Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Kręgozmyk – czym jest, objawy, leczenie

Avatar placeholder
07.04.2021 16:47
Kręgozmyk – czym jest, objawy, leczenie
Kręgozmyk – czym jest, objawy, leczenie

Każdy powinien sobie zdawać sprawę z tego, że kręgosłup jest podstawą do funkcjonowania całego organizmu, dlatego tak konieczne jest, aby o niego dbać. Bardzo ważna jest świadomość tego, że często kręgosłup w większym stopniu niż inne organy jest narażony na patologiczne zmiany. Zmiany w kręgosłupie czy kręgach powodują dyskomfort, ale również obniżają komfort życia codziennego. Jednym z takich schorzeń jest kręgozmyk.

spis treści

1. Kręgozmyk – czym jest?

Kręgozmyk jest to choroba narządu ruchu, której głównym efektem jest znaczna niestabilność kręgów kręgosłupa. Tłumacząc inaczej kręgozmyk to przemieszczanie się kręgu razem z odcinkiem kręgów położonych nad nim znacznie do przodu. Niestety kręgozmyk powoduje, że przesuwająca się struktura kręgów doprowadza do znacznej niestabilności kręgosłupa. W momencie, kiedy obniża się stabilność kręgosłupa pojawia się też nie tylko spadek sprawności fizycznej osoby cierpiącej na kręgozmyk, dodatkowo całemu schorzeniu może towarzyszyć silny ból. W niektórych przypadkach kręgozmyk powoduje pojawienie się objawów neurologicznych. Najczęściej kręgozmyk obejmuje odcinek L5 – S1.

Kręgozmyk wiąże się ze znaczną niestabilnością kręgosłupa
Kręgozmyk wiąże się ze znaczną niestabilnością kręgosłupa

2. Kręgozmyk – objawy

Zobacz film: "Najlepsze ćwiczenia na kręgosłup"

Kręgozmyk może mieć objawy występujące z różną częstotliwością i natężeniem. Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu zmiany patologiczne objęły kręgosłup. Kręgozmyk ma typowe objawy dość łatwe do diagnozy. Jednak mogą wystąpić w różnym stopniu zaawansowania. Objawy mogą mieć charakter korzeniowy lub miejscowy. Charakter korzeniowy przebiega wzdłuż dolnej kończyny i jest sygnałem, że nastąpił ucisk na korzeń nerwowy. Innym objawem są zmiany w okolicy lędźwiowo – krzyżowej. Kręgozmyk może być też rozpoznawany w wyniku pojawiającego się zaburzenia czucia, czyli miejscowa przeczulica.

Mity i fakty dotyczące bólu pleców
Mity i fakty dotyczące bólu pleców [10 zdjęć]

To naturalne, że wraz z wiekiem ¾ populacji ma problemy z bolesnością pleców. Mogą oni odczuwać ostry,

zobacz galerię

3. Kręgozmyk – leczenie

Kręgozmyk może być leczony dwoma sposobami. Pierwszy model leczenia stosowany jest w przypadku, kiedy kręgozmyk nie jest jeszcze w stopniu zaawansowanym. Lekarz kontroluje czy kręgozmyk nie postępuje i czy objawy neurologiczne się nie zwiększyły. W przypadku gdy kręgozmyk nie postępuje, a dolegliwości bólowe kręgosłupa są niewielkie można poprzestać jedynie na środkach farmakologicznych, które uśmierzą ból. Jednak są przypadki, kiedy wymagana jest rehabilitacja, a czasem unieruchomienie pacjenta.

To też warto wiedzieć

Kręgozmyk w formie zaawansowanej może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego też leczenie powinno polegać na bardziej radykalnych rozwiązaniach. Oczywiście stosuje się środki farmakologiczne, zabiegi rehabilitacyjne, ale większość przypadków, kiedy kręgozmyk jest już ostrym stanem wymaga operacji chirurgicznej. Zabieg dostosowywany jest nie tylko do wieku pacjenta, ale też do jego kondycji i możliwości fizycznych. Podstawą do operacji jest również natężenie bólu. Kręgozmyk w większości przypadków wymaga rehabilitacji. Jest to ważne, ponieważ jej celem znaczna poprawa możliwości funkcjonalnych chorego. Fizjoterapeuta może też zalecić wykonywanie ćwiczeń w domu, oczywiście zestaw ćwiczeń powinien być dobrany do możliwości pacjenta.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Nerw kulszowy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze