Trwa ładowanie...

Rwa udowa – przyczyny, leczenie

Czym jest rwa udowa? Jest konsekwencją nie tylko stanów zapalnych, które występują w kręgosłupie, ale również wszelkich zmian związanych z chorobami, urazami czy deformacjami. Rwa udowa nasila się wraz ze zwiększeniem nacisku na struktury nerwowe, czyli na nerw w udzie. Skutkiem nacisku jest uczucie promieniowania do pośladka, uda, a przy większej sile nacisku nawet do łydki. Rwa udowa to nie tylko ból uda, ale także ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

W pierwszej fazie rwa udowa charakteryzuje się bardzo silnym bólem, który uniemożliwia wykonanie nawet najdrobniejszego ruchu kończyną dolną. W następnym etapie ból zamienia się w chroniczny stan zapalny. Rwa udowa rozwija się w różnym tempie, ponieważ zależy od siły nacisku na nerw uda. Ważna jest też czynność, jaka została wykonana przed pojawieniem się bólu.

spis treści

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

1. Przyczyny rwy udowej

Jakie czynniki wpływają na to, że pojawia się rwa udowa? Do najczęstszych przyczyn, które wywołują dolegliwość przede wszystkim należą zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, zespoły korzeniowe czy dyskopatie. Wszystkie infekcje i stany zapalne w kręgosłupie również mogą skutkować tego typu dolegliwością. Rwa udowa może być następstwem nie tylko chorób zakaźnych, ale także cukrzycy. Występuje też przy niektórych rodzajach nowotworów. Tego typu dolegliwość może się również uaktywnić przy intensywnym wysiłku fizycznym. Rwa udowa to także objaw przepukliny udowej, tętniaka tętnicy udowej, ale też ropnia mięśnia lędźwiowo – udowego.

Rwa udowa może być spowodowana stanem zapalnym nerwów
Rwa udowa może być spowodowana stanem zapalnym nerwów

2. Leczenie rwy udowej

Rwa udowa wymaga leczenia zachowawczego, które jest związane przede wszystkim z fizjoterapią, odpowiednio dobranymi ćwiczeniami i zabiegami. Najczęściej w pierwszej kolejności zaleca się terapię manualną, masaż klasyczny i przede wszystkim rozluźnianie mięśni. Osoba, u której wystąpiła rwa udowa powinna systematycznie wykonywać ćwiczenia funkcjonalne i ruchowe. Zabiegi fizjoterapeutyczne, które są wykonywane przy tej dolegliwości to:

  • Fizykoterapia
  • Krioterapia
  • Laseroterapia
  • Elektroterapia
  • Magnetoterapia

To też warto wiedzieć

W niektórych przypadkach rwa udowa nie cofa się w wyniku zabiegów fizjoterapeutycznych, dlatego lekarz prowadzący może zdecydować o zabiegu chirurgicznym. Najczęściej operacja wykonywana jest, kiedy zostanie stwierdzony deficyt neurologiczny. W przypadku rwy udowej bardzo ważna jest również właściwa profilaktyka.

Przyczyny bólu pleców
Przyczyny bólu pleców [6 zdjęć]

Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, niepoprawna postawa to najczęstsze przyczyny bólu pleców.

zobacz galerię

Trzeba przede wszystkim wzmacniać mięśnie głębokie brzucha, warto systematycznie ćwiczyć dla przykładu rozpocząć regularny trening aerobowy. Należy ograniczyć obciążający mięśnie wysiłek fizyczny. Bardzo ważna jest prawidłowa postawa w trakcie codziennych czynności, trzeba unikać i kontrolować nagłe pochylenia czy skręty ciała.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Rwa udowa – przyczyny, leczenie
Rwa udowa – przyczyny, leczenie
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza