Przejdź na WP

Prawidłowy poziom cukru we krwi – normy, badanie

Prawidłowy poziom cukru we krwi i jego sprawdzanie jest ważne zwłaszcza w przypadku diabetyków, którzy muszą stale kontrolować glikemię. Taki rodzaj badania wykonuje się także w diagnostyce cukrzycy i nie jest ono zarezerwowane tylko dla osób, u których wykryto nieprawidłowość. Wskazane jest, aby badanie poziomu cukru we krwi systematycznie wykonywały nie tylko osoby chore, lecz również zdrowe.

Zobacz film: "Jak rozpoznać czy poziom cukru jest prawidłowy?"

spis treści

1. Prawidłowy poziom cukru we krwi - normy

Glukoza to cukier prosty, który jest niezbędny do dostarczania organizmowi energii. Prawidłowy poziom cukru we krwi jest fundamentem zdrowia w przypadku osób chorych na cukrzycę - dlatego ważne jest regularne monitorowanie ilości glukozy. Poznaj normy poziomu cukru we krwi i dowiedz się, czy w twoim organizmie nie występuje nieprawidłowa ilość, mogąca świadczyć o chorobie.

U osób dorosłych glukoza na czczo powinna mieścić się w normie, która wynosi poniżej 100 mg/dl, glikemia poposiłkowa powinna wynosić poniżej 140 mg/dl. Jest to prawidłowy poziom cukru we krwi. Biorąc pod uwagę te same warunki, u dzieci i młodzieży prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo wynosi 70-110 mg/dl, zaś po spożyciu posiłku 70-140 mg/dl. U osób w podeszłym wieku, diabetyków prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo powinien wynosić od 80 d0 140 mg/dl, zaś w glikemii poposiłkowej poniżej 180 mg/dl.

Inne normy obowiązują kobiety ciężarne, u których prawidłowy poziom cukru we krwi (na czczo) to około 60-95 mg/dl, zaś po spożytym posiłku cukier nie powinien przekraczać 120 mg/dl.

Cukrzyca a otyłość
Cukrzyca a otyłość

Otyłości towarzyszy wiele groźnych chorób, jedną z nich jest cukrzyca. Dlaczego otyłość zwiększa ryzyko...

zobacz galerię

2. Prawidłowy poziom cukru we krwi - badanie

Jeśli istnieje podejrzenie cukrzycy lekarz w celu diagnozy może zlecić badanie poziomu cukru we krwi, które nie wymaga szczególnych, wcześniejszych przygotowań. Aby przejść badanie, należy zgłosić się na czczo na pobranie krwi z żyły. Jednorazowy wynik, wskazujący na podwyższony poziom cukru we krwi, nie musi świadczyć o cukrzycy.

Wiarygodne informacje można uzyskać po dwukrotnym badaniu krwi (na czczo), a jeśli poziom cukru przekracza normę, należy skonsultować się z diabetologiem. Badanie poziomu glukozy wykonuje się także po to, aby sprawdzić skuteczność leczenia, aby określić nie doszło do hiperglikemii (podwyższonego poziomu glukozy) lub hipoglikemii (obniżonego poziomu glukozy). Nawet bez podejrzenia cukrzycy warto wykonać takie badanie i wiedzieć jak wygląda prawidłowy poziom cukru we krwi.

Prawidłowy poziom cukru we krwi zależy od wieku oraz płci
Prawidłowy poziom cukru we krwi zależy od wieku oraz płci

W niektórych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie testu doustnego obciążenia glukozą. Polega on na zbadaniu poziomu cukru we krwi na czczo, a następnie 30, 60, 90 i 120 minut po spożyciu 75 g glukozy rozpuszczonej w wodzie. Test pozwala zdiagnozować jak organizm reaguje na przyjęty cukier. Jeśli po upływie dwóch godzin od wypicia roztworu nie dojdzie to unormowania poziomu cukru we krwi, istnieje przesłanka by podejrzewać cukrzycę. Jeżeli w badaniu uzyskamy prawidłowy poziom cukru we krwi można uznać, że nie ma podejrzenia cukrzycy.

To musisz wiedzieć

Osoba z podwyższonym poziomem glukozy może odczuwać wzmożone pragnienie, zmęczenie lub osłabienie, ponadto często dochodzi do zwiększenia ilości moczu, pogorszenia widzenia oraz spowolnionego procesu gojenia ran. Wszystkie te symptomy mogą towarzyszyć osobie, u której nie stwierdzono prawidłowego poziom cukru we krwi. W przypadku hipoglikemii objawami charakterystycznymi są: pocenie się, uczucie głodu, niepokój, dezorientacja, drżenie mięśni oraz nieostre widzenie.

Następny artykuł: Hiperglikemia

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy