Wdowi garb (bawoli kark) – co to jest, przyczyny, leczenie, masaż, ćwiczenia
Wdowi garb to problem występujący przede wszystkim u kobiet po pięćdziesiątym roku życia. Jest to nieestetycznie wyglądająca narośl, która występuje w okolicach połączenia odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa. Wśród przyczyn schorzenia lekarze najczęściej wymieniają pracę przed komputerem, depresję oraz predyspozycje genetyczne. Jak pozbyć się wdowiego garbu? Jakie ćwiczenia na wdowi garb w domu warto wykonywać?
- 1. Co to jest wdowi garb?
- 2. Jak wygląda wdowi garb i jakie dolegliwości powoduje?
- 3. Przyczyny wdowiego garbu
- 4. Wdowi garb – dolegliwości towarzyszące
- 5. Czy wdowi garb można wyleczyć?
- 6. Profilaktyka i leczenie wdowiego garbu
- 6.1. Masaż na wdowi garb
- 6.2. Ćwiczenia na wdowi garb
- 6.3. Wdowi garb – gorsety i pasy korygujące
- 7. Jak spać, aby nie dokuczał wdowi garb?
1. Co to jest wdowi garb?
Wdowi garb, zwany również bawolim karkiem, garbem szyjnym lub garbem tłuszczowym, jest naroślą występującą w okolicy przejścia między kręgosłupem szyjnym a kręgosłupem piersiowym. Garb ten stanowi połączenie tłuszczu oraz tkanki łącznej. Zgrubienie nie ma cech nowotworowych.
Nietypowa nazwa schorzenia nawiązująca do wdów nie jest przypadkowa. Przypadłość ta bardzo często dotyczy seniorek oraz kobiet po pięćdziesiątym roku życia. Warto nadmienić, że z wdowim garbem borykają się również młode osoby, zarówno płci męskiej, jak i żeńskiej.
2. Jak wygląda wdowi garb i jakie dolegliwości powoduje?
Jak wygląda garb tłuszczowy? U większości pacjentów tworzy się on w okolicy siódmego kręgu szyjnego oraz pierwszego kręgu piersiowego. Deformacja na plecach swoim wyglądem może przypominać sporej wielkości kulkę.
Na licznych zdjęciach ludzi z garbem wdowim widać przede wszystkim przygarbioną postawę ciała oraz wysunięcie głowy oraz barków do przodu tzw. szyja żółwia. W bardziej zaawansowanym stadium obserwuje się często dodatkowo okrągłe plecy w odcinku piersiowym kręgosłupa.
Wdowi garb może też przyczyniać się do wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Przypadłość rozwija się stopniowo. Początkowo najczęściej wywołuje ból i uczucie sztywności karku, szyi i ramion. Z czasem u pacjentów pojawiają się także inne nieprzyjemne dolegliwości, m.in. bóle głowy, zawroty głowy, czy parestezje.
Garb na plecach, czy karku dla większości osób jest także problemem natury estetycznej. Duży garb może prowadzić do gorszego samopoczucia, zaniżonej samooceny, przygnębienia, a nawet wycofania społecznego.
3. Przyczyny wdowiego garbu
Najczęstsze przyczyny wdowiego garbu:
- regularna praca przy komputerze, w trakcie której przyjmuje się nieprawidłową postawę ciała,
- zmniejszona masa mineralna kości w przebiegu osteoporozy,
- problemy związane z kręgami kręgosłupa (przykładem może być kręgozmyk),
- brak aktywności fizycznej,
- predyspozycje genetyczne,
- depresja, długotrwały smutek,
- nadwaga oraz otyłość.
Czasem mówi się też o związku między wdowim garbem a hormonami. Uważa się, że jego powstawanie może być również powodowane zaburzeniami hormonalnymi.
Wdowi garb u dzieci
Wdowi garb najczęściej kojarzony jest ze starszym wiekiem. Choć schorzenie bardzo rzadko dotyczy dzieci, to jednak w ostatnich latach obserwuje się je u coraz młodszych osób. Nierzadko ma to związek z obecnym sposobem życia – spędzanie wielu godzin za biurkiem, brak ruchu, nadmierne korzystanie z komputerów, ze smartfonów.
4. Wdowi garb – dolegliwości towarzyszące
Wdowi garb objawia się nie tylko mało estetycznym defektem. Często towarzyszy mu szereg przykrych dolegliwości, utrudniających codzienne funkcjonowanie. Są to m.in.:
- ból odcinka szyjnego, karku,
- ograniczenie zakresu ruchomości szyi,
- ból promieniujący w kierunku obręczy barkowej,
- ból między łopatkami,
- osłabienie siły mięśniowej,
- mrowienia i cierpnięcie rąk oraz palców,
- przewlekłe migreny,
- szumy uszne,
- zaburzenia połykania,
- utrudnienia w oddychaniu,
- puchnięcie palców po nocy,
- dysfunkcje stawu żuchwowo-skroniowego,
- zawroty głowy,
- bruksizm.
5. Czy wdowi garb można wyleczyć?
Wielu pacjentów zastanawia się, czy wdowi garb można wyleczyć. Tak, wdowi garb można wyleczyć, musimy jednak być niezwykle zdyscyplinowani i bardzo cierpliwi, bowiem zniwelowanie tego problemu bywa dość czasochłonne.
Garb na szyi można zlikwidować za pomocą odpowiednich zabiegów oraz ćwiczeń na bawoli kark. Wdowi garb leczy się także masażami fizjoterapeutycznymi. W sklepach medycznych zakupić można również poduszkę ortopedyczną, która znacznie poprawia jakość snu u pacjentów. Niezwykle pomocna w leczeniu tej przypadłości okazuje się także orteza na wdowi garb.
6. Profilaktyka i leczenie wdowiego garbu
Osoby z pierwszymi objawami schorzenia lub mające predyspozycje do jego wystąpienia powinny zadbać o wyrobienie nawyku prawidłowej postawy ciała. Profilaktyka sprowadza się przede wszystkim do:
- ergonomii warunków pracy,
- regularnych ćwiczeń na garbienie,
- systematycznego ruchu,
- utrzymywania prawidłowej postawy,
- dobrze dobranych okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych u osób z problemami wzroku,
- spania na plecach na płaskiej poduszce.
Samo leczenie garbu na karku uzależnione jest przede wszystkim od podstawowej przyczyny problemu. Dlatego też przed rozpoczęciem terapii zawsze należy zgłosić się do lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty, którzy są w stanie odpowiednio dobrać plan rehabilitacji.
Jak pozbyć się garbu na karku?
Jak wyleczyć garb? Możliwości terapeutycznych jest wiele. W leczeniu schorzenia wykorzystuje się m.in. zwiększenie aktywności fizycznej, masaże tkanek głębokich, terapię punktów spustowych, relaksację mięśni, czy ortezy na wdowi garb.
Terapię warto wspierać także domowymi ćwiczeniami na wdowi garb, jogą. Autoterapia wdowiego garbu pozwala bowiem szybciej uzyskać pożądane rezultaty.
Wdowi garb – przed i po terapii
Odpowiednio dobrana terapia w wielu przypadkach może przynieść istotną poprawę. Jakie dokładnie daje efekty? Wdowi garb staje się nie tylko mniej widoczny, ale także stopniowo ustępują towarzyszące mu dolegliwości bólowe. Pacjenci przybierają prawidłową postawę ciała, napięte mięśnie zostają rozluźnione, a zakres ruchu zwiększony.
6.1. Masaż na wdowi garb
Masaż na wdowi garb powinien być wykonany przez specjalistę w gabinecie fizjoterapii. Dzięki takiej formie terapii możemy zniwelować dolegliwości bólowe pleców, rozluźnić nadmiernie napięte mięśnie, odzyskać ruchomość poszczególnych fragmentów kręgosłupa.
U pacjentów, którzy borykają się z problemem wdowiego garbu, fizjoterapeuci stosują masaż leczniczy oraz masaż poprzeczny mięśnia czworobocznego, mięśnia zwanego dźwigaczem łopatki, mięśnia mostkowo-sutkowo-obojczykowego, mniejszego mięśnia piersiowego, większego mięśnia piersiowego oraz najszerszego mięśnia grzbietowego.
W zależności od lokalizacji, za masaż na wdowi garb musimy zapłacić od stu do nawet stu pięćdziesięciu złotych.
6.2. Ćwiczenia na wdowi garb
Ćwiczenie pierwsze:
W tym ćwiczeniu na garb szyjny stajemy na podłodze, podnosimy ręce do góry w taki sposób, by nasze ciało tworzyło literę Y. Prostujemy łokcie, a następnie przenosimy barki maksymalnie do tyłu. W takiej pozycji pozostajemy przez trzydzieści sekund. Powtarzamy czynność trzykrotnie. Ten rodzaj ćwiczenia na wdowi garb jest niezwykle skuteczny.
Ćwiczenie drugie:
Podchodzimy bardzo blisko ściany, podnosimy prawą rękę do góry, a następnie kładziemy ją na powierzchni ściany. Kierujemy głowę w prawą stronę, a następnie pochylamy ją do tyłu. Wytrzymujemy w tej pozycji piętnaście sekund. Ćwiczenie powtarzamy trzy razy, pamiętając o zmianie ręki (przy unoszeniu lewej ręki pamiętamy, że głowa powinna być skierowana w lewą stronę).
Ćwiczenie trzecie:
W tym ćwiczeniu na garb na karku kładziemy się na brzuchu. W chwili, w której czoło będzie dotykało podłoża, należy wyprostowane ręce rozłożyć na boki. W kolejnym kroku unosimy ręce do góry w taki sposób, by łopatki znajdowały się blisko kręgosłupa. Pozostajemy w tej pozycji przez dziesięć sekund, a następnie opuszczamy ręce. W tym ćwiczeniu należy wykonać dwadzieścia powtórzeń.
6.3. Wdowi garb – gorsety i pasy korygujące
W rehabilitacji schorzenia wykorzystuje się także czasem pewne dodatkowe rozwiązania, między innymi pasy korygujące czy, gorsety na wdowi garb. Tego typu rozwiązania wymuszają i utrwalają prawidłową postawę ciała.
Pozwalają na stabilizację kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku szyjno-piersiowym. Ponadto zmniejszają napięcie mięśniowe w okolicy karku, a tym samym łagodzą ból i sztywność karku.
7. Jak spać, aby nie dokuczał wdowi garb?
Jak spać przy wdowim garbie? Najczęściej zaleca się, by człowiek z garbem spał na wznak. Taka pozycja pozwala bowiem odciążyć kręgosłup. Ważne jest także dobranie odpowiedniej poduszki. Dobrze by była ona w miarę płaska, nie powodowała nadmiernego unoszenia głowy.
Bardzo dobrze sprawdzają się ortopedyczne poduszki na wdowi garb. Są one odpowiednio wyprofilowane, dzięki czemu dobrze podtrzymują głowę przez całą noc. Pozwalają też utrzymać odcinek szyjny kręgosłupa w pozycji fizjologicznej.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.