Jak wybrać aparat słuchowy?

Osoby, które borykają się z niedosłuchem – zarówno dorosłe, jak i dzieci – w celu poprawy jakości słyszenia korzystają z aparatów słuchowych. Oferta producentów tych urządzeń ortopedycznych jest na tyle obszerna, że każdy znajdzie model odpowiadający swoim potrzebom. Jak wybrać dobry aparat słuchowy?

Konieczność noszenia tego typu urządzenia pojawia się, gdy niedosłuch wpływa na pogorszenie relacji człowieka z otoczeniem. Wówczas występują trudności z porozumiewaniem się (osoba nie słyszy tego, co mówi sprzedawca w sklepie, jest zmuszona wielokrotnie prosić o powtórzenie zdania wypowiedzianego przez znajomego), a w rezultacie chory izoluje się od ludzi, ponieważ wstydzi się swojej przypadłości.

1. Rodzaje aparatów słuchowych

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

W salonach protetycznych dostępne są aparaty typu zausznego i wewnątrzusznego. Pierwsze z nich (zakładane za małżowinę uszną, z dodatkowym dźwiękowodem akustycznym) rekomenduje się pacjentom, u których zdiagnozowano poważny ubytek słuchu (zapewniają największe wzmocnienie dźwięków), zaś drugie – osobom z niedużym niedosłuchem. Dyskretnych aparatów wewnątrzusznych nie mogą stosować niedosłyszący o wąskim kanale słuchowym oraz ci, którzy przeszli operację uszną.

2. Wybór aparatu słuchowego – czym powinniśmy się kierować?

Osoby z niedosłuchem powinny wybrać aparat, który zapewni im najlepszą słyszalność pod dwoma względami.

Po pierwsze, ma on gwarantować możliwość zrozumienia mowy osób z otoczenia zarówno w ciszy, jak i w hałasie (powinien uwypuklać ich słowa, wyciszając pozostałe dźwięki w tle, co zapewnia system oczyszczający mowę z szumów otoczenia).

Po drugie, powinien zapewniać naturalność odbieranych tonów (lub przekazywać te najbardziej zbliżone do naturalnych). W celu weryfikacji dopasowania aparatu przeprowadza się kontrolę słyszenia i rozumienia mowy zarówno bez urządzenia jak i z nim założonym na ucho pacjenta.

Aspekt dobrego słyszenia powinien być priorytetem (choć często podczas wizyty w gabinecie protetycznym osoby niedosłyszące koncentrują się na estetyce sprzętu i tym, jak będą się z nim prezentować).

Dobry aparat słuchowy to taki, który odpowiada potrzebom chorego. Jeżeli ma on, na przykład problem z wychwytywaniem dźwięków o niskiej częstotliwości, urządzenie powinno je uwypuklać i nie wpływać na pozostałe (jeżeli będzie wzmacniać też te wysokie, może nie polepszyć jakości słyszenia pacjenta).

Aparat słuchowy jest dopasowywany również do stopnia sprawności pacjenta. Dlatego nie powinien on dziwić się, gdy protetyk zapyta o problemy z chwytaniem dłońmi niewielkich przedmiotów. Ma to na celu ocenę zdolności manualnych. Jeżeli niedosłyszący ma trudności z tą czynnością, nie będzie mógł nosić małego aparatu, ponieważ będzie mieć problem z jego obsługą.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze konkretnego modelu aparatu słuchowego warto przetestować kilka z nich, a pomiędzy kolejnymi przymiarkami zrobić odpowiednie przerwy. Ponadto należy zasięgnąć informacji na temat obsługi i pielęgnacji takiego sprzętu i żywotności jego baterii.

Najlepiej nosić aparaty słuchowe obuusznie (poprawia to możliwość lokalizacji dźwięków). Jednak jeżeli pacjent nie może lub nie chce zakładać go w ten sposób, powinien wybrać to ucho, którym w wyniku badania audiometrii lepiej rozumie mowę.

Weryfikacja merytoryczna: Michał Szulakiewicz – dyplomowany protetyk słuchu

Następny artykuł: Iniekcje steroidów w leczeniu nagłej utraty słuchu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.