Dyskopatia - charakterystyka, objawy, diagnostyka i leczenie

Dyskopatia to schorzenie krążka międzykręgowego, polegające na uwypukleniu jądra krążka międzykręgowego. Dyskopatia to początkowy stan choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Najpierw bolą plecy w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Potem ból promieniuje do bioder, kolan czy stóp. Z powodu drętwienia i napięcia mięśni ten odcinek kręgosłupa sztywnieje. W czasie dyskopatii pojawiają się zaburzenia czucia w różnych kończynach, w końcu może dojść do tzw. „opadnięcia stopy”. Dyskopatię można leczyć, ale jak zwykle lepiej jej zapobiegać.

Zobacz film: "Bóle kręgosłupa"

Dyskopatia - charakterystyka

Dyskopatia jest chorobą krążka międzykręgowego. Dyskopatia stanowi pierwszy etap choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Kręgi i krążki międzykręgowe, tzw. dyski, składają się na nasz kręgosłup. Kręgi są twarde, dyski zaś miękkie. Dyski pełnią funkcję amortyzatora. Obie składowe kręgosłupa mogą z czasem ulegać zmianom zwyrodnieniowym, uciskając na korzenie nerwów rdzeniowych, rdzeń kręgowy czy na inne struktury kanału rdzeniowego, w wyniku czego pojawia się ból. Dyskopatia to także nazywana potocznie przepuklina kręgosłupa, a dokładniej jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej kręgosłupa.

Dyskopatia - objawy

Dyskopatia najczęściej obejmuje odcinek lędźwiowy i szyjny kręgosłupa, rzadziej piersiowy. Dyskopatia lędźwiowaobjawia się najpierw bólem w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, po czym ból zaczyna promieniować do kończyn dolnych. Pojawiają się parestezje i drętwienia oraz wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych. Wszystkie te objawy dyskopatii nie tylko powodują nasz dyskomfort z powodu bólu, ale przede wszystkim ograniczają ruchomość odcinka lędźwiowego. Do innych objawów dyskopatii należą deficyty neurologiczne:

 • zaburzenia czucia w kończynach dolnych,
 • osłabienie mięśni stopy i podudzia,
 • niedowłady nerwów kończyny dolnej.

Z powodu dyskopatii dochodzi również do zaburzeń zwieraczy pęcherza moczowego i/lub odbytu. W niektórych przypadkach odnotowano także zaburzenia potencji i libido.

Te objawy dyskopatii mogą narastać powoli lub gwałtownie i szybko, jak dzieje się w przypadku wypadnięcia jądra miażdżystego do kanału kręgowego i uciskania korzeni nerwowych.

ROZWIĄŻ TEST

Od pewnego czasu odczuwasz bóle kręgosłupa? To może być dyskopatia. Rozwiąż nasz test i oceń swój stan zdrowia.

Dyskopatia - diagnostyka i leczenie

W celu zdiagnozowania dyskopatii, oprócz pojawiających się objawów i wywiadu lekarskiego, należy wykonać kilka badań specjalistycznych. Są to:

 • Rezonans magnetyczny MR – to badanie jest bardzo czułe, potrafi bowiem ujawnić nawet bardzo niewielkie zmiany w krążkach międzykręgowych. Jakość także idzie z ceną, dlatego też badanie to jest droższe od pozostałych.
 • Tomografia komputerowa TK – w sposób istotny powoduje uwidocznienie struktur kostnych, dostarczając specjaliście wiele przydatnych informacji na temat stanu kości, które są niezbędne do dalszego leczenia.
 • Badanie radiologiczne RTG – stosowane jako badanie pomocnicze. Umożliwia dostrzeżenie niektórych cech pośrednich, mogących wskazywać na dyskopatię.
 • Badanie przedmiotowe chorego – badanie to pomaga ustalić przyczyny dyskopatii i podjąć decyzję o poziomie leczenia zabiegowego.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – powiedzenie stare, ale mądre. Jeśli jednak o zapobieganiu dyskopatii nie było mowy, należy przystąpić do etapu drugiego. Leczenie dyskopatii zaczyna się od odpowiednich ćwiczeń na kręgosłup oraz rehabilitacji. Wprowadza się także leczenie farmakologiczne objawowe dyskopatii. W niektórych przypadkach, gdy takie leczenie dyskopatii nie skutkuje, wykonuje się małoinwazyjne techniki dekompresji laserowej lub termicznej oraz termonukleoplastykę (zabiegi naprawcze). W przypadku, gdy powstaje przepuklina jądra miażdżystego lub utworzył się wolny fragment pod więzadłem albo w kanale kręgowym, konieczne jest przeprowadzenie endoskopowej operacji.

Marta Bednarska, 6 miesięcy temu

Bibliografia

 • Dziak A., Bóle i dysfunkcje kręgosłupa, Medicina Sportiva, Kraków 2007, ISBN 83-912449-7-0
 • Dziak A. (red.), Rehabilitacja ortopedyczna: Tom 1-2, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-081-8
 • Debrunner H.U., Hepp W.R. Diagnostyka w ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3416-5

Źródła zewnętrzne

Ortopedia

Komentarze (8)
~fred
~fred 4 miesiące temu

@~Wiechu: przeżyłem to w sobotę karetka nie przyjedzie a lekarz dyżurujący ma jeszcze mniej lekarstw niż ja też nie przyszedł tylko telefonował.RM pilny za 7 m-cy płatny dziś z opisem za 3 dni.Tak nas ministerstwo zdrowia załatwiło

Odpowiedz
~Wiechu
~Wiechu 4 miesiące temu

@~Iwonaaa1208: Na długie kolejki jest tzw. CUD MEDYCYNY czyli wizyta prywatna juz nawet na drugi dzien moga przyjąć :))) Jak sie zaplaci to jakos sprzęt działa poprawnie i lekarz może juz przyjąc więcej pacjentów nie becąc że zmęczony itp cudeńka medyczne:)))

Odpowiedz
~Iwonaaa1208
~Iwonaaa1208 5 miesięcy temu

Wszystko pięknie opusuje się w internecie. Rzeczywistość jest bardziej brutalna. Wizyta u specjalisty często jest raz na rok. Skuerowanie na rezonans graniczy z cudem. O wszystko trzeba błagać ( często bezskutecznie) na koniec dostaje sięcoś przeciwbólowego i do roboty. Choćby to była najcięższa fizyczna praca. Mam dyakopatię plus inne schorzenia w kręgosłupie. Nie mogłam się poruszać. Zwolnienia nie dostałam bo wg. Pani doktor kręgosłyp aż tak bardzo nie boli.efekt - porzucenie pracy. ( znajoma tylko po stażu fizykoterapeuty przy krótkim spojrzeniu wskazała bez problemu miejsce powstania bólu i stanu zapalnego. Mam mri - jest napisane. Dwie przepukliny mogące uciskać na nerwy po obu stronach. MOGĄ - u mojej pani doktor znaczy że nie uciskają i koniec tematu. Nie stać mnie na wizyty prywatne a my tzw. Państwowi ( choć na to płacimy skłatki) najczęściej jesteśmy olewani. A potem na wszystko jest już za pózno.

Odpowiedz
~Karolina Kupczyk
~Karolina Kupczyk 6 miesięcy temu

Witam Mam problem z mama od pozdziernika jest na L4 boli ją dolny odcinek kręgosłupa uwidocznienia tarcz miedzykregowych L5,L4 i L5 F1 dyskopatia dwupoziomowa ledwo żyje nie umie normalnie funkcjonować pól promieniuje do nóg jest po 2 blokadach a jutro ma 3 nie wiem co robić nic te blokady sterdowe nie pomagaja rehebilitacje masaże i swiczenia były wcześnie nie pomogło nic ćwiczyć nie potrafi bo ból jest niedozniesienia do tego pełno leków błagam pomóżcie

Odpowiedz
~Kika
~Kika ponad rok temu

Ważnym elementem terapii kręgosłupa jest porządny i dobrej jakości materac. Ja używam materaca z pianki Art Medic, poleconego mi przez mojego terapeutę i faktycznie jakość wypoczynku oraz moje samopoczucie jest o niebo lepsze, a ćwiczenia wydają się być efektywniejsze niż przedtem.

Odpowiedz
~Aga
~Aga ponad rok temu

Czy mógłby ktoś na chłopski rozum wytłumaczyć o co z tym chodzi ,co powinnam z tym zrobić ? Z góry dziękuję . Badanie MR szyjnego odcinka kręgosłupa wykonano w obrazach T1-T2-zależnych ,w sekwencjach FSE ,FRFSE,w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych. Wyprostowanie fizjologicznej lordozy szyjnej. Na poziomie C5/C6 widoczna jest niewielka tylna ,szerokopodstawna wypuklina krążka m/kręgowego,nieznacznie modelująca lewy otwór m/kręgowy. Na poziomie C6/C& widoczna jest kolejna tylna,szerokopodstawna wypuklina krążka m/kręgowego,modelująca lewy otwór m/kręgowy. Wysoki sygnał w obrazach T2-zależnych na tylnym obrzeżu krążka C5/C6, C6/C7 może oznaczać uszkodzenie pierścienia włóknistego z możliwą dalszą progresją zmian dyskopatycznych. Wypuklina tylna szerokopodstawna na poziomie C7/Th1. Szeroki kanał centralny rdzenia w odcinku szyjnym kręgosłupa. Polipowate zgrubienie w prawej zatoce szczękowej.

Odpowiedz
andzia22
andzia22 ponad rok temu

usuniecie dysku na poziome l5s1.
jestem 4 miesiace po operacji usuniecia dysku z uciskiem na nerw prawych konczyn dolnych, dlaczego dalej nie mam czucia ? skoro pani ktora ze mna lezala w szpitalu odzyskala czucie odrazu po operacji...
przed zabiegiem nie czulam 1 palca u nogi, teraz nie czuje nastepnych czterech i w dodatku nie mam czucia w stopie, nie moge stanac na palcach , a kregoslup dalej boli, mam rehabilitacje , ale sprawiaja mi one bol... czy ktos mi powie ile jeszcze trzeba czasu? meczy mnie te utykanie na noge. prosze o podpowiedz co dalej.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dyskopatia - charakterystyka, objawy, diagnostyka i leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Dyskopatia - charakterystyka, objawy, diagnostyka i leczenie
Mukowiscydoza - charakterystyka, objawy, diagnostyka, leczenie

Tydzień Mukowiscydozy

Tydzień Mukowiscydozy

27 lutego rozpoczyna się XI Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy.

Akromegalia - somatotropina, objawy, diagnostyka, leczenie

Akromegalia dłoni

Akromegalia dłoni

Akromegalia dłoni u mężczyzny.

Grzybica skóry - przyczyny, objawy, zapobieganie, diagnostyka, leczenie

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

To najczęściej wystęująca odmiana choroby. Może pojawić się na całej powierzchni ciała.

Astma - charakterystyka, rodzaje, przyczyny, diagnostyka, leczenie

Smog

Smog

Spaliny są przyczyną przedwczesnej śmierci 2 milionów dzieci na całym świecie.

Dyskopatia - charakterystyka, objawy, diagnostyka i leczenie

Dyskopatia szyjna - przyczyny, objawy, leczenie

, mogą jej także towarzyszyć inne objawy takie jak mrowienie, drętwienie a w skrajnych wypadkach nawet niedowłady. Dyskopatia szyjna - przyczyny Dyskopatia szyjna (...) się drobne urazy, urazy...

Zespół Cushinga - objawy, diagnostyka, leczenie

Cząsteczka kortyzolu - schemat

Cząsteczka kortyzolu - schemat

Kortyzol wywiera znaczny wpływ na metabolizm, bywa nazywany hormonem stresowym na równi z adrenaliną.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, przebieg, leczenie

Pseudopolipy jelita grubego u pacjenta z wrzodziejącym zapaleniem jelita

Pseudopolipy jelita grubego u pacjenta z wrzodziejącym zapaleniem jelita

Choroba charakteryzuje się występowaniem zaostrzeń i okresów remisji o różnym okresie trwania. Najczęściej obejmuje końcową (lewą) część jelita grubego - odbytnicę (która zajęta jest w 100% przypadków), esicę, okrężnicę zstępującą i zagięcie śledzionowe.

Grzybica stóp - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Grzybica stopy

Grzybica stopy

Zmiany skórne przy grzybicy to grudki i pęcherzyki po czasie zmieniające się w strupy.

Astma oskrzelowa (astma bronchitowa) - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Bąbel pokrzywkowy, czyli obrzęk o zabarwieniu różowym lub żółtawobiałym.