Ćwiczenia na rwę kulszową - charakterystyka schorzenia, zasady, przykłady
Nagły ruch, potknięcie czy zerwanie się z miejsca może spowodować ostry ból w dole pleców. Prawdopodobnie złapała cię rwa kulszowa. Atak rwy kulszowej jest bolesny i ciężko sobie z nim poradzić. Ale istnieją sposoby na ból rwy kulszowej. Bólu można pozbyć się kilkoma sposobami, ale bardzo popularne stają się ćwiczenia na rwę kulszową.
1. Ćwiczenia na rwę kulszową
Rwa kulszowa jest to objaw związany z uciskiem na nerwy rdzeniowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, które tworzy nerw kulszowy lub spowodowany uciskiem na nerw kulszowy w jego przebiegu. Kiedy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa czujemy ostry, kłujący ból, oznacza to, że złapaliśmy rwę kulszową. Ból nasila się w nocy i przy najmniejszym ruchu. W kręgosłupie znajdują się nerwy kulszowe, których uciskanie w miejscu opuszczania kanału powoduje ból.
Objawy rwy kulszowej są bardzo charakterystyczne, najczęściej dolegliwość bólowa o charakterze ostrego bólu zlokalizowana jest na przebiegu nerwu, dlatego ból może promieniować do pośladka, do tylnej powierzchni uda, łydki albo stopy. Związane jest to z tym, że taki mają przebieg włókna nerwowe nerwu kulszowego – jest on największym nerwem człowieka.
Ucisk rwy kulszowej powodowany jest:
- zwyrodnieniem w obrębie kręgosłupa;
- wypadnięciem krążka międzykręgowego;
- obrzękiem korzonka nerwowego;
- zmianami zwyrodnieniowymi stawów międzykręgowych;
- skrzywieniem kręgosłupa;
- nieprawidłową budową miednicy.
Ucisk może pojawić się również u kobiet w ciąży.
2. Zasady ćwiczeń na rwę kulszową
Zaczynając ćwiczenia na rwę kulszową, należy zaznajomić się z poprawną techniką ćwiczeń.
Zasady ćwiczenia rwy kulszowej:
- ćwicz powoli i dokładnie, każde ćwiczenie musi być wykonane precyzyjnie;
- napinaj mięśnie podczas ćwiczeń;
- ćwicz z wyprostowanymi plecami;
- stosuj zbilansowaną dietę.
Przed rozpoczęciem ćwiczeń na rwę kulszową najlepiej skonsultować się z lekarzem. Lekarz podpowie, co należy dodatkowo stosować i czy dane ćwiczenie możemy wykonywać.
Oprócz ćwiczeń lekarz opowie o innych sprawdzonych sposobach na rwę kulszową.
3. Przykład ćwiczeń na rwę kulszową
Jeżeli rwa kulszowa często pojawia się u danej osoby, to najlepiej jest łagodzić ją ćwiczeniami na rwę kulszową. Zawsze warto pomagać sobie ćwiczeniami, ponieważ dzięki nim wzmocnimy mięśnie grzbietu i poprawimy sylwetkę. Ćwiczenia na rwę kulszową nie są trudne, ale bardzo skuteczne. Oprócz tego, że ćwiczenia na rwę kulszową pomagają w pozbyciu się bólów, to zapobiegają innym bólom pleców i wzmacniają ich mięśnie.
Na złagodzenie rwy kulszowej bardzo dobrze wpływają ćwiczenia wzmacniające tudzież ćwiczenia rozciągające.
Ćwiczenia, które polecane są jako najlepsze na rwę kulszową, rozwijają także inne grupy mięśniowe, jak np.: mięśnie brzucha czy mięśnie ramion. Jeżeli sami nie wiemy, które ćwiczenia na rwę kulszową będą najlepsze i prawidłowe, to warto wybrać się na wizytę do lekarza lub fizjoterapeuty, który z całą pewnością ułoży plan treningowy.
Można również skorzystać z poniższego planu ćwiczeń na rwę kulszową.
Deska – jest to dobre ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha i grzbietu. Opieramy się przedramionami i zadartymi palcami u stóp o podłogę. Plecy powinny być wyprostowane i w równej linii. Głowa stanowi przedłużenie kręgosłupa. Pozycję trzymamy przez 30 sekund.
Kołyska – to ćwiczenie na rwę kulszową pozwoli delikatnie rozmasować miejsce bólu, jak i naciągnie odcinek lędźwiowy. Kładziemy się na plecach. Kolana zginamy i chwytamy je rękoma. W tej pozycji obracamy się raz w jedną, raz w drugą stronę.
Przyciąganie kolan – kładziemy się na plecach. Nogi wyprostowany w kolanach. Przyciągamy jedno kolano i dociskamy do klatki piersiowej. Pozycję utrzymujemy 30 sekund i zmieniamy nogi.
Unoszenie klatki piersiowej – kładziemy się na brzuchu. Palce u stóp zadzieramy o podłogę. Ręce kładziemy na ziemię, tworząc kąt prosty między szyją a ręką. Podnosimy klatkę i ręce do góry i wytrzymujemy kilka sekund. Opuszczamy i powtarzamy.
Unoszenie nóg nad ziemie – kładziemy się na plecach, nogi uginamy w kolanach i unosimy kilka cm nad ziemię. Podnosimy delikatnie raz jedną raz drugą nogę.
Bardzo dobrymi ćwiczeniami na rwę kulszową są także brzuszki Wzmacnianie mięśni brzucha bardzo dobrze wpływa na mięśnie grzbietu, które podczas rwy kulszowej powinny być mocne.
Lekarz powinien zdiagnozować u nas typ rwy kulszowej (zwężenie kanału nerwowego, przepuklina kręgosłupa, patologia kręgów). To bardzo ważne, ponieważ pod dany typ rwy kulszowej powinno dobrać się odpowiednie ćwiczenia. Dla niektórych patologii rwy kulszowej polecane są także ćwiczenia aerobowe.
Jednak najbezpieczniejszymi ćwiczeniami na rwę kulszową, z całą pewnością są ćwiczenia rozciągające mięśnie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.