Trwa ładowanie...

Maść ichtiolowa – wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności, działania niepożądane

Maść ichtiolowa jest preparatem wykazującym działanie przeciwzapalne. Zapobiega ona również namnażaniu się bakterii. Maść ichtiolowa ma charakterystyczną gęstą i lepką konsystencję oraz specyficzny zapach. Jest ona bardzo często wykorzystywana w terapii stanów zapalnych skóry oraz ran, które trudno się goją takich jak wypryski, czyraki oraz trądzik.

spis treści

1. Maść ichtiolowa - wskazania

Substancją czynną maści ichtiolowej jest sulfobituminianem amonu nazywany również ichtiolem. Maść ichtiolowa wykazuje działanie przeciwzapalne oraz bakteriostatyczne. Jest ona przeznaczona do stosowania miejscowego na skórę. Ze względu na swoje właściwości jest bardzo często stosowana w przypadku różnego rodzaju zmianach skórnych takich jak wypryski, trądzik czy czyraki.

Zobacz film: "Co to jest trądzik?"

Leczenie zmian trądzikowych to długotrwały proces, maść ichtiolowa pomaga uwolnić ropę z wyprysków skórnych oraz ma działanie ściągające. Zastosowanie jej pozwala znacznie skrócić czas terapii. W przypadku owrzodzeń maść ichtiolowa działa bakteriostatycznie, czyli hamuje namnażanie się bakterii.

Maść ichtiolowa jest również skuteczna w leczeniu czyraków, które objawem bakteryjnego zapalenia mieszka włosowego oraz tkanek leżących w pobliżu. Najczęściej za wystąpienie tego schorzenia odpowiedzialny jest gronkowiec złocisty. Bakteria ta przedostaje się do mieszka włosowego a następnie wywołuje stan zapalny.

Leczenie czyraków zazwyczaj wymaga podania antybiotyków (cefalosporyn, penicylin) oraz miejscowego wykorzystania maści ichtiolowej.

Maść ichtiolowa jest środkiem dostępnym bez recepty. Należy ją nakładać jeden lub dwa razy dziennie na miejsca zmienione chorobowo.

2. Maść ichtiolowa – przeciwwskazania i środki ostrożności

Podobnie jak w przypadku innych preparatów istnieją pewne przeciwskazania do stosowania maści Ichtiolowej. Maści ichtiolowej nie mogą przede wszystkim stosować osoby uczulone lub nadwrażliwe na jakikolwiek jej składnik. Nie można jej stosować na uszkodzoną skórę (np. błony śluzowe lub ranę). Maść ichtiolowa nie może dostać się do oczu.

W przypadku dzieci, kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią przed zastosowaniem maści należy wcześniej skonsultować się z lekarzem

3. Maść ichtiolowa – działania niepożądane

Stosowanie maści ichtiolowej może być przyczyną wystąpienia objawów niepożądanych takich jak miejscowe podrażnienia skóry. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek objawów ubocznych lub wątpliwości należy przerwać stosowanie maści ichtiolowej i bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Izabela Lenartowicz
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza