Otrzewna – charakterystyka, przyczyny i leczenie zapalenia otrzewnej

Zapalenie otrzewnej to stan zagrożenia dla życia człowieka, który wymaga natychmiastowej interwencji chirurga. Nie wolno leczyć się samodzielnie, stosując leki przeciwbólowe czy rozkurczowe. Konieczna jest operacja, w czasie której usuwa się przyczynę schorzenia. Sprawdź, jakie są objawy zapalenia otrzewnej.

Otrzewna - charakterystyka

Otrzewna to przezroczysta i gładka błona surowicza, która pokrywa ściany jamy brzusznej i miednicy (otrzewna ścienna), a także ulokowane w nich narządy (otrzewna trzewna). Jest mocno unaczyniona i unerwiona. Miejsce, w którym otrzewna ścienna przechodzi w trzewną (tam, gdzie schodzi ze ścian jamy brzucha na narządy), określa się mianem krezki. Pomiędzy nimi znajduje się przestrzeń wypełniona płynem. U mężczyzn otrzewna jest zamknięta, zaś u kobiet po części otwarta – połączona ze środowiskiem zewnętrznym za pośrednictwem ujścia jajowodu.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Otrzewna jest odpowiedzialna za utrzymanie narządów wewnętrznych we właściwym dla nich położeniu. Pokrywa je w różnym stopniu – ze wszystkich stron lub tylko częściowo. Jeżeli narządy są pokryte otrzewną w całości, mówi się, że są położone wewnątrzotrzewnowo. Do tej grupy organów zalicza się m.in.: żołądek, jelito cienkie, wątrobę, esicę, macicę i jajniki. Narządy częściowo pokryte otrzewną (pęcherz moczowy, środkowa część odbytnicy) są położone śródotrzewnowo. Z kolei nerki, nadnercza i trzustka leżą poza otrzewną.

Naturalne lekarstwa na ból brzucha

Napar z suszonych kwiatów rumianku działa uspokajająco i łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie brzucha. Ponadto ułatwia zasypianie.

Otrzewna - zapalenie otrzewnej

Zapalenie otrzewnej jest niebezpieczne dla człowieka – stanowi zagrożenie dla jego życia. Ze względu na przebieg wyróżnia się dwie postaci tej choroby: rozlane zapalenie otrzewnej (gdy proces chorobowy obejmuje cały narząd) i ograniczone zapalenie otrzewnej.

Zapalenie otrzewnej - przyczyny

Zapalenie otrzewnej to stan zapalny tej błony surowiczej. Rozwija się na skutek zakażenia bakteryjnego lub wskutek przedostania się do jamy otrzewnej niezakażonego płynu ustrojowego, na przykład żółci, soku żołądkowego lub krwi. Do zapalenia otrzewnej może przyczynić się perforacja narządów przewodu pokarmowego (jest to najczęstszy powód tego stanu chorobowego). Ponadto jako przyczynę zapalenia wskazuje się przebicie ropnia (na przykład ropnia wątroby lub ropnia śledziony) do jamy otrzewnej.

Stan zapalny otrzewnej może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego, ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego lub ostrym zapaleniem trzustki. Czynnikiem powodującym rozwój tej choroby może być zakażenie powstałe na skutek urazu (na przykład postrzału) lub jako powikłanie po operacji. Zapalenie otrzewnej mogą wywołać także choroby narządów płciowych, na przykład pęknięcie torbieli jajnika lub przedziurawienie macicy.

Zapalenie otrzewnej - objawy

W przebiegu zapalenia otrzewnej dominuje ból brzucha, który uniemożliwia poruszanie się. Każda próba ruchu wiąże się z silnymi dolegliwościami, dlatego też chora osoba najczęściej przyjmuje pozycję leżącą z wyprostowanymi lub podkulonymi nogami. Inny objaw zapalenia otrzewnej to wyraźne zwiększenie obwodu brzucha. Chory skarży się również na czkawkę i wzdęcia. Dodatkowo ma problemy z wypróżnianiem, następuje bowiem zatrzymanie stolca. Dla tego stanu zapalnego typowa jest gorączka sięgająca 40 stopni Celsjusza, wymioty i dreszcze. Organizm pacjenta jest osłabiony, a jego tętno słabo wyczuwalne.

Zapalenie otrzewnej - leczenie

Osoba, u której wystąpiły objawy zapalenia otrzewnej, musi jak najszybciej trafić do szpitala. Jeżeli leczenie nie zostanie podjęte natychmiast po pojawieniu się symptomów chorobowych, może dojść do sepsy, ostrej niewydolności nerek i wątroby, a w konsekwencji do śmierci chorego. Jeśli u pacjenta stwierdzi się obecność objawu Blumberga (słaby ból w odpowiedzi na nacisk powłok brzucha, który staje się ostry i przybiera na sile, gdy lekarz nagle zwalnia ucisk), w placówce medycznej lekarz przeprowadza szereg badań.

Dla postawienia diagnozy zapalenia otrzewnej właściwe jest badanie krwi. Pomocne będzie również zdjęcie RTG i USG jamy brzusznej oraz tomografia komputerowa. Po stwierdzeniu zapalenia otrzewnej przeprowadza się operację, w czasie której lekarz eliminuje przyczynę choroby. Dodatkowo stosuje się antybiotykoterapię, uzupełnia się niedobór elektrolitów i podaje się choremu leki przeciwbólowe. Powikłaniem po zapaleniu otrzewnej może być m.in. niedrożność jelit.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Układ pokarmowy
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Układ pokarmowy
Układ pokarmowy

Jak działa żołądek? (WIDEO)

Jak działa żołądek? (WIDEO) Odtwórz wideo

Żołądek jest organem wewnętrznym, który znajduje się w jamie brzusznej, a jego położenie zależy od wypełnienia. Ten worek mięśniowy jest umiejscowiony na wysokości od 11. kręgu piersiowego, gdzie położony jest wpust żołądka, a najniżej położona część...

Układ pokarmowy

10 produktów, które uratują twoją wątrobę

10 produktów, które uratują twoją wątrobę

dzień od szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny. Mikstura świetnie pobudza i dodaje energii, a przy okazji wspomaga pracę układu pokarmowego. Sok z cytryny stymuluje produkcję enzymów w wątrobie, dzięki czemu może...

Układ pokarmowy

Jakie objawy na skórze daje chora wątroba?

Jakie objawy na skórze daje chora wątroba?

Nietypowe symptomy problemów z wątrobą Choroby wątroby często latami rozwijają się bez objawów lub dają bardzo niejednoznaczne symptomy. Mogą one przybierać różną formę. Niektóre z nich są widoczne... na skórze. Warto znać typowe zmiany skórne, które...

Układ pokarmowy

Co lubi nasza trzustka?

Co lubi nasza trzustka?

Trzustka - mały narząd o ogromnym znaczeniu Trzustka to narząd, który pełni w naszym organizmie szereg istotnych funkcji. Odpowiada m.in. za produkcję insuliny oraz soku trzustkowego, który jest niezbędny w procesie trawienia. Chora trzustka w znacznym...

Układ pokarmowy

5 sposobów na świąteczne dolegliwości

5 sposobów na świąteczne dolegliwości

przepełnienia, wzdęty brzuch i zgaga. W takich sytuacjach warto pamiętać, aby dostarczyć organizmowi błonnika, który dba o układ pokarmowy. Dodatkowo (...) . Te skrajne uczucia często objawiają się problemami związanymi...

Układ pokarmowy

Nie możesz schudnąć? To może być powód

Nie możesz schudnąć? To może być powód

i biegunkami. To jedno z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego. Dyskomfort odczuwany w brzuchu jest efektem chronicznych zapaleń (...) To przez te dolegliwości nie możesz schudnąć Jesteś od kilku...