Trwa ładowanie...

Magnetoterapia – wskazanie, działanie, przeciwwskazania

Magnetoterapia wykorzystywana jest w rehabilitacji, jako zabieg fizjoterapeutyczny. Magnetoterapia to oddziaływanie na komórki pola magnetycznego. Dzięki temu zabiegowi tkanki szybciej się goją, ból staje się mniejszy. Magnetoterapia ma również działanie przeciwzapalne. Jakie są wskazania do magnetoterapii? Jakie działanie ma ten zabieg? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania magnetoterapii?

Zobacz film: "Dolegliwości stawowe"

spis treści

1. Magnetoterapia – wskazania

Magnetoterapia pomaga usprawnić tkanki i jest wykorzystywana w zabiegach fizjoterapeutycznych. Naukowcy odkryli, że pole magnetyczne przyśpiesza regenerację tkanek, ma działanie przeciwzapalne, a także łagodzi ból. Głównymi wskazaniami do zabiegów magnetoterapii jest osteoporoza, nadciśnienie tętnicze, choroby kobiece, reumatyzm oraz choroby skóry.

Magnetoterapia to zabieg fizjoterapeutyczny zmniejszający ból i dolegliwości
Magnetoterapia to zabieg fizjoterapeutyczny zmniejszający ból i dolegliwości

2. Magnetoterapia – działanie

Magnetoterapia polega na przenikaniu pola magnetycznego w głąb ciała. Dzięki temu dociera ono do każdej komórki i oddziałuje na struktury błon komórkowych. Dzięki temu do wnętrza komórki łatwiej przedostaje się tlen i substancje odżywcze. Magnetoterapia oddziałując bezpośrednio na komórki i tkanki, przyspiesza ich rozwój i sprawia, że tlen jest lepiej przyswajalny. Jego działanie jest wówczas przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i łagodzi ból.

Zabieg magnetoterapii polega na umieszczeniu chorej części w specjalnej obręczy. Pacjent w tym czasie siedzi lub leży. Terapia za pomocą pola magnetycznego przewiduje około 10 zabiegów po 10 – 30 minut każda. Dawkę i natężenie oddziałującego pola zależą od stanu pacjenta. Im stan osoby chorej jest poważniejszy, tym dawka pola magnetycznego jest mniejsza. Zabieg magnetoterapii jest wykonywany przez lekarza rehabilitanta.

Warto pamiętać, że do magnetoterapii należy zdjąć biżuterię i inne metalowe elementy, które na sobie mamy – protezę zębową, pasek z metalową klamrą itp. Należy również wyłączyć telefon komórkowy, gdyż jego praca może wpłynąć na pole magnetyczne. Zabieg może być wykonany przez ubranie, a nawet przez gips.

10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu
10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu [10 zdjęć]

Z powodu bólu nie uprawiasz sportu i koło się zamyka, ale bez ćwiczeń zanika jędrność mięśni i siła,...

zobacz galerię

3. Magnetoterapia – przeciwwskazania

Magnetoterapia, czyli oddziaływanie na tkanki polem magnetycznym nie jest bezpiecznym zabiegiem dla wszystkich. Istnieją grupy osób, u których magnetoterapia mogłaby bardziej zaszkodzić, niż leczyć. Dlatego też, nie wykonuje się magnetoterapii kobietom w ciąży, osobom cierpiącym na nowotwory, pacjentom z ciężkimi chorobami serca, wszczepionym rozrusznikiem serca, a także osobom przechodzącym ostre infekcje.

Następny artykuł: Maść z nitrogliceryną na osteoporozę

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.