Trwa ładowanie...

Rwa barkowa

Rwa barkowa jest zespołem objawów spowodowanych zwyrodnieniem odcinka szyjnego kręgosłupa. Jest to schorzenie charakterystyczne dla osób w starszym wieku, po częstych urazach odcinka szyjnego. Podobnie jak rwa kulszowa, jest to korzeniowy zespół bólowy związany z uciskiem na korzenie nerwów rdzeniowych. Charakterystycznymi objawami rwy barkowej są ból karku, ramienia oraz promieniowanie wzdłuż przebiegu nerwów.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

1. Przyczyny i objawy rwy barkowej

Przyczyny rwy barkowej nie zostały do końca poznane. Z pewnością, ogromny wpływ ma zwyrodnienie kręgosłupa. Ponadto ciężka praca fizyczna może prowadzić do zmian w obrębie kręgosłupa szyjnego oraz tzw. zużycia kręgosłupa, który codziennie „dźwiga” nasze ciało. Duże znaczenie mają również zmiany hormonalne – pod ich wpływem dochodzi do zaburzeń struktury kości, czego konsekwencją jest powstanie nieustannych bólów karku i tzw. rwy ramiennej.

Zwyrodnienie krążka międzykręgowego powoduje wypadnięcie lub uwypuklenie jądra miażdżycowego (dyskopatia), co wpływa na ucisk korzeni unerwiających mięśnie ramienia i kończyny górnej. Taki trwały ucisk prowadzi do zmian zapalnych, które nasilają powstanie rwy barkowej.

Zależnie od miejsca uszkodzenia kręgosłupa ból promieniuje do bocznej, tylnej lub przyśrodkowej powierzchni ramienia. Bólowi kręgosłupa towarzyszy silny ból ramienia oraz karku, który nasila się podczas ruchów głowy, kaszlu i kichania, po czym promieniuje aż do kończyn górnych. Przy tych dolegliwościach kręgosłupa mięśnie są napięte i przykurczone, a ból może obejmować nawet plecy (okolice łopatki) i przednią powierzchnię klatki piersiowej. Ból kręgosłupa pojawia się zazwyczaj rano po przebudzeniu, często nagle. Przy tym mogą towarzyszyć mu niedowład mięśni, zaburzenia czucia w postaci mrowienia i pieczenia.

2. Leczenie rwy barkowej

Podczas rehabilitacji rwy ramiennejnie należy wykonywać ciężkiej pracy fizycznej oraz jeździć samochodem przez długi czas. Warto pamiętać, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów głową. Oczywiście w leczeniu rwy barkowej nie obejdzie się bez pomocy lekarza specjalisty.

  • Leczenie farmakologiczne – w łagodnych przypadkach stosuje się leczenie salicynami. Dodatkowo podaje się leki zmniejszające ból i obniżające napięcie mięśni. W bardzo skomplikowanych przypadkach choroby kręgosłupa stosuje się kurację sterydową.
  • Rehabilitacja – zalecane jest noszenie kołnierza ortopedycznego. Dobre efekty przynoszą następujące zabiegi: diatermia, leczenie prądami dynamicznymi, terapia ultradźwiękowa, kinezyterapia.

W ostateczności stosuje się operację kręgosłupa, które polega na usunięciu jądra miażdżycowego. Ponadto wskazane są specjalistyczne masaże oraz ćwiczenia korygujące postawę ciała i wzmacniające mięśnie kręgosłupa.

Rwa barkowa wykazuje tendencję do nawrotów. Jeżeli pojawi się chociaż raz, należy zadbać o właściwą rehabilitację i leczenie. Nie można zapomnieć o ograniczeniu wysiłku fizycznego na rzecz specjalistycznych ćwiczeń korekcyjnych na kręgosłup.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Monika Szlachta
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza