Trwa ładowanie...

Wody płodowe – rola w czasie ciąży, zaburzenia objętościowe

Wody płodowe (inaczej płyn owodniowy) są jasnym, przezroczystym płynem, które znajdują się w worku owodniowym. W ich skład wchodzi przede wszystkim woda. Wody płodowe są produkowane przez łożysko matki w okresie pierwszego trymestru i początku drugiego. Ich objętość w trakcie ciąży stopniowo wzrasta po czym w ostatnich tygodniach ulega zmniejszeniu.

spis treści

1. Wody płodowe - rola w czasie ciąży

Wody płodowe otaczają płód znajdujący się w macicy i odgrywają ważną rolę w rozwoju dziecka ponieważ stanowią jego środowisko rozwoju.  Należy wymienić następujące funkcje wód płodowych:

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

 • dają możliwość swobodnego poruszania się dziecku w łonie matki,
 • ochraniają płód przed bodźcami zewnętrznymi (stanowią amortyzator),
 • chronią przed wahaniami temperatury,
 • wspomagają prawidłowy rozwój organów wewnętrznych, mięśni i kości,
 • chronią przed bezpośrednim kontaktem worka owodniowego z płodem,
 • umożliwiają prawidłowy rozwój płuc i układu oddechowego,
 • wspomagają prawidłowy rozwój układu wydalniczego,
 • chronią pępowinę, która jest kanałem transportującym składniki odżywcze przed uszkodzeniami.
Wody płodowe stanowią środowisko życia płodu
Wody płodowe stanowią środowisko życia płodu

2. Wody płodowe - zaburzenia objętościowe

Objętość wód płodowych wraz z rozwojem ciąży wzrasta do 34-36 tygodnia ciąży. Im bliżej porodu ich objętość stopniowo się zmniejsza. W warunkach fizjologicznych wody płodowe mają około 1 litra objętości. Istnieją jednak sytuacje w których ich objętość może być wyższa lub niższa. Te stany mogą doprowadzić do chorób płodu lub problemów podczas porodu.

Najdziwniejsze zachcianki ciążowe
Najdziwniejsze zachcianki ciążowe [8 zdjęć]

Ponadprzeciętna ochota na mięso może dotyczyć również wegetarian. Zmiany hormonalne i ewentualne niedobory

zobacz galerię

Nieprawidłowe objętości wód płodowych zostały określone jako:

 • małowodzie – wówczas gdy ich objętość w 32-34 tygodniu ciąży jest mniejsza niż 500 ml. Ta wada może wskazywać na nieprawidłowy rozwój układu moczowego u dziecka (na przykład agenezję nerek). Wówczas obserwuje się u matki zbyt mały brzuch. Może to prowadzić do problemów podczas porodu jak również poronienia. Istniej też ryzyko wystąpienia wad układu oddechowego u dziecka. Leczenie polega przede wszystkim na monitorowaniu stanu dziecka poprzez częstsze wykonywanie USG.
 •  bezwodzie – wówczas gdy objętość płynu owodniowego jest mniejsza niż 100 ml,
Dolegliwości ciążowe
Dolegliwości ciążowe

zobacz galerię
 • wielowodzie - kiedy objętość wód płodowych w III trymestrze ciąży wynosi więcej niż 2000 ml. Może ono powstawać zarówno w przypadku nieprawidłowości występujących u matki jak również u dziecka. Zdarza się , że wielowodzie powstaje ja skutek cukrzycy ciążowej lub infekcji. Jeśli pojawia się na skutek problemów z płodem to przyczyny mogą być takie jak: wady ośrodkowego układy nerwowego, niedrożność przewodu pokarmowego, obrzęk uogólniony płodu lub wrodzona toksoplazmoza. Zdarza się, że wody płodowe wyciekają drogami rodnymi. Wielowodzie może też prowadzić do występowania problemów z porodem lub poród przedwczesny. Leczenie polega na przeprowadzaniu USG a także wykonaniu analizy kariotypów w celu stwierdzenia obecności lub braku wad genetycznych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza