Kiedy do ortopedy?
Kiedy pójść do ortopedy? Zaniepokoić cię powinien ból kręgosłupa, który trwa około 2 tygodni i co jakiś czas powraca. Lekarz cię przebada i postawi diagnozę. A poza tym przepisze odpowiednie leczenie. Leczenie kręgosłupa nie zawsze przynosi odpowiednie efekty. Niektóre jego schorzenia nie dają się po prostu wyleczyć. Można jednak złagodzić ich przebieg i zahamować rozwój. Bóle pleców często jednak bywają lekceważone, co jest błędnym nawykiem. Dużo osób wychodzi z przekonania, że „samo przejdzie”. Powinniśmy dbać o zdrowie, szczególnie o kręgosłup. Warto skonsultować się z lekarzem i wykluczyć poważne schorzenie, mogące być przyczyną silnego bólu pleców.
1. Zwyrodnienie kręgosłupa
Zwyrodnienie kręgosłupa powstaje na skutek zbyt małej ilości mazi. Maź chroni chrząstkę stawową, zapobiega jej ścieraniu i powstawaniu na niej rys lub nierówności. Jeżeli mazi jest zbyt mało, kości ocierają się o siebie i wywołują silny ból kręgosłupa.
W miejscach zmienionych chorobowo powstają osteofity. Osteofity to narośla kostne i chrzęstne. Wpływają one zniekształcająco na staw. Zwyrodnienia kręgosłupa powstają pod wpływem wad postawy, nadwagi, siedzącego trybu życia, nieodpowiedniego podnoszenia ciężarów.
Leczenie kręgosłupa w zwyrodnieniu polega na wzmocnieniu mięśni i kości. W tym celu należy prowadzić aktywny tryb życia. Ćwiczenia plecówpozwolą zwiększyć wytrzymałość kości, mięśni, a także się rozluźnić. Bóle kręgosłupa, a następnie zwyrodnienia kręgosłupa, powstają na skutek błędów w codziennym życiu, np. podnoszenia ciężarów na wyprostowanych nogach.
2. Dyskopatia
Dyskopatia powoduje silne bóle kręgosłupa. Dolegliwość ta nazywana jest też wypadnięciem dysku. Dyskopatia powstaje na skutek zmian chorobowych kręgosłupa związanych z wiekiem lub przez gwałtowne przeciążenie. Polega na wysunięciu lub wypadnięciu jądra miażdżycowego. Często zwana jest potocznie przepukliną kręgosłupa. Taka wypuklina dyskowa uciska rdzeń i wywołuje bóle kręgosłupa.
Leczenie kręgosłupa a dyskopatia
Schorzenia kręgosłupazwiązane z dyskopatią tworzą się, gdy mięśnie brzucha są zbyt słabe, gdy nieumiejętnie podniesie się ciężar z podłogi, na skutek nadwagi i wad postawy. Leczenie kręgosłupa należy przeprowadzić ostrożnie. Połóż się na plecach. Jeżeli ból kręgosłupa spowodował zanik czucia, wezwij lekarza.
3. Rwa kulszowa
Rwa kulszowa powstaje, tak jak inne schorzenia kręgosłupa, na skutek gwałtownego podźwignięcia dużego ciężaru z ziemi. Oprócz bólu kręgosłupa, możesz odczuwać mrowienie, kłucie lub drętwienie. Rwa kulszowa powstaje, gdy wypadnie ci dysk lub przeciążysz stawy międzykręgowe. Żeby pozbyć się bólu, znajdź pozycję najbardziej dogodną. Możesz się np. położyć płasko na twardym podłożu.
Kiedy należy udać się do ortopedy? Przede wszystkim, gdy ból kręgosłupa nie znika w przeciągu kilkunastu dni. Często jednak lekceważymy bóle karku czy bóle pleców, wspomagając się tylko lekami przeciwbólowymi bez recepty. Fakt, że w większości przypadków taki ból związany jest z przeciążeniem mięśni, nie zwalnia nas z wizyty u lekarza ortopedy. Kto wie, być może tym razem ból kręgosłupa wywołany jest przez poważną chorobę.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.