Kręgozmyk – czym jest, objawy, leczenie

Każdy powinien sobie zdawać sprawę z tego, że kręgosłup jest podstawą do funkcjonowania całego organizmu, dlatego tak konieczne jest, aby o niego dbać. Bardzo ważna jest świadomość tego, że często kręgosłup w większym stopniu niż inne organy jest narażony na patologiczne zmiany. Zmiany w kręgosłupie czy kręgach powodują dyskomfort, ale również obniżają komfort życia codziennego. Jednym z takich schorzeń jest kręgozmyk.

Kręgozmyk – czym jest?

Kręgozmyk jest to choroba narządu ruchu, której głównym efektem jest znaczna niestabilność kręgów kręgosłupa. Tłumacząc inaczej kręgozmyk to przemieszczanie się kręgu razem z odcinkiem kręgów położonych nad nim znacznie do przodu. Niestety kręgozmyk powoduje, że przesuwająca się struktura kręgów doprowadza do znacznej niestabilności kręgosłupa. W momencie, kiedy obniża się stabilność kręgosłupa pojawia się też nie tylko spadek sprawności fizycznej osoby cierpiącej na kręgozmyk, dodatkowo całemu schorzeniu może towarzyszyć silny ból. W niektórych przypadkach kręgozmyk powoduje pojawienie się objawów neurologicznych. Najczęściej kręgozmyk obejmuje odcinek L5 – S1.

Zobacz film: "Najlepsze ćwiczenia na kręgosłup"

Kręgozmyk – objawy

Kręgozmyk może mieć objawy występujące z różną częstotliwością i natężeniem. Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu zmiany patologiczne objęły kręgosłup. Kręgozmyk ma typowe objawy dość łatwe do diagnozy. Jednak mogą wystąpić w różnym stopniu zaawansowania. Objawy mogą mieć charakter korzeniowy lub miejscowy. Charakter korzeniowy przebiega wzdłuż dolnej kończyny i jest sygnałem, że nastąpił ucisk na korzeń nerwowy. Innym objawem są zmiany w okolicy lędźwiowo – krzyżowej. Kręgozmyk może być też rozpoznawany w wyniku pojawiającego się zaburzenia czucia, czyli miejscowa przeczulica.

Mity i fakty dotyczące bólu pleców

To naturalne, że wraz z wiekiem ¾ populacji ma problemy z bolesnością pleców. Mogą oni odczuwać ostry, kłujący czy nawet tępy ból. Zastanawiasz się, co...

Kręgozmyk – leczenie

Kręgozmyk może być leczony dwoma sposobami. Pierwszy model leczenia stosowany jest w przypadku, kiedy kręgozmyk nie jest jeszcze w stopniu zaawansowanym. Lekarz kontroluje czy kręgozmyk nie postępuje i czy objawy neurologiczne się nie zwiększyły. W przypadku gdy kręgozmyk nie postępuje, a dolegliwości bólowe kręgosłupa są niewielkie można poprzestać jedynie na środkach farmakologicznych, które uśmierzą ból. Jednak są przypadki, kiedy wymagana jest rehabilitacja, a czasem unieruchomienie pacjenta.

Kręgozmyk w formie zaawansowanej może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego też leczenie powinno polegać na bardziej radykalnych rozwiązaniach. Oczywiście stosuje się środki farmakologiczne, zabiegi rehabilitacyjne, ale większość przypadków, kiedy kręgozmyk jest już ostrym stanem wymaga operacji chirurgicznej. Zabieg dostosowywany jest nie tylko do wieku pacjenta, ale też do jego kondycji i możliwości fizycznych. Podstawą do operacji jest również natężenie bólu. Kręgozmyk w większości przypadków wymaga rehabilitacji. Jest to ważne, ponieważ jej celem znaczna poprawa możliwości funkcjonalnych chorego. Fizjoterapeuta może też zalecić wykonywanie ćwiczeń w domu, oczywiście zestaw ćwiczeń powinien być dobrany do możliwości pacjenta.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa
Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Czym jest hipercholesterolemia? (WIDEO)

Czym jest hipercholesterolemia? (WIDEO) Odtwórz wideo

Uwaga - hipercholesterolemia Na temat choroby dotykającej całych rodzin wypowiada się Magdalena Miara-Kosewska, która cierpi na hipercholesterolemię oraz Agnieszka Węgrzyn, ekspertka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Warto dowiedzieć się więcej i...

Owsica - czym jest, objawy, leczenie

Wędrówka owsika po ludzkim organiźmie

Wędrówka owsika po ludzkim organiźmie

Dostanie się do organizmu człowieka owsika spowodowane jest połknięciem jaja. Owsik wędruje po organiźmie aż do jelita grubego.

#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Czym jest AIDS? (WIDEO)

#dziejesienazywo: Czym jest AIDS? (WIDEO) Odtwórz wideo

AIDS jeszcze do nie dawna jednoznacznie kojarzyło się z wyrokiem śmierci. Obecnie ten tok myślenia się zmienia. Leki coraz nowszych generacji pozwalają żyć przez wiele lat i nie pozbawiają chorych możliwości posiadania dzieci.

#dzieńdobryWP

Płukanie zatok (WIDEO)

Płukanie zatok (WIDEO) Odtwórz wideo

Płukanie zatok Na czym polega płukanie zatok i czy możemy wykonywać je samodzielnie? Jak przygotować preparaty do inhalacji na bazie soli morskiej (...) i czy możemy stosować je bez ograniczeń? Laryngolog Michał Michalik odpowiada, dlaczego...

Białaczka - objawy, rodzaje, leczenie

Czym jest białaczka? (WIDEO)

Czym jest białaczka? (WIDEO) Odtwórz wideo

Białaczka jest zbiorczą nazwą dla grupy chorób nowotworowych układu krwiotwórczego (jego zdecydowana większość znajduje się wewnątrz kości i nazywana jest szpikiem czerwonym). Niekiedy zdarza się tak, że jedna z komórek uczestnicząca w produkcji krwi...