Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Krzysztof Jach

Aparat słuchowy - rodzaje, czym kierować się przy wyborze?

Aparat słuchowy
Aparat słuchowy

Osoby, które borykają się z niedosłuchem – zarówno dorosłe, jak i dzieci – w celu poprawy jakości słyszenia korzystają z aparatów słuchowych. Oferta producentów tych urządzeń ortopedycznych jest na tyle obszerna, że każdy znajdzie model odpowiadający swoim potrzebom. Jak wybrać dobry aparat słuchowy?

spis treści

1. Aparat słuchowy - rodzaje

Konieczność noszenia aparatu słuchowego pojawia się, gdy niedosłuch wpływa na pogorszenie relacji człowieka z otoczeniem. Wówczas występują trudności z porozumiewaniem się (osoba nie słyszy tego, co mówi sprzedawca w sklepie, jest zmuszona wielokrotnie prosić o powtórzenie zdania wypowiedzianego przez znajomego), a w rezultacie chory izoluje się od ludzi, ponieważ wstydzi się swojej przypadłości.

W salonach protetycznych dostępne są dwa rodzaje aparatów słuchowych. Pierwszym rodzajem jest aparat suchowy zauszny. Aparat słuchowy zauszny zakłada się za małżowinę uszną, z dodatkowym dźwiękowodem akustycznym. ten rodzaj aparatu słuchowego rekomenduje się pacjentom, u których zdiagnozowano poważny ubytek słuchu (zapewniają największe wzmocnienie dźwięków),

Zobacz film: "Ruszył program badania słuchu u dzieci z terenów wiejskich"

Drugi rodzaj aparatów słuchowych to aparat słuchowy wewnątruszny. Ten aparat słuchowy jest polecany osobom z niedużym niedosłuchem. Dyskretnych aparatów słuchowych wewnątrzusznych nie mogą stosować niedosłyszący o wąskim kanale słuchowym oraz ci, którzy przeszli operację uszną.

Co o tobie i twoim zdrowiu mówią uszy?
Co o tobie i twoim zdrowiu mówią uszy? [10 zdjęć]

Fizjonomika to dziedzina wiedzy, która specjalizuje się w rozpoznawaniu cech człowieka na podstawie

zobacz galerię

2. Aparat słuchowy - czym kierować się przy wyborze?

Osoby z niedosłuchem powinny wybrać aparat słuchowy, który zapewni im najlepszą słyszalność pod dwoma względami. Po pierwsze, aparat słuchowy ma gwarantować możliwość zrozumienia mowy osób z otoczenia zarówno w ciszy, jak i w hałasie (powinien uwypuklać ich słowa, wyciszając pozostałe dźwięki w tle, co zapewnia system oczyszczający mowę z szumów otoczenia).

Po drugie, aparat słuchowy powinien zapewniać naturalność odbieranych tonów (lub przekazywać te najbardziej zbliżone do naturalnych). W celu weryfikacji dopasowania aparatu przeprowadza się kontrolę słyszenia i rozumienia mowy zarówno bez urządzenia jak i z nim założonym na ucho pacjenta.

Aspekt dobrego słyszenia powinien być priorytetem (choć często podczas wizyty w gabinecie protetycznym osoby niedosłyszące koncentrują się na estetyce sprzętu i tym, jak będą się z nim prezentować).

Dobry aparat słuchowy to taki, który odpowiada potrzebom chorego. Jeżeli ma on, na przykład problem z wychwytywaniem dźwięków o niskiej częstotliwości, urządzenie powinno je uwypuklać i nie wpływać na pozostałe (jeżeli będzie wzmacniać też te wysokie, może nie polepszyć jakości słyszenia pacjenta).

Zobacz także

Aparat słuchowy jest dopasowywany również do stopnia sprawności pacjenta. Dlatego nie powinien on dziwić się, gdy protetyk zapyta o problemy z chwytaniem dłońmi niewielkich przedmiotów. Ma to na celu ocenę zdolności manualnych. Jeżeli niedosłyszący ma trudności z tą czynnością, nie będzie mógł nosić małego aparatu słuchowego, ponieważ będzie mieć problem z jego obsługą.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze konkretnego modelu aparatu słuchowego warto przetestować kilka z nich, a pomiędzy kolejnymi przymiarkami zrobić odpowiednie przerwy. Ponadto należy zasięgnąć informacji na temat obsługi i pielęgnacji aparatu słuchowego i żywotności jego baterii.

Najlepiej nosić aparaty słuchowe obuusznie (poprawia to możliwość lokalizacji dźwięków). Jednak jeżeli pacjent nie może lub nie chce zakładać go w ten sposób, powinien wybrać to ucho, którym w wyniku badania audiometrii lepiej rozumie mowę.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Iniekcje steroidów w leczeniu nagłej utraty słuchu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze