Trwa ładowanie...

Mrowienie i drętwienie kończyn w nocy. Czy to powód do niepokoju?

Avatar placeholder
05.04.2022 15:02
Mrowienie i drętwienie kończyn w nocy. Czy to powód do niepokoju?
Mrowienie i drętwienie kończyn w nocy. Czy to powód do niepokoju? (Getty Images)

Z tymi uciążliwymi dolegliwościami zmaga się coraz więcej osób. Mrowienie i drętwienie kończyn mogą utrudniać zasypianie i wybudzać ze snu. Stają się też powodem licznych obaw o nasze zdrowie. Co je powoduje?

spis treści

1. Mrowienie i drętwienie kończyn w nocy

Wrażenie mrowienia i drętwienia kończyn określane jest fachowo jako parestezje, tzw. czucie opaczne. Te dolegliwości są szczególnie odczuwane w nocy, a po przebudzeniu najczęściej o nich zapominamy.

Częste mrowienie i drętwienie kończyn może mieć różne przyczyny, na przykład może być spowodowane stanem napięcia nerwowego. Natomiast uczucie mrowienia pojawia się najczęściej u osób prowadzących siedzący tryb życia. Stres może również się do tego przyczynić.

2. To może być wynik niewłaściwej diety

Zobacz film: "Mężczyzna skarży się na mrowienie w palcach. Co mu dolega?"

Mrowienie i drętwienie kończyn w nocy to nieprzyjemne uczucie, ale nie trwa zbyt długo. Spowodowane jest zazwyczaj utrzymywaniem rąk lub nóg w niewygodnej pozycji lub uciskiem wywieranym na tę część ciała. Powinno ustąpić w ciągu kilku minut od zmiany pozycji.

U zdrowych osób ta dolegliwość może być wynikiem stosowania niewłaściwej diety lub objawem niedoboru witaminy z grupy B wspierającej na co dzień funkcjonowanie układu nerwowego. Wynikać może to również z niedoboru magnezu i wapnia. Mrowienie i drętwienie palców oraz nadgarstka w nocy może wskazywać na zespół cieśni nadgarstka.

Zobacz także: Najczęstsze przyczyny drętwienia nóg

3. Czy mrowienie i drętwienie kończyn to powód do niepokoju?

Zdarza się jednak, że mrowienie dłoni i stóp oraz drętwienie mogą być pierwszymi objawami poważnych chorób takich jak: cukrzyca, choroba Raynauda, rwa kulszowa czy stwardnienie rozsiane.

W przypadku, gdy dolegliwości są długotrwałe i ich nasilenie stopniowo narasta, powinno być sygnałem do skorzystania z pomocy lekarza specjalisty (neurologa lub ortopedy).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze