Trwa ładowanie...

Dyskopatia - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, zapobieganie

Dyskopatia to schorzenie krążka międzykręgowego, polegające na uwypukleniu jego jądra. Jest to początkowy stan choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Najpierw bolą plecy w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, potem ból promieniuje do bioder, kolan czy stóp. Z powodu drętwienia i napięcia mięśni ten odcinek kręgosłupa sztywnieje. W czasie dyskopatii pojawiają się zaburzenia czucia w różnych kończynach, w końcu może dojść do tzw. „opadnięcia stopy”. Dyskopatię można leczyć, ale lepiej jej zapobiegać.

Zobacz film: "Bóle kręgosłupa"

spis treści

1. Co to jest dyskopatia?

Dyskopatia (przepuklina kręgosłupa) jest przewlekłą chorobą. Stanowi pierwszy etap choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, która zwykle dotyka osoby z przedziału wiekowego 30-50 lat.

Kręgi i krążki międzykręgowe, tzw. dyski, składają się na nasz kręgosłup. Kręgi są twarde, dyski zaś miękkie, ponieważ pełnią funkcję amortyzatora. Wielkość i kształt dysków zmienia się zależnie od odcinka kręgosłupa.

Ich wysokość wzrasta ku dołowi, największa jest w odcinku lędźwiowym. Kiedy dochodzi do zwyrodnienia lub przemieszczenia jądra miażdżystego mamy do czynienia z dyskopatią.

Jądro uciskając na pierścień powoduje przykre dolegliwości bólowe, niedowłady, zaburzenia czucia lub zanik mięśni. Dyskopatia lędzwiowa prowadzi do występowania bardzo silnego zespołu bólowego, któremu towarzyszyć mogą zaburzenia fukcji pęcherza moczowego i niedowład stopy.

Dyskopatia szyjna wywołuje drętwienie rak, zawroty głowy i silny zespół bólowy kończyń. Ponadto mogą pojawić się zaburzenia równowagi i ograniczenia ruchomości kręgosłupa szyjnego.

W poważniejszych przypadkach dyskopatia szyjna może prowadzić do wystąpienia niedowładu kończyn. Znacznie uszkodzony krążek może wywierać nacisk na korzeń nerwowy, co powoduje silne bóle - tzw. rwę kulszową.

Najlepszym rozwiązaniem w początkowym stadium dyskopatii są ćwiczenia i rehabilitacja
Najlepszym rozwiązaniem w początkowym stadium dyskopatii są ćwiczenia i rehabilitacja (123rf)

2. Przyczyny dyskopatii

Wśród przyczyn dyskopatii wymieniane jest głównie znaczne obciążenia kręgosłupa, powiązane zwykle z ciężką pracą fizyczną i nieumiejętnym dźwiganiem, podnoszeniem i przenoszeniem ponad dziesięciokilogramowych ciężarów.

Do wystąpienia tej choroby przyczynia się również otyłość, brak ruchu, niehigieniczny tryb życia i wibracje, na które jesteśmy narażeni w czasie długotrwałej jazdy samochodem. Dyskopatia może być również konsekwencją kontuzji lub urazu.

Jak już wcześniej wspomniano choroba ta dotyka najczęściej pacjentów między 30. a 50. rokiem życia. Na jej wystąpienie szczególnie narażeni są chorzy na osteoporozę, a także osoby żyjące w przewlekłym stresie (stres powoduje trwałe wzmożone napięcie mięśniowe).

Istotne są również skłonności wrodzone, stąd też podczas diagnozowania dyskopatii coraz częściej zwraca się uwagę na rodzinną historię chorób. Badania wykazały, że palacze tytoniu częściej zapadają na dyskopatię, w przeciwieństwie do osób niepalących.

Sygnałem, który powinien nas zaniepokoić są dolegliwości bólowe kręgosłupa, uniemożliwiające codzienną aktywność fizyczną oraz bóle promieniujące do kończyny dolnej.

Powinny nas również zaniepokoić zaburzenia czucia powierzchownego w obrębie nogi lub osłabienie siły mięśniowej w jej obrębie. Może się to objawiać np. brakiem możliwości oderwania pięty od podłoża w czasie chodzenia na palcach stóp.

3. Objawy dyskopatii

Dyskopatia najczęściej obejmuje odcinek lędźwiowy i szyjny kręgosłupa, rzadziej piersiowy. Dyskopatia lędźwiowa objawia się najpierw bólem w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, po czym ból zaczyna promieniować do kończyn dolnych.

Pojawiają się parestezje i drętwienia oraz wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych. Wszystkie te objawy dyskopatii nie tylko powodują nasz dyskomfort z powodu bólu, ale przede wszystkim ograniczają ruchomość odcinka lędźwiowego. Do innych symptomów dyskopatii należą:

  • zaburzenia czucia w kończynach dolnych,
  • osłabienie mięśni stopy i podudzia,
  • niedowłady nerwów kończyny dolnej.

Z powodu dyskopatii dochodzi również do zaburzeń zwieraczy pęcherza moczowego i/lub odbytu. W niektórych przypadkach odnotowano także zaburzenia potencji i libido.

Te objawy dyskopatii mogą narastać powoli lub gwałtownie i szybko, jak dzieje się w przypadku wypadnięcia jądra miażdżystego do kanału kręgowego i uciskania korzeni nerwowych.

ROZWIĄŻ TEST

ROZWIĄŻ TEST

Od pewnego czasu odczuwasz bóle kręgosłupa? To może być dyskopatia. Rozwiąż nasz test i oceń swój stan zdrowia.

4. Rozpoznanie dyskopatii

W celu zdiagnozowania dyskopatii, oprócz pojawiających się objawów i wywiadu lekarskiego, należy wykonać kilka badań specjalistycznych:

  • rezonans magnetyczny MR – badanie ujawnia nawet niewielkie zmiany w krążkach międzykręgowych,
  • tomografia komputerowa TK – uwidacznia struktury kostne,
  • badanie radiologiczne RTG – umożliwia dostrzeżenie niektórych cech pośrednich, mogących wskazywać na dyskopatię,
  • badanie przedmiotowe – pomaga ustalić przyczyny dyskopatii.

5. Ćwiczenie na kręgosłup

Leczenie dyskopatii zaczyna się od odpowiednich ćwiczeń na kręgosłup oraz rehabilitacji. Wprowadza się także leczenie farmakologiczne objawowe dyskopatii.

W niektórych przypadkach, gdy terapia nie skutkuje, wykonuje się mało inwazyjne techniki dekompresji laserowej lub termicznej oraz termonukleoplastykę (zabiegi naprawcze).

W przypadku, gdy powstaje przepuklina jądra miażdżystego lub utworzył się wolny fragment pod więzadłem albo w kanale kręgowym konieczne jest przeprowadzenie endoskopowej operacji.

5.1. Usunięcie krążka międzykręgowego

Jeśli zajdzie taka potrzeba jest wykonywana operacja usunięcia krążka międzykręgowego, inaczej nazwana discektomią. Możliwa jest do wykonania na kilka różnych sposobów.

Najkorzystniejsze wyniki uzyskiwane są przy przeprowadzeniu mikrodiscektomii, która polega na usunięciu krążka z niewielkiego cięcia przy pomocy mikroskopu.

Dzięki tej metodzie rana jest zminimalizowana, mikroskop zaś umożliwia dokładną precyzję i wizualizację. Zabieg ten jest wykonywany w większości znanych ośrodków neurochirurgicznych.

Inna możliwością jest usunięcie krążka międzykręgowego za pomocą endoskopu - w tym przypadku zabieg wygląda podobnie, z tą różnicą, że zamiast mikroskopu używany jest endoskop.

Zdarza się, że w przypadku zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa konieczne jest wstawienie sztucznej protezy dysku. Gdy zmiany te mają charakter wielopoziomowy konieczne czasem jest wykonanie stabilizacji kręgosłupa specjalnymi płytkami z metalu.

W mniej zaawansowanych przypadkach, gdy zabieg jest wykonywany z powodu powtarzającego się bólu, można zastosować metody minimalnie inwazyjne.

U osób, u których jeszcze nie jest obserwowana przepuklina jądra miażdżystego, możliwe jest wykonanie przezskórnej nukleoplastyki termicznej lub laserowej. Zabieg ten jest inwazyjny w bardzo niewielkim stopniu. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, co znacznie zmniejsza dolegliwości bólowe.

Polega on na wprowadzeniu do krążka międzykręgowego przez skórę wenflonu.. W kolejnym etapie przy pomocy lasera wykonywana jest ablacja, dzięki której zmniejsza się objętość krążka, co jednocześnie zmniejsza jego ucisk na nerw.

Tego typu zabiegi wymagają wprawy i dużej precyzji osoby je wykonującej. Przeciwwskazaniem do tego typu zabiegu są zaburzenia krzepnięcia krwi oraz neurologiczne objawy dyskopatii.

6. Zapobieganie dyskopatii

W zakresie rozwijania się dyskopatii wiele zależy od nas samych - przede wszystkim od trybu życia jaki prowadzimy. Aby zapobiegać rozwojowi tej choroby, powinniśmy podejmować regularną aktywność fizyczną i zrezygnować z wykonywania pracy obciążającej kręgosłup.

Warto też zadbać o zdrową dietę i raz na jakiś czas wybrać się na masaż zmniejszający napięcie mięśniowe w okolicach chorobowo zmienionych krążków. Bardzo ważne jest, aby poprawnie wykonywać ćwiczenia zalecone przez terapeutę.

Wprowadzenie fizycznej aktywności do naszego życia poprawia dopływ krwi, więc również tlenu i innych składników odżywczych do każdej tkanki okołokręgosłupowej.

Nieocenioną rolę w terapii odgrywa umiejętność przybierania właściwej pozycji ciała. Powinniśmy spać na dobrze dobranym, wygodnym materacu. Bardzo ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.