Trwa ładowanie...

Przepuklina udowa – objawy, przyczyny, leczenie. Jak wygląda przepuklina udowa?

 Katarzyna Kurek
15.12.2022 16:40
Przepuklina udowa u kobiet może mieć związek z przebytymi porodami
Przepuklina udowa u kobiet może mieć związek z przebytymi porodami (Adobe Stock)

Przepuklina udowa to dość rzadki typ przepukliny brzusznej, który ma głównie charakter nabyty. Częściej występuje u kobiet, co może wynikać z szerszej miednicy żeńskiej. Schorzenie niesie za sobą ryzyko wystąpienia poważnych powikłań, dlatego też powinno być odpowiednio leczone. Jak rozpoznać przepuklinę udową? Jakie są jej najczęstsze przyczyny? Jak leczyć przepuklinę udową?

spis treści

1. Czym jest przepuklina udowa?

Przepuklina udowa (łac. hernia femoralis) to stosunkowo rzadkie schorzenie, które pojawia się w wyniku osłabienia powłok brzusznych. Następstwem tego jest nieprawidłowe przemieszczanie się narządów wewnętrznych jamy otrzewnej (głównie jelit) przez kanał udowy do pachwiny.

Przepuklina udowa jest jednym z typów przepukliny brzusznej. Schorzenie znacznie rzadziej obserwuje się u mężczyzn. Przepuklina udowa u kobiet pojawia się natomiast najczęściej po 65. roku życia (efekt większego osłabienia mięśni) oraz u pań po przebytym porodzie.

2. Objawy przepukliny udowej

Zobacz film: "Przepuklina pępkowa - jak bezpiecznie ćwiczyć?"

Początkowo przepuklina często przebiega całkowicie bezobjawowo, a pierwsze dolegliwości pojawiają się dopiero z rozwojem choroby. Z niejasnych powodów schorzenie częściej jest prawostronne. Przepuklina udowa lewostronna występuje zdecydowanie rzadziej.

Pierwszym objawem najczęściej jest lekkie pobolewanie w okolicy pachwiny. Dyskomfort pojawia się najczęściej po wysiłku fizycznym, ale i wydalaniu stolca, długotrwałym staniu, napinaniu mięśni, podnoszeniu ciężarów, czy uciążliwym kaszlu.

Wraz z rozwojem choroby pojawia się charakterystyczny guzek podskórny w okolicy pachwiny. Zlokalizowany jest on zwykle wysoko na przednio-przyśrodkowej części uda. Z czasem guzek może się powiększać, a dolegliwości bólowe nasilają się, utrudniając wykonywanie codziennych czynności.

3. Przyczyny przepukliny udowej

Przyczyną przepukliny udowej jest zmniejszenie wytrzymałości powłok brzusznych. Czynnikami wpływającymi na taki stan, są m.in.:

4. Przepuklina udowa – badania i leczenie

Osoby, które zauważą u siebie niepokojące objawy, powinny zgłosić się do lekarza. Schorzenie bowiem nie ustępuje samoistnie, a nieleczone dolegliwości nasilają się. Co więcej, tego typu przepuklina ma tendencję do uwięźnięcia, zwłaszcza w przypadku starszych kobiet.

Najczęściej w celu rozpoznania, po przeprowadzonym wywiadzie, lekarz kieruje pacjenta z podejrzeniem przepukliny udowej na USG (badanie ultrasonograficzne), które pozwala uwidocznić wrota i zawartość przepukliny. Badanie USG jest metodą nieinwazyjną, nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.

W przypadku, gdy zmiany są niewielkie i nie zagrażają zdrowiu pacjenta, lekarz może zdecydować o odroczeniu leczenia zabiegowego. Pacjent wówczas pozostaje pod obserwacją.

4.1. Przepuklina udowa – operacja

Zwykle jednak, o ile nie istnieją przeciwwskazania do operacji lub znieczulenia, przepuklinę udową leczy się chirurgicznie (m.in. operacje laparoskopowe, operacje beznapięciowe). Uważa się, że jest to najskuteczniejszy sposób rozwiązania problemu.

W czasie zabiegu zawartość worka przepuklinowego zostaje odprowadzona do wnętrza jamy brzusznej, a ściana brzucha odpowiednio wzmocniona.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze