Trwa ładowanie...

Leczenie bólu kręgosłupa

Bóle kręgosłupa, bóle pleców to częste schorzenia związane ze zwyrodnieniem trzonów kręgów. Osłabiony kręgosłup jest podatny na różnego rodzaju uszkodzenia. Może dojść do dyskopatii, która powoduje uszkodzenie krążka międzykręgowego, czyli dysku. Ów krążek wysuwa się i zaczyna uciskać kanał kręgowy i znajdujący się w pobliżu nerw. Wówczas chory odczuwa ból kręgosłupa. Wyleczenie samego bólu nie zawsze oznacza pełnego uzdrowienia.

spis treści

1. Farmakologiczne leczenie bólu kręgosłupa

Farmakoterapia to popularny rodzaj leczenia bólu kręgosłupa. Leki dobiera się pod kątem wieku chorego, współistniejących chorób, natężenia i rodzaju bólu. Najczęściej stosowane leki na ból kręgosłupa to paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne i opioidy. Działanie tych leków wzmacnia się stosując koanalgetyki, do których zalicza się leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne, leki znieczulające miejscowo, bifosfoniany i inne.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Paracetamol pomaga walczyć z małym i średnim bólem. Można go podawać z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i opioidami. Przyjmowanie paracetamolu z jednoczesnym piciem alkoholu poważnie osłabia wątrobę. Niesteroidowe leki przeciwzapalne likwidują również duże bóle kręgosłupa. Mogą być podawane razem z paracetamolem. Wywołują działanie niepożądane, np. są odpowiedzialne za krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Opioidy leczą bóle pleców. Mogą być przyjmowane razem z paracetamolem. Jednak leczenie kręgosłupa opioidami powinno być przemyślane i rozważne. Na bóle kręgosłupa skuteczne będzie też leczenie kortykosteroidami, lekami przeciwdepresyjnymi, przeciwpadaczkowymi, znieczulającymi miejscowo.

2. Naturalne metody leczenia bólu kręgosłupa

 • Właściwa waga ciała, jeśli masz nadwagę, zwalcz ją. Otyłość powoduje bóle pleców.
 • Kilka razy dziennie podnoś i opuszczaj ramiona, dzięki temu wzmocnisz kręgosłup.
 • Chodź w wygodnych butach, na co dzień nie nakładaj wysokich obcasów.
 • Ciężkie torby noś w obu rekach równomiernie rozłożone.
 • Twoja praca wymusza na tobie siedzący tryb życia? Korzystaj z profilowanego i regulowanego krzesła, pomoże ci to wyeliminować bóle kręgosłupa.
 • Ekran komputera powinien znajdować się na wprost twojej twarzy.
 • Śpij na średnio twardym materacu.
 • Zacznij chodzić na basen. Pływanie na plecach pomoże wzmocnić kręgosłup.
 • Codziennie spaceruj, jeździj na rowerze.
 • Rozmawiając przez telefon, nie przyciskaj słuchawki do ucha barkiem.
 • Unikaj czynności, które wymagają pracy w pochylonej pozycji.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Następny artykuł: USG nerwów obwodowych
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza