Rodzaje bólu kręgosłupa
Na ból kręgosłupa często pracujemy sami. Nieodpowiednia postawa, nadwaga, chodzenie w butach na wysokim obcasie mogą doprowadzić do jego osłabienia, skrzywienia, a w ostateczności do choroby zwyrodnieniowej. Jeżeli ból kręgosłupa trwa dłużej niż dwa tygodnie, należy udać się do lekarza.
1. Jakie są przyczyny bólu kręgosłupa?
Mała ilość mazi stawowej powoduje, że chrząstka tworząca stawy staje się cieńsza i szybciej ulega uszkodzeniom. Z czasem chrząstka stawowa ulega zanikowi. Wówczas kości zaczynają się o siebie ocierać i przy każdym ruchu chory odczuwa silny ból kręgosłupa. Choroba zwyrodnieniowa powoduje, że na kościach pojawiają się osteofity. Osteofity to narośla chrzęstne i kostne, które prowadzą zwyrodnienia i zniekształcenia stawu. Kiedy chory zaczyna się poruszać, owe narośla uciskają nerw. Tak dochodzi do powstania bólu. Chory, któremu dokucza zwyrodnienie kręgosłupa, zaczyna unikać jakiejkolwiek aktywności. W ten sposób mięśnie zaczynają być osłabione. Częściej dochodzi do ich przeciążeń.
Na zwyrodnienie kręgosłupa mają wpływ: wady postawy, nadwaga, siedzący tryb życia, schylanie się, podnoszenie ciężkich rzeczy na wyprostowanych nogach.
Żeby choroba zwyrodnieniowa się nie rozwinęła należy prowadzić aktywny tryb życia i unikać sytuacji nadwyrężających kręgosłup.
Dyskopatia kręgosłupa to potocznie wypadnięcie dysku. Dyskopatia powstaje na skutek przeciążenia kręgosłupa, które następuje nagle lub też jest przewlekłe. Chorobę wywołuje też zwyrodnienie kręgosłupa spowodowane wiekiem. Dyskopatia polega na wypadnięciu lub wysunięciu jądra miażdżycowego, które powoduje wypuklinę dyskową. Owa wypuklina zaczyna uciskać nerw. To wywołuje ból kręgosłupa, który często jest tak silny, że uniemożliwia jakiekolwiek poruszanie. Dodatkowo może wystąpić strata czucia w nogach. Żeby wyleczyć dyskopatię kręgosłupa, potrzebna jest operacja.
Rwa kulszowa powoduje gwałtowny ból kręgosłupa, któremu towarzyszy mrowienie, drętwienie, kłucie. Ból pojawia się w części lędźwiowej kręgosłupa, następnie rozprzestrzenia się na pośladki, biodra, uda, łydki i dotyka stóp. Rwa kulszowa powstaje na skutek nagłego ruchu, który powoduje wypadnięcie dysku lub przeciążenie stawu międzykręgowego. Na skutek tego dochodzi do ucisku korzenia nerwu, w miejscu gdzie opuszcza kanał kręgosłupa. Żeby zmniejszyć ból kręgosłupa należy przyłożyć zimny okład i przyjąć pozycję, która odciąży uciskany korzeń. Jeżeli ból nie zniknie w ciągu doby, należy skontaktować się z lekarzem.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.