Leczenie kręgosłupa lędźwiowego
Leczenie kręgosłupa lędźwiowego zalecane jest z roku na rok coraz większej liczbie ludzi. Choroby kręgosłupa są dolegliwością, która coraz częściej dotyka dorosłych, ale także (o zgrozo!) dzieci. Kręgosłup jest naszą podporą i trzeba o niego dbać. Ale czy to robimy? To pytanie retoryczne, bo najczęściej przypominamy sobie o nim dopiero wtedy, gdy zaczyna boleć. A leczenie kręgosłupa wcale nie jest łatwe, dlatego lepiej zapobiegać wszelkim zmianom. W przeciwnym wypadku czeka nas długotrwała rehabilitacja kręgosłupa, różne pigułki, a nawet operacja kręgosłupa.
1. Dlaczego kręgosłup lędźwiowy boli?
Ból kręgosłupa jest czasem tak silny, że trzeba zrezygnować z pracy. Zmianom ulega bardzo często lędźwiowy odcinek. Zespół kręgosłupa lędźwiowego, zwany inaczej lumbago, rwą kulszowączy postrzałem, to bardzo bolesna dolegliwość. Ból jest spowodowany zakłóceniami pracy nerwu kulszowego i promieniuje do nogi, powodując zaburzenia czucia po zewnętrznej stronie. Przyczyną są zwykle uszkodzenia lub zwyrodnienia dysków.
Najczęstszą przyczyną nieurazowego bólu kręgosłupa lędźwiowego są zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatyczne. Jednak należy pamiętać, iż nierzadko bywają to przerzuty nowotworowe, dlatego warto o tym wiedzieć.
2. Leczenie zachowawcze oraz operacyjne rwy kulszowej
Rwę kulszową leczy się zwykle zachowawczo. Oznacza to, że chory musi leżeć i wypoczywać, oszczędzając swój kręgosłup. Oczywiście nie jest to leżenie na kanapie z nogami na oparciu i chipsami w rękach. Trzeba położyć się na wznak na twardej powierzchni (pod materac podkłada się deskę) z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych oraz z podpartymi łydkami. Ból łagodzi się ciepłymi okładami oraz tabletkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi.
Operacja kręgosłupa to ostateczność. Wykonuje się ją, gdy rwa kulszowaczęsto nawraca, gdy ból jest bardzo trudno złagodzić oraz gdy narastają objawy uszkodzenia korzeni nerwowych. Taki zabieg polega na usunięciu zwyrodniałego krążka międzykręgowego.
3. Rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego oraz profilaktyka schorzeń kręgosłupa
Rehabilitacja kręgosłupa to masaże lecznicze mięśni przykręgosłupowych i kończyny, nagrzewania, ultradźwięki, kąpiele lecznicze, ćwiczenia rozluźniające, wyciąg. Takie zabiegi zalecane są cierpiącym z powody rwy kulszowej, ale można je stosować także, kiedy ból minie. Konieczne są też wtedy ćwiczenia na odcinek lędźwiowy kręgosłupa, które wzmocnią mięśnie przykręgosłupowe i mięśnie brzucha. Najlepsze jest w tym przypadku pływanie na plecach. Rehabilitanci czy lekarze zalecają skorzystanie z ćwiczeń medytacyjnych. Joga na bóle pleców jest bardzo skuteczna, ponieważ odpowiednie pozycje pozwalają na wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni. Oprócz tego podczas jogi możemy się wyciszyć i uspokoić.
Jak w każdej chorobie, tak i w tym przypadku lepiej zapobiegać niż leczyć. Każdy z nas powinien pamiętać o umiejętnym podnoszeniu ciężarów, utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, odpowiednich meblach, zwłaszcza jeśli spędzamy dużo czasu przy komputerze. Bardzo ważne są także ćwiczenia na odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Pływanie działa zbawiennie na kręgosłup. Nie wolno zapominać o innej aktywności fizycznej, jak jazda na rowerze, jogging, ćwiczenia w domu, szczególnie ćwiczenia na kręgosłup czy plecy.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.