Ból karku - powstawanie, postępowanie, leczenie

Bóle karku zdarzają się nam wszystkim. Zdarza się, że kark lub ramiona drętwieją i jakiekolwiek poruszanie powoduje ból. Kiedy te dolegliwości staną się codziennością, oznacza to, że mamy poważny problem i jak najszybciej powinniśmy się skontaktować z lekarzem, który ustali przyczyny bólu karku oraz sposoby pomocy na ból.

Ból karku - skąd się bierze?

Możemy mówić o kilku przyczynach bólu karku. Do jednej z nich zaliczamy zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego. Zwyrodnienie kręgosłupa objawia się poprzez:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

 • ból.
 • ograniczenia ruchomości kręgosłupa szyjnego.

Jak dochodzi do zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego?

Oczywiście choroba powstaje wskutek „zużycia” kręgów oraz stawów. Zwyrodnienia powstają przez całe życie - przyczyniają się do tego urazy mechaniczne, stałe obciążenie stawów. Często obok procesów uszkadzających chrząstkę zachodzą zmiany regeneracyjne - w ten sposób nasz organizm podejmuje walkę. Często jednak ją przegrywa i wtedy dochodzi do uszkodzenia powierzchni stawu, tworzenia nadżerek i torbieli pod chrząstką. W procesach odtwórczych dochodzi do powstania tkanki bliznowatej, jednak staw jest już zwyrodniały, a jego nierówna powierzchnia przyczynia się do bólu karku i sztywności.

Czasem dochodzi do wypadnięcia dysku - profesjonalnie nazywa się to wypadnięciem jądra miażdżystego. Powoduje to ucisk - najpierw na więzadła kręgosłupa, później na nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego - co jest przyczyną uciążliwego bólu karku i rwy ramieniowej. Bólom towarzyszą:

 • osłabienie,
 • zanik mięśni,
 • obniżenie sprawności precyzyjnych ruchów palców,
 • utrata kontroli nad stawem ramiennym i łokciowym.

Do objawów towarzyszących chorobie zwyrodnienia kręgosłupa w odcinku szyjnym należą:

 • bóle głowy, w okolicy potylicznej,
 • sztywność karku,
 • zawroty głowy,
 • nudności,
 • wymioty,
 • omdlenia.

Inną przyczyną bólu karku może być osłabienie mięśni karku. Przyczyną takiego osłabienia jest brak aktywności fizycznej. Poprzez brak ćwiczenia mięśni szyjnych nie zapewniają one skutecznej stabilizacji szyjnego odcinka kręgosłupa, a to powoduje ból. Również kiedy ćwiczymy bez rozgrzewki lub nieuważnie naciągniemy mięśnie, możemy spodziewać się bólu.

Do następnej przyczyny bólu karku zaliczamy nieprawidłową postawę. Ból pojawia się, gdy mięśnie karku poddane są długotrwałemu napięciu. Do takich sytuacji dochodzi w czasie wielogodzinnej pracy przed komputerem, nadmiernego pochylania głowy podczas czytania książki, długiej jazdy samochodem. Ból może być również spowodowany niewłaściwym ułożeniem głowy podczas snu.

Kolejną przyczyną bólu karku jest zawianie karku. Wiąże się to z nadmiernym wychłodzeniem organizmu. Do takiego zawiania może dość np. podczas jazdy samochodem przy odsuniętej szybie, w przeciągu.

Bóle karku - jak postępować

Najlepiej jest zapobiegać tym bólom. Można to uczynić poprzez:

 • przyjęcie prawidłowej pozycji w czasie siedzenia,
 • robienie sobie przerw relaksacyjnych na rozluźnienie mięśni szyi i karku,
 • wykonanie samodzielnie masażu karku i szyi.

Również nasza pozycja podczas snu jest bardzo ważna, dlatego warto zwrócić uwagę na to, w jakiej pozycji śpimy, czy poduszka jest wygodna. Ważne jest, aby poduszka, na której śpimy, była wyposażona w zgrubienia służące do oparcia szyi oraz w miękką część dostosowującą się do głowy.

Kiedy dopadną nas bóle karku, możemy je złagodzić poprzez:

 • nagrzewanie,
 • ciepłą kąpiel,
 • naświetlanie słoneczne.

Bóle karku - kiedy udać się do lekarza i jak wygląda leczenie

Gdy ból pojawia się okazjonalnie, nie mamy powodów do zmartwień - wystarczy załagodzić go domowymi sposobami. Jednak już w przypadku przewlekłego bólu musimy skonsultować się z lekarzem. Zadaniem lekarza będzie przede wszystkim ustalenie przyczyny bólu. Jeżeli uzna, że jest potrzeba przeprowadzenia badań, to je zleci. Takimi badaniami mogą być:

Leczenie choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa nie jest możliwe - możliwe jest tylko zmniejszenie dolegliwości związanych z chorobą. Możemy stosować leki przeciwbólowe w postaci maści i żelów lub doustne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, również witaminy, leki miorelaksujące.

Pomocne są również zabiegi rehabilitacyjne, m.in ćwiczenia na ból karku, tj.:

 • masaż karku,
 • ćwiczenia rozluźniające,
 • ćwiczenia wzmacniające mięśnie karku,
 • zabiegi fizykoterapeutyczne: lampy sollux, ultradźwięki.

Czasami lekarz zaleca noszenie odpowiedniego kołnierza szyjnego, którego celem jest stabilizacja szyjnego odcinka kręgosłupa.

Pamiętajmy - nie spędzajmy zbyt wiele czasu przed komputerem, przy czytaniu książki w tej samej pozycji. Pamiętajmy również o aktywności fizycznej. Zadbajmy o to, aby nasz kręgosłup był zdrowy i nie sprawiał nam bólu.

Katarzyna Wieczorek, 11 miesięcy temu

Bibliografia

 • Dziak A., Bóle i dysfunkcje kręgosłupa, Medicina Sportiva, Kraków 2007, ISBN 83-912449-7-0
 • Kiwerski J., Schorzenia i urazy kręgosłupa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 978-83-200-4380-8
 • Stodolny J., Choroba przeciążeniowa kręgosłupa, L Natura, Kielce 1999, ISBN 83-905211-3-X

Źródła zewnętrzne

Ból kręgosłupa

Komentarze (2)
~Mariusz76
~Mariusz76 2 dni temu

Ja miałem bóle karku od zawsze, rano gdy się budziłem bolała mnie szyja zazwyczaj z lewej strony. Co jakiś czas bolały mnie plecy jakby jakieś ścięgno pod łopatką. Ból trwał około tygodnia potem znikał i pojawiał się po miesiącu z drugiej strony. Co mi pomogło to regularne ćwiczenia karku czyli leżę na np łóżku tak by głowa zwisała luźno za nim. Wołam żonę i proszę by dopychała mi głowę a ja robią ruchy góra dół, tył przód i na boki. Obracam się na każdą stronę i żona dociska mnie z oporem (ręce ma na mojej głowie a ja stawiam głową jej opór) czuję jak mięśnie szyi pracują aż mam zakwasy na drugi dzień. W ten sposób nabieram mięśni w karku a tym samym stabilizuję szyję. Dodatkowo zainwestowałem parę zł w odpromiennik żył wodnych pod moim domem by lepiej się spało i faktycznie ku mojemu zdziwieniu jest jeszcze lepiej bez budzenia w nocy by poprawić poduszkę bo źle mi się śpi, ale może to tylko ja tak to odczuwam. Ale przestrzegam przed chińczykami bo to bubel. Polgen aktywny zdaje egzamin.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 23 godziny temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa
Skolioza - powstawanie, podział, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Odbicie w lustrze eliminuje garbienie

Odbicie w lustrze eliminuje garbienie

Widząc swoje odbicie w lustrze, automatycznie się prostujemy, co obniża przeciążenia kręgosłupa.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.

Trądzik młodzieńczy - przyczyny, leczenie

Trądzik młodzieńczy (acne juvenilis)

Trądzik młodzieńczy (acne juvenilis)

Powstawanie trądziku związane jest ze wzmożonym wytwarzaniem łoju i rogowaceniem komórek przewodu wyprowadzającego gruczoły łojowe skóry.

Krew i naczynia krwionośne

Leczenie zakrzepicy (WIDEO)

Leczenie zakrzepicy (WIDEO) Odtwórz wideo

Leczenie zakrzepicy Zakrzepica żył głębokich to zaburzenie wywołujące powstawanie skrzepów we krwi. Przewlekłe zaburzenia krążenia mogą doprowadzić (...) jest wizyta u lekarza w przypadku pojawienia się objawów zakrzepicy,...

Pęcherzyca - rodzaje, leczenie

Zmiany pęcherzycowe dłoni

Zmiany pęcherzycowe dłoni

Zmiany pęcherzycowe chorego występują najczęściej na skórze dłoni, karku i twarzy.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Rokowanie w raku żołądka (WIDEO)

Rokowanie w raku żołądka (WIDEO) Odtwórz wideo

Jeśli chodzi o określenie rokowań w przebiegu nowotworów złośliwych, podaje się procent 5-letnich przeżyć chorych, którzy pokonali raka. Wskaźnik ten będzie większy przy nowotworach mało zaawansowanych, gdzie szansa na przeżycie jest znacznie większa,...