Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Bartłomiej Rawski

Rezonans magnetyczny kręgosłupa - przebieg, zastosowanie, przeciwwskazanie

Avatar placeholder
30.03.2021 23:31
Rezonans magnetyczny kręgosłupa - przebieg, zastosowanie, przeciwwskazanie
Rezonans magnetyczny kręgosłupa - przebieg, zastosowanie, przeciwwskazanie

Rezonans magnetyczny - to badanie całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne. W odróżnieniu od badania rentgenowskiego, wykorzystującego do obrazowania promieniowanie rentgenowskie, podczas rezonansu działa pole magnetyczne. Badanie za pomocą rezonansu magnetycznego pozwala na trójwymiarowy obraz w różnych płaszczyznach, który oprócz tego jest wyjątkowo dokładny.

spis treści

1. Rezonans magnetyczny kręgosłupa - przebieg

Metoda rezonansu magnetycznego (MRI) wykorzystuje pole magnetyczne do tego, by jądra atomów organizmu człowieka ustawiły się równolegle do niego. Emitowane równocześnie fale radiowe docierają do tkanek organizmu i „odbijają” się od nich, co właśnie nazywamy rezonansem. Docierają one z powrotem do aparatu i do komputera, który interpretuje je i przedstawia w formie graficznej na ekranie.

Badanie za pomocą rezonansu magnetycznego pozwala na bardzo dokładne obejrzenie budowy kręgosłupa - uwidocznione są kręgi, krążki międzykręgowe, zawartość kanału kręgowego i rdzeń kręgowy - i ewentualnych zmian patologicznych: zmian nowotworowych i zapalnych. Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie uwidaczniające tkanki miękkie oraz pośrednio kości.

Zobacz film: "Przebieg badania tomografii komputerowej"

Rezonans magnetyczny kręgosłupa czy każdego innego miejsca na ciele musi być przeprowadzany na czczo. Pacjent nie je przez 6 godzin poprzedzających badanie. Nie trzeba się rozbierać do badania, ale nie można mieć na sobie żadnych metalowych i namagnesowanych przedmiotów, zegarków, kart magnetycznych, magnesów – może się to skończyć urazem dla pacjenta i uszkodzeniem dla aparatu, a w najlepszym przypadku rozmagnesowaniem przedmiotu.

Pacjent kładzie się na ruchomym stole, po czym wsuwany jest do wnętrza aparatu. Kontakt z pacjentem jest stale utrzymywany, dzięki czemu pacjent może informować o wszelkich dolegliwościach pojawiających się w czasie badania. Pacjent powinien pozostawać jak najbardziej nieruchomy, gdyż ma to wpływ na jakość obrazu.

2. Rezonans magnetyczny kręgosłupa - zastosowanie

MRI kręgosłupa stosuje się w przypadku podejrzenia:

  • chorób nowotworowych w obrębie kręgosłupa,
  • stanu zapalnego rdzenia kręgowego,
  • procesu rozrostowego wewnątrzkanałowego,
  • zmian demielinizacyjnych kręgosłupa,
  • zmian naczyniopochodnych,
  • malformacji naczyniowych w trzonach kręgów, w kanale kręgowym lub rdzeniu kręgowym,
  • uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa jest także stosowany po operacjach kręgosłupa – po usunięciu nowotworu oraz w leczeniu dyskopatii. Ocenia się wówczas skuteczność operacji.

3. Rezonans magnetyczny kręgosłupa - przeciwwskazania

Rezonansu magnetycznego kręgosłupa nie można przeprowadzić u osób, które:

  • mają sztuczne zastawki serca z elementami metalowymi,
  • mają metalowe płytki ortopedyczne w jakimkolwiek miejscu na ciele,
  • mają założone metalowe klipsy na tętniaku mózgu,
  • mają rozrusznik serca (zależy to od rozrusznika),
  • mają klaustrofobię,
  • cierpią na skazę krwotoczną.

W niektórych przypadkach konieczne jest podanie dożylnie substancji kontrastującej. W związku z tym, osoba badania nie może być na nią uczulona. Małe dzieci zwykle przed badaniem wymagają podania środków uspokajających. Bardzo rzadko wykonuje się to badanie pod narkozą. Znieczulenie ogólne może wywołać dodatkowe komplikacje, a oprócz tego wymaga dodatkowego specjalistycznego sprzętu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Rezonans magnetyczny układu nerwowego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze