Trwa ładowanie...

Pachwina - gdzie jest, przyczyny bólu, ból w lewej i prawej pachwinie

Pachwina to obszar pomiędzy brzuchem, a udem. Często pacjenci skarżą się na ból w lewej lub prawej pachwinie, obawiając się jednocześnie poważnych chorób. Dolegliwości należy skonsultować z lekarzem, bo o ile ból pachwin w ciąży jest naturalny to w innych przypadkach może oznajmiać występowanie schorzeń w obrębie brzucha, narządów płciowych, układu moczowego lub kręgosłupa.

spis treści

1. Gdzie jest pachwina?

Pachwina znajduje się pomiędzy brzuchem, a przednio-górną częścią uda. W pobliżu tego obszaru są zlokalizowane narządy wewnętrzne, mięśnie, węzły chłonne, więzadła i nerwy. Ból pachwiny może być objawem poważnych chorób, dlatego wszystkie dolegliwości powinny zostać omówione z lekarzem. Istotną informacją będzie opisanie charakteru bólu, okoliczności jego występowania, a także kierunku w jakim promieniuje.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Przyczyny bólu w pachwinie

Ból pachwiny może wskazywać na schorzenia w obrębie jamy brzusznej, narządów płciowych, kręgosłupa, układu moczowego lub krążenia. Najczęstsze przyczyny bólu pachwiny to:

 • przepuklina,
 • infekcje z powiększeniem węzłów chłonnych,
 • neuropatia nerwu udowego,
 • neuropatia nerwu biodrowo-pachwinowego,
 • zapalenie wyrostka robaczkowego,
 • zapalenie przydatków,
 • zapalenie jądra,
 • zapalenie najądrza,
 • wodniak jądra,
 • kamica dróg moczowych,
 • choroby naczyń krwionośnych.

3. Ból w lewej pachwinie

Zwykle ból w lewej pachwinie wynika z obecności kamieni nerkowych, wówczas ból promieniuje w okolice lędźwiowego odcinka kręgosłupa i obejmuje podbrzusze. Inną przyczyną dolegliwości mogą być schorzenia zlokalizowane w narządach rozrodczych kobiet i mężczyzn.

Często są to żylaki powrózka nasiennego, uraz worka mosznowego, zapalenie jąder lub najądrza. Natomiast u kobiet zapalenie jajników lub jajowodów. Ból w lewej pachwinie może wynikać również z kolki nerkowej, ale wówczas dolegliwości są na tyle silne, że konieczna jest pilna wizyta u lekarza.

Zobacz także:

4. Ból w prawej pachwinie

Ból po prawej stronie może wywołać ostry stan zapalny jelita grubego lub ostre zapalenie wyrostka robaczkowego. Często dodatkowo pojawiają się problemy z oddawaniem kału i gazów, a lekarz diagnozuje twardość powłok skórnych nad pachwiną.

Z kolei kobiety mogą cierpieć na skręt lub pęknięcie torbieli jajnika. W sporadycznych przypadkach dolegliwości mogą oznajmiać pęknięcie jajowodu w przypadku ciąży pozamacicznej. Najbardziej prozaiczny powód bólu w prawej pachwinie to przepuklina pachwinowa, na którą są narażone osoby otyłe oraz w starszym wieku.

5. Ból w pachwinie w ciąży

 • zmiany hormonalne w ciąży,
 • przygotowywanie się ciała do porodu,
 • zatrzymanie wody w organizmie,
 • uwrażliwienie niektórych partii ciała,
 • rozluźnianie się mięśni i więzadeł układu rozrodczego,
 • powiększająca się macica,
 • zwiększenie masy ciała,
 • nacisk dziecka na miednicę i stawy.

6. Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ból w pachwinie warto omówić ze specjalistą, ponieważ znalezienie przyczyny dolegliwości jest bardzo ważne. Pacjent jest kierowany na zestaw badań diagnostycznych, podstawowa morfologia krwi (CRP, OB, fosfataza zasadowa, czynnik reumatoidalny) daje odpowiedź czy w organizmie obecny jest stan zapalny.

Badanie USG ma dużą wartość diagnostyczną w przypadku przeciążeniowych i zwyrodnieniowych zmian w obrębie mięśni, ścięgien i więzadeł. Umożliwia również rozpoznanie zaburzeń w pracy naczyń krwionośnych, kamicę nerkową, zapalenie nerek czy żylaki powrózka nasiennego.

Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie badania radiologicznego, które uwidacznia zmiany stawu biodrowego oraz deformacje kości lub stawów. Z kolei tomografia komputerowa brzucha pozwala na zdiagnozowanie ewentualnych chorób układu moczowego oraz kostnego.

Rezonans magnetyczny obrazuje zmiany w tkankach miękkich, zwłaszcza w okolicy brzucha i kręgosłupa. Z kolei angiografia umożliwia zlokalizowanie zwężenia naczyń krwionośnych, które powodują dolegliwości bólowe.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza