedwczesne odklejenie łożyska

Przedwczesne odklejenie się łożyska to powikłanie, które zagraża zarówno życiu dziecka, jak i matki. Łożysko może odkleić się częściowo lub całkowicie jeszcze przed 37. tygodniem ciąży. Dziecku grozi wówczas niedotlenienie, a matce krwotok, utrata dużej ilości krwi oraz zaburzenia krzepnięcia. Na szczęście, dzieje się to bardzo rzadko, bo tylko w przypadku 1% ciąż. Wszystko jest uzależnione od tygodnia ciąży, w jakim odrywa się łożysko oraz od wielkości odłączenia się łożyska od ściany macicy.

Zobacz film: "Jak przygotować się do porodu?"

spis treści

1. Objawy odklejenia się łożyska

Łożysko to narząd niezbędny do prawidłowego rozwoju nienarodzonego dziecka. Wraz z pępowiną stanowi drogę łączącą matkę ze swoim nienarodzonym dzieckiem. Gdy następuje przedwczesne odklejenie się łożyska od ściany macicy, dziecko otrzymuje mniej tlenu i składników odżywczych, co zaburza jego rozwój i cały kalendarz ciąży.

Najczęstszym objawem przedwczesnego oddzielenia się łożyska jest krwawienie z pochwy podczas późniejszych miesięcy ciąży. Często towarzyszy temu ból w podbrzuszu lub pojawienie się rytmicznych skurczów. W razie zauważenia jakiegokolwiek krwawienia z pochwy należy skontaktować się z lekarzem. Do najczęstszych objawów przedwczesnego odklejenia łożyska należą: krwawienie; twardy, napięty brzuch, bolesny przy ucisku; trwałe, nieustanne bóle porodowe.

Przedwczesne odklejenie się łożyska jest bardzo groźne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. W przypadku rozpoznania u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów, mogących wskazywać na odklejenie się łożyska, należy udać się niezwłocznie do szpitala.

2. Przedwczesne oddzielenie łożyska

Częściowe lub całkowite odklejenie się łożyska może nastąpić, gdy:

  • cierpisz na nadciśnienie,
  • palisz papierosy,
  • masz niedobór kwasu foliowego,
  • jesteś w ciąży mnogiej,
  • doznasz urazu brzucha,
  • nagle podskoczy ci lub spadnie ciśnienie tętnicze.

O przedwczesnym odklejeniu się łożyska można mówić wtedy, gdy łożysko odklei się częściowo lub całkowicie od ściany macicy po 20. tygodniu ciąży, a przed przewidywanym terminem porodu. Najczęstsza przyczyna krwotoków z dróg rodnych w II i III trymestrze ciąży to właśnie przedwczesne oddzielenie się łożyska. Prawidłowe odklejenie się łożyska powinno nastąpić dopiero w trzecim okresie porodu. Jeśli łożysko odklei się przed narodzinami dziecka, skutkuje krwawieniem z naczyń maciczno-łożyskowych, dużą utratą krwi, co grozi niedotlenieniem płodu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Jak się zachować w razie przedwczesnego odklejenia się łożyska?

Jeżeli dojdzie do przedwczesnego odklejenia łożyska, nie wpadaj w panikę. Połóż się na wznak, unieś w górę miednicę i w tej pozycji powinnaś zostać przewieziona do szpitala najszybciej jak to możliwe. Po odklejeniu łożyska wykonuje się cesarskie cięcie. Czasem samo odklejenie łożyska powoduje akcję porodową poprzez skurcze macicy.

Zobacz także

Przedwczesne oddzielenie łożyska rozpoznaje się w wyniku objawów klinicznego wstrząsu spowodowanego utratą krwi. Lekarz po przywiezieniu pacjentki do szpitala przeprowadza wywiad i badanie przedmiotowe. Czasem wykonuje się badanie USG, które pozwala zobrazować krwiak pozałożyskowy.

Dbanie o ciążę
Dbanie o ciążę

Ciąża to szczególny okres dla każdej kobiety, warto więc zadbać o siebie i swoje dziecko, nie powodując...

zobacz galerię

Ciąża to szczególny okres dla każdej kobiety, dlatego warto zadbać o siebie i swoje dziecko, nie powodując nadmiernego rozciągania mięśni brzucha, czego konsekwencją może być zagrożenie ciąży.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.