Trwa ładowanie...

Maść arnikowa

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
03.12.2020 13:20
Maść arnikowa to preparat, który wzmacnia naczynia włosowate. Stosuje się ją w leczeniu siniaków, obrzęków oraz dolegliwości reumatycznych.
Maść arnikowa to preparat, który wzmacnia naczynia włosowate. Stosuje się ją w leczeniu siniaków, obrzęków oraz dolegliwości reumatycznych. (123rf)

Maść arnikowa to preparat, który wzmacnia naczynia włosowate. Wskazaniem do stosowania maści arnikowej są stany zapalne, podskórne krwiaki, stłuczenia, obrzęki czy rany powstałe na skutek ukąszenia owadów. Maść z arniki posiada właściwości przeciwzapalne i wykazuje właściwości przeciwobrzękowe. Jakie działania niepożądane może wywoływać maść? Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

spis treści

1. Skład i działanie maści arnikowej

Maść arnikowa jest preparatem wzmacniającym naczynia włosowate. Substancją czynną zawartą w leku jest ekstrakt z kwiatostanu arniki łąkowej. Substancjami pomocniczymi są wazelina biała oraz etanol. Preparat wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Maść arnikowa stosowana jest leczeniu wszelkiego rodzaju zwichnięć oraz skręceń. Preparat łagodzi stany zapalne, podskórne krwiaki, opuchlizny, stłuczenia, czy dolegliwości reumatyczne. Sprawdza się w przypadku zakwasów, dlatego cieszy się sporym zainteresowaniem również wśród miłośników sportu.

W składzie arniki znajdują się cenne flawonoidy, triterpeny, kwasy organiczne, olejki eteryczne, fitosterole, karotenoidy, tymol. Ponadto, znajdziemy w niej również helenalinę.

2. Wskazania do stosowania maści arnikowej

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Wskazaniem do stosowania maści arnikowej są następujące dolegliwości:

3. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Przeciwwskazaniem do stosowania maści arnikowej jest uczulenie na arnikę, a także inne rośliny z rodziny astrowatych. Preparatu nie należy również stosować w przypadku zapalenia brodawek sutkowych w okresie laktacji. Maść arnikowa nie powinna być również nakładana na otwarte rany, owrzodzenia czy znacznie uszkodzoną skórę. Należy stosować ją zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

To musisz wiedzieć

4. Skutki uboczne

Maść arnikowa, podobnie jak inne leki, może powodować u niektórych osób pewne skutki uboczne. Najpopularniejszym działaniem niepożądanym jest alergia kontaktowa. Wśród innych działań niepożądanych wymienia się zaczerwienienie skóry.

Jeśli po zastosowaniu maści arnikowej na skórze wystąpią wypryski, pęcherzyki, należy przerwać kurację i niezwłocznie udać się na konsultację lekarską.

5. Jak stosować?

Maść arnikowa skutecznie regeneruje uszkodzone tkanki i zmniejsza stan zapalny. Jak należy ją stosować? Stłuczone lub bolące miejsce miejsce posmaruj cienką warstwą maści arnikowej, pamiętając o tym, że maści nie należy rozprowadzać na rany otwarte i owrzodzenia.

Jeśli obrzęk jest świeży, warto zastosować maść od razu. Skórę zmienioną chorobowo należy smarować 2-4 razy w ciągu doby.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze