Wody płodowe – rola w czasie ciąży, zaburzenia objętościowe
Wody płodowe (inaczej płyn owodniowy) są jasnym, przezroczystym płynem, które znajdują się w worku owodniowym. W ich skład wchodzi przede wszystkim woda. Wody płodowe są produkowane przez łożysko matki w okresie pierwszego trymestru i początku drugiego. Ich objętość w trakcie ciąży stopniowo wzrasta po czym w ostatnich tygodniach ulega zmniejszeniu.
1. Wody płodowe - rola w czasie ciąży
Wody płodowe otaczają płód znajdujący się w macicy i odgrywają ważną rolę w rozwoju dziecka ponieważ stanowią jego środowisko rozwoju. Należy wymienić następujące funkcje wód płodowych:
- dają możliwość swobodnego poruszania się dziecku w łonie matki,
- ochraniają płód przed bodźcami zewnętrznymi (stanowią amortyzator),
- chronią przed wahaniami temperatury,
- wspomagają prawidłowy rozwój organów wewnętrznych, mięśni i kości,
- chronią przed bezpośrednim kontaktem worka owodniowego z płodem,
- umożliwiają prawidłowy rozwój płuc i układu oddechowego,
- wspomagają prawidłowy rozwój układu wydalniczego,
- chronią pępowinę, która jest kanałem transportującym składniki odżywcze przed uszkodzeniami.
2. Wody płodowe - zaburzenia objętościowe
Objętość wód płodowych wraz z rozwojem ciąży wzrasta do 34-36 tygodnia ciąży. Im bliżej porodu ich objętość stopniowo się zmniejsza. W warunkach fizjologicznych wody płodowe mają około 1 litra objętości. Istnieją jednak sytuacje w których ich objętość może być wyższa lub niższa. Te stany mogą doprowadzić do chorób płodu lub problemów podczas porodu.
Nieprawidłowe objętości wód płodowych zostały określone jako:
- małowodzie – wówczas gdy ich objętość w 32-34 tygodniu ciąży jest mniejsza niż 500 ml. Ta wada może wskazywać na nieprawidłowy rozwój układu moczowego u dziecka (na przykład agenezję nerek). Wówczas obserwuje się u matki zbyt mały brzuch. Może to prowadzić do problemów podczas porodu jak również poronienia. Istniej też ryzyko wystąpienia wad układu oddechowego u dziecka. Leczenie polega przede wszystkim na monitorowaniu stanu dziecka poprzez częstsze wykonywanie USG.
- bezwodzie – wówczas gdy objętość płynu owodniowego jest mniejsza niż 100 ml,
- wielowodzie - kiedy objętość wód płodowych w III trymestrze ciąży wynosi więcej niż 2000 ml. Może ono powstawać zarówno w przypadku nieprawidłowości występujących u matki jak również u dziecka. Zdarza się , że wielowodzie powstaje ja skutek cukrzycy ciążowej lub infekcji. Jeśli pojawia się na skutek problemów z płodem to przyczyny mogą być takie jak: wady ośrodkowego układy nerwowego, niedrożność przewodu pokarmowego, obrzęk uogólniony płodu lub wrodzona toksoplazmoza. Zdarza się, że wody płodowe wyciekają drogami rodnymi. Wielowodzie może też prowadzić do występowania problemów z porodem lub poród przedwczesny. Leczenie polega na przeprowadzaniu USG a także wykonaniu analizy kariotypów w celu stwierdzenia obecności lub braku wad genetycznych.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.