Odruch kolanowy - co to jest i jak go wywołać? O czym świadczy nieprawidłowy odruch kolanowy?
Odruch kolanowy jest bardzo popularnym badaniem diagnostycznym. Korzystają z niego nie tylko fizjoterapeuci czy neurolodzy, ale także ortopedzi i lekarze pierwszego kontaktu. Jeśli odruch kolanowy jest prawidłowy, kolano odskakuje po uderzeniu w charakterystyczny sposób. Jeśli tak się nie zdarzy, oznacza to, że w organizmie rozwija się jakiś stan chorobowy - najczęściej neurologiczny lub ortopedyczny. Jak przebiega badanie odruchu kolanowego i o czym świadczy?
1. Co to jest odruch kolanowy?
Odruch kolanowy należy do grupy odruchów miotatycznych, czyli bezwarunkowych odruchów, pojawiających się na skutek aktywizacji receptoru, znajdującego się w mięśniach. Mięsień ten jednocześnie odbiera bodziec i na niego reaguje.
W odruchu kolanowym dochodzi do mimowolnego wyprostowania nogi w stawie kolanowym. Dzieje się tak na skutek uderzenia w ścięgno, które wyzwala reakcję w mięśniu uda. Odruch kolanowy występuje u ludzi i zwierząt. Na skutek uderzenia mięsień czworogłowy uda na krótko rozciąga się, co pobudza jego receptory i wywołuje skurcz.
1.1. Jak przebiega odruch kolanowy?
Podczas badania specjalista uderza kolano specjalnym młoteczkiem w bardzo konkretnym miejscu, poniżej rzepki. Na skutek tego wrzeciona mięśniowe reagują na uderzenie w ścięgno i wyzwala się reakcja ruchowa. Mięśień czworogłowy uda kurczy się, a dolna część nogi lekko odskakuje. Taki odruch uznaje się za prawidłowy.
Prawidłowy czas reakcji ścięgien i mięśni na bodziec to około 10-12 milisekund. Odruch kolanowy przeprowadza sie w pozycji siedzącej.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
2. O czym świadczy nieprawidłowy odruch kolanowy?
Prawidłową reakcją na uderzenie w ścięgno poniżej rzepki jest wyprostowanie nogi w stawie kolanowym. Jeśli nie ma żadnej reakcji lub jest ona w jakikolwiek sposób niepokojąca, może wskazywać na kilka dolegliwości.
Nieprawidłowy odruch kolanowy świadczy o zaburzonej prayc łuku odruchowego na linii receptor-rdzeń kręgowy-mięśień. Przyczyną takiego stanu mogą być:
- problemy z mięśniami (dystrofia, miopatie, etc.),
- uszkodzenia nerwów obwodowych,
- cukrzyca,
- alkoholizm,
- choroby zakaźne,
- niedobór witaminy B12,
- choroby rdzenia kręgowego,
- ucisk na nerwy
Ze względu na szereg możliwości, lekarz, który wykonuje badanie odruchu kolanowego, musi dodatkowo przeprowadzić wywiad z pacjentem i ustalić, czy ma jakieś inne dolegliwości. Na tej podstawie kieruje go na dodatkowe badania.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.