Objaw Lasegue'a - co to jest, o czym świadczy dodatni test Lasegue'a
Objaw Lasegue'a jest niezwykle istotnym objawem klinicznym, znanym w medycynie od około 150 lat. To badanie na podrażnienie korzeni nerwu lędźwiowo-krzyżowego dolnego, np. w wyniku wypadnięcia krążka międzykręgowego. Kiedy fizjoterapeuci mają do czynienia z dodatnim objawem Lasegue'a? Czym jest objaw Lasegue'a odwrócony?
1. Co to jest objaw Lasegue'a?
W fizjoterapii objaw Lasegue'a wykorzystuje się w diagnostyce uszkodzeń struktur krążka międzykręgowego oraz ucisku na nerw kulszowy.
W trakcie badania pacjent musi leżeć na plecach. Osoba badająca powoli unosi wyprostowaną w stawie kolanowym kończynę dolną pacjenta do chwili pojawienia się dolegliwości bólowych. Pojawienie się bólu o charakterze ostrym w kończynie dolnej oraz krzyżu świadczy o podrażenieniu nerwu (wypadnięcie jądra miażdżystego, guz). Sytuacja ta zwykle związana jest z przepukliną krążka międzykręgowego.
2. Kiedy występuje dodatni objaw Lasegue'a?
Z dodatnim objawem Lasegue’a mamy do czynienia wówczas, gdy ostry ból krzyża w tempie niemal błyskawicznym przenosi się do kończyny dolnej, a objęta w niej przestrzeń zaburzeń ruchowo-czuciowych odpowiada zajętemu korzeniowi nerwu (przy uniesieniu kończyny do 60 stopni).
Objaw Lasegue’a przy ucisku korzeni nerwowych L5-S1 u znacznej części pacjentów dodatni jest już przy 20-30 stopniach. Jest on charakterystycznym objawem rwy kulszowej.
Rwa kulszowa, określana również mianem ataku korzonków nerwowych to problem zdrowotny ściśle powiązany z uciskiem dysku na korzenie nerwowe. Czym objawia się rwa kulszowa? W przebiegu rwy kulszowej objawy chorobowe mogą narastać stopniowo lub pojawić się nagle.
Pacjent zmagający się z tym problemem może uskarżać się na dolegliwości bólowe okolicy lędźwiowej. Ból ten promieniuje do kończyn dolnych. Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj przy pochylaniu się oraz podnoszeniu nogi podczas leżenia na plecach (wyżej wymieniony objaw Lasègue'a).
3. Charakterystyka skrzyżowanego objawu Lasegue'a
Skrzyżowany objaw Lasegue'a, określany również jako Objaw Lasegue'a-Moutauda-Martina znany jest wszystkim fizjoterapeutom. Test ten wykonuje się w następujący sposób. Pacjent przyjmuje pozycję leżącą na plecach.
Osoba wykonująca badanie podnosi wyprostowaną kończynę dolną pacjenta po stronie, na której nie występują dolegliwości bólowe. W sytuacji wypadnięcia dysku i drażnienia korzenia nerwowego na wskutek uniesienia kończyny dolnej zdrowej, dojść może do przeniesienia ruchu na segment kręgowy objęty zaburzeniem czego efektem będzie pojawienie się rwy kulszowej po stronie chorej.
4. Objaw Lasegue'a odwrócony
Odwrócony objaw Lasegue’a , nazywany również objawem udowym Lasegue’a to test wskazujący na podrażnienie korzeni nerwowych. Dzięki temu testowi można ocenić korzenie nerwowe znajdujące się w środkowym odcinku kręgosłupa lędźwiowego, czyli na poziomie od L2 do L4.
Pozycja wyjściowa pacjenta to leżenie na brzuchu. Specjalista przeprowadzający badanie podnosi zgiętą w stawie kolanowym kończynę pacjenta. W kolejnym kroku badacz unosi zgiętą dolną kończynę z kozetki. Przeprost w stawie biodrowym przy ugięciu stawu kolanowego wywołuje naciągnięcie nerwu udowego.
Pojawienie się jednostronnych bądź obustronnych korzeniowych dolegliwości bólowych krzyża na przedniej powierzchni uda lub na podudziu (taką sytuację obserwuje się u pacjentów dość rzadko), świadczy o podrażnieniu korzeni nerwowych z segmentu L3-L4.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.