Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Magnetoterapia – wskazanie, działanie, przeciwwskazania

Magnetoterapia jest coraz bardziej popularnym zabiegiem fizjoterapeutycznym, stosowanym w czasie rehabilitacji. Magnetoterapia jest również wykorzystywana jako metoda wspomagająca w terapii: chorób stawów, kości, skóry, nadciśnienia tętniczego, osteoporozy oraz schorzeń kobiecych. Na czym polega magnetoterapia? Kto może z niej skorzystać a kto powinien się od tego powstrzymać?

Zobacz film: "Dolegliwości stawowe"

spis treści

1. Na czym polega magnetoterapia?

Magnetoterapia jest zabiegiem, podczas którego organizm pacjenta jest poddawany działaniu pola magnetycznego. Przenika ono przez ciało wpływając na struktury błon komórkowych. W wyniku tego działania do komórek dostaje się większa ilość tlenu i substancji odżywczych.

Udowodniono, że magnetoterapia przyśpiesza proces regeneracji tkanki łącznej, tworzenia się blizny kostnej i przyswajania tlenu w komórkach. Ma ona także działanie: przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

Starszy pacjent w trakcie zabiegu magnetoterapii stawu kolanowego.
Starszy pacjent w trakcie zabiegu magnetoterapii stawu kolanowego.

Magnetoterapia jest zabiegiem, do którego pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać. Należy jedynie pamiętać by wcześniej zdjąć wszystkie metalowe przedmioty, takie jak na przykład:

 • biżuteria,
 • pasek z klamrą,
 • proteza zębowa,
 • klucze,
 • zegarek.

W czasie zabiegu nie należy mieć również przy sobie kart kredytowych oraz urządzeń elektronicznych.

Magnetoterapia może być wykonana przez ubranie lub opatrunek gipsowy. Część ciała, która ma zostać poddana terapii należy umieścić w specjalnej obręczy. W zależności od aparatu obręcz może mieć różną średnicę. W czasie zabiegu pacjent może leżeć lub siedzieć.

Magnetoterapia zazwyczaj trwa od dziesięciu do trzydziestu minut. Zabieg wykonywany jest na zlecenie lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej. W zależności od schorzenia i stanu pacjenta lekarz ustala odpowiednią dawkę natężenia pola magnetycznego.

2. Wskazania do magnetoterapii

Magnetoterapia to zabieg polegający na poprawie funkcjonowania tkanek. Jest on przede wszystkim stosowany w rehabilitacji medycznej. Magnetoterapia wykorzystywana jest także do wspomagania terapii w różnych działach medycyny. Prace na wykorzystaniem potencjału tej metody ciągle trwają, ponieważ mechanizm wpływania pola magnetycznego na organizm człowieka nie jest jeszcze do końca poznany.

Jak dotąd udowodniono, że pole magnetyczne poprawia regenerację tkanek dotkniętych chorobą oraz ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wskazań do przeprowadzenia zabiegu magnetoterapii jest wiele. Najczęściej jednak stosuje się ją w terapii osób chorych na:

 • reumatyzm,
 • osteoporozę,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • choroby skóry,
 • choroby kobiece.
Domowe sposoby na reumatyzm
Domowe sposoby na reumatyzm [8 zdjęć]

Te korzystne dla mózgu i serca związki w największych ilościach występują w takich rybach morskich,

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do magnetoterapii

Jak do tej pory nie wymyślono idealnej formy terapii. Również magnetoterapia nie jest metodą uniwersalną i nie jest przeznaczona dla wszystkich. Istnieją sytuacje, w których lekarz może uznać, że wykonanie zabiegu przyniesie więcej szkody niż pożytku. Przeciwwskazaniami do zastosowania magnetoterapii są:

 • choroby nowotworowe,
 • ciąża,
 • ostre stany zapalne,
 • ciężkie choroby serca,
 • wszczepiony stymulator serca.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Maść z nitrogliceryną na osteoporozę
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza