Kiedy do ortopedy?

Kiedy pójść do ortopedy? Zaniepokoić cię powinien ból kręgosłupa, który trwa około 2 tygodni i co jakiś czas powraca. Lekarz cię przebada i postawi diagnozę. A poza tym przepisze odpowiednie leczenie. Leczenie kręgosłupa nie zawsze przynosi odpowiednie efekty. Niektóre jego schorzenia nie dają się po prostu wyleczyć. Można jednak złagodzić ich przebieg i zahamować rozwój. Bóle pleców często jednak bywają lekceważone, co jest błędnym nawykiem. Dużo osób wychodzi z przekonania, że „samo przejdzie”. Powinniśmy dbać o zdrowie, szczególnie o kręgosłup. Warto skonsultować się z lekarzem i wykluczyć poważne schorzenie, mogące być przyczyną silnego bólu pleców.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Zwyrodnienie kręgosłupa

Zwyrodnienie kręgosłupa powstaje na skutek zbyt małej ilości mazi. Maź chroni chrząstkę stawową, zapobiega jej ścieraniu i powstawaniu na niej rys lub nierówności. Jeżeli mazi jest zbyt mało, kości ocierają się o siebie i wywołują silny ból kręgosłupa.
W miejscach zmienionych chorobowo powstają osteofity. Osteofity to narośla kostne i chrzęstne. Wpływają one zniekształcająco na staw. Zwyrodnienia kręgosłupa powstają pod wpływem wad postawy, nadwagi, siedzącego trybu życia, nieodpowiedniego podnoszenia ciężarów.
Leczenie kręgosłupa w zwyrodnieniu polega na wzmocnieniu mięśni i kości. W tym celu należy prowadzić aktywny tryb życia. Ćwiczenia plecówpozwolą zwiększyć wytrzymałość kości, mięśni, a także się rozluźnić. Bóle kręgosłupa, a następnie zwyrodnienia kręgosłupa, powstają na skutek błędów w codziennym życiu, np. podnoszenia ciężarów na wyprostowanych nogach.

Dyskopatia

Dyskopatia powoduje silne bóle kręgosłupa. Dolegliwość ta nazywana jest też wypadnięciem dysku. Dyskopatia powstaje na skutek zmian chorobowych kręgosłupa związanych z wiekiem lub przez gwałtowne przeciążenie. Polega na wysunięciu lub wypadnięciu jądra miażdżycowego. Często zwana jest potocznie przepukliną kręgosłupa. Taka wypuklina dyskowa uciska rdzeń i wywołuje bóle kręgosłupa.

Leczenie kręgosłupa a dyskopatia
Schorzenia kręgosłupazwiązane z dyskopatią tworzą się, gdy mięśnie brzucha są zbyt słabe, gdy nieumiejętnie podniesie się ciężar z podłogi, na skutek nadwagi i wad postawy. Leczenie kręgosłupa należy przeprowadzić ostrożnie. Połóż się na plecach. Jeżeli ból kręgosłupa spowodował zanik czucia, wezwij lekarza.

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa powstaje, tak jak inne schorzenia kręgosłupa, na skutek gwałtownego podźwignięcia dużego ciężaru z ziemi. Oprócz bólu kręgosłupa, możesz odczuwać mrowienie, kłucie lub drętwienie. Rwa kulszowa powstaje, gdy wypadnie ci dysk lub przeciążysz stawy międzykręgowe. Żeby pozbyć się bólu, znajdź pozycję najbardziej dogodną. Możesz się np. położyć płasko na twardym podłożu.

Kiedy należy udać się do ortopedy? Przede wszystkim, gdy ból kręgosłupa nie znika w przeciągu kilkunastu dni. Często jednak lekceważymy bóle karku czy bóle pleców, wspomagając się tylko lekami przeciwbólowymi bez recepty. Fakt, że w większości przypadków taki ból związany jest z przeciążeniem mięśni, nie zwalnia nas z wizyty u lekarza ortopedy. Kto wie, być może tym razem ból kręgosłupa wywołany jest przez poważną chorobę.

Beata Kłoczko, Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Marczyński W. (red.), Postępowanie praktyczne w ortopedii i traumatologii, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-94-7
  • Lehmann-Horn F., Ludolph A. NEUROLOGIA - diagnostyka i leczenie, Urban & Partner, Wrocław 2004, ISBN 83-89581-50-7
  • Szulc A. (red.), Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2823-X

Źródła zewnętrzne

Zwyrodnienie kręgosłupa

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zwyrodnienie kręgosłupa - objawy, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zwyrodnienie kręgosłupa - objawy, leczenie
#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Czym jest bezsenność? (WIDEO)

#dziejesienazywo: Czym jest bezsenność? (WIDEO) Odtwórz wideo

Kiedy można mówić o bezsenności? Czym tak właściwie jest bezsenność i kiedy możemy mieć pewność, że nasze problemy ze snem kwalifikują się do tego zaburzenia. Czy problemy podczas porannego wybudzania czy ospałość w ciągu dnia to już bezsenność? I jakie...

Jak pozbyć się opryszczki?

Wyleczalność opryszczki narządów płciowych (WIDEO)

Wyleczalność opryszczki narządów płciowych (WIDEO) Odtwórz wideo

Kiedy wirus opryszczki przedostanie się do organizmu, nawet po wyeliminowaniu infekcji zawsze w nim pozostaje dając o sobie znać zawsze wtedy, kiedy spada odporność organizmu. Objawy opryszczki mogą uwidaczniać się zarówno na twarzy, jak i na narządach...

Mieszkaj zdrowo

Odbiór nowego mieszkania

Odbiór nowego mieszkania

Nowe mieszkanie Odbiór techniczny mieszkania jest to ostatnia chwila, kiedy można zgłosić deweloperowi zauważone usterki, które - przed oddaniem lokalu do użytku - jest zobowiązany uzunąć lub naprawić.

Autoprezentacja

Sztuczne kreowanie własnego „Ja"

Sztuczne kreowanie własnego „Ja"

Kiedy ludzie obawiają się, że samo pokazanie się z jak najlepszej strony może nie wystarczyć do osiągnięcia zamierzonych celów, odczuwają niekiedy pokusę, by wykreować swój fałszywy wizerunek, tzw. fałszywą autoreklamę.

Diagnostyka niepłodności

Badanie nasienia

Badanie nasienia

Nasienie do badania pobiera się w tym samym dniu, kiedy wykonywana jest punkcja u kobiety. Można oddać je w ośrodku lub przynieść z domu.

Depresja - objawy, leczenie

Zgłoszenie do psychiatry (WIDEO)

Zgłoszenie do psychiatry (WIDEO) Odtwórz wideo

Bardzo ważne jest, aby w przypadku kiedy zauważy się jakieś niepokojące symptomy choroby psychicznej, nie bać się udać do lekarza. Pomoc specjalistów może być w tej sytuacji nieodzowna. Tak jest np. w przypadku depresji. Choroba ta wymaga wsparcia psychologicznego,...

Żałoba i strata

Strata bliskiej osoby

Strata bliskiej osoby

Strata bliskiej osoby to duże przeżycie emocjonalne. Kiedy śmierć bliskiej osoby wydarzyła się w sposób tragiczny, warto wybrać się po poradę do psychologa.