Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Urazy kręgosłupa lędźwiowego

Avatar placeholder
09.03.2023 16:21
Urazy kręgosłupa lędźwiowego
Urazy kręgosłupa lędźwiowego (Zdjęcie autorstwa Morgan Sherwood / CC BY 2.0)

Rozszczep kręgosłupa - zdjęcie to różnego rodzaju uszkodzenia, np. złamanie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, jego stłuczenie lub skręcenie albo złamanie wyrostków poprzecznych w odcinku lędźwiowym. W każdym typie urazu kręgosłupa pojawia się ból kręgosłupa, obrzęk i krwiak. Stosuje się głównie leczenie zachowawcze, poprzez stosowanie unieruchomienia kręgosłupa. Po leczeniu ważna jest odpowiednia rehabilitacja. Uraz odcinka lędźwiowego występuje rzadziej niż uraz kręgosłupa szyjnego.

spis treści

Urazy kręgosłupa mogą być groźne nawet dla życia pacjenta. Jeżeli występuje silny ból, nawet przy próbie ruchu, czy drętwienia kończyn, należy koniecznie unieruchomić kręgosłup – w odcinku szyjnym poprzez założenie kołnierza usztywniającego, w piersiowym i lędźwiowym po prostu poprzez leżenie. Następnie należy przetransportować pacjenta do szpitala w celu badania RTG i leczenia. W przypadku mniejszych dolegliwości może wystarczyć odpoczynek przez kilka dni i leki przeciwbólowe. Jeśli dolegliwości nie ustąpią, należy zgłosić się do lekarza.

1. Rodzaje, przyczyny i objawy urazów kręgosłupa lędźwiowego

Urazy części lędźwiowej to nie tylko złamania. Wyróżniamy kilka rodzajów urazów. Są to:

Zobacz film: "Trener mówi o tym, jak dbać o bolący kręgosłup"
  • złamanie kręgosłupa lędźwiowego,
  • stłuczenie kręgosłupa lędźwiowego,
  • skręcenie kręgosłupa lędźwiowego,
  • złamanie wyrostków poprzecznych w odcinku lędźwiowym.

Urazy odcinka lędźwiowego powstają w wyniku upadku na plecy, pośladki lub kończyny dolne oraz przy uderzeniu w okolicy grzbietu. Niekiedy złamanie kręgosłupa w kilku odcinkach może świadczyć o ich patologicznym położeniu w wyniku chorób współistniejących, np. osteoporozy, choroby Pageta, czy przerzutów nowotworowych.
Urazy kręgosłupa mogą być:

  • stabilne – występuje klinowate zniekształcenie trzonu kręgu z uszkodzeniem płytek granicznych. Brak jest natomiast uszkodzenia krążków międzykręgowych, tylnej ściany kręgu oraz aparatu więzadłowego kręgosłupa.
  • niestabilne – to podwichnięcie kręgu, któremu towarzyszy zwężenie kanału kręgowego, przerwanie więzadeł oraz uszkodzenie krążka międzykręgowego.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Przy złamaniach kręgosłupa pojawia się silny ból kręgosłupa samoistny, a także ból palpacyjny. Towarzyszą mu obrzęk oraz krwiak. Dochodzi do ograniczenia ruchomości. Stłuczenie lub skręcenie kręgosłupalędźwiowego pojawia się w wyniku np. silnego uderzenia ciężkim przedmiotem. Pojawiają się obrzęk oraz krwawe wylewy, skurcz mięśni przykręgosłupowych, ból, zarówno samoistny, jak i palpacyjny. Złamanie wyrostków poprzecznych może być wynikiem urazu bezpośredniego lub powstawać w mechanizmie pośrednim. Pośrednio pojawia się jako złamanie awulsyjne przez mięsień czworoboczny lędźwi. Objawy są charakterystyczne, bowiem występuje ból promieniujący do pachwiny i stawu biodrowego, duży krwiak i obrzęk, a także pojawiają się objawy wstrząsu pourazowego.

Urazy kręgosłupa lędźwiowego
Urazy kręgosłupa lędźwiowego

Zdjęcie rentgenowskie ukazujące niezamknięcie kanału kręgowego.

zobacz galerię

2. Leczenie urazów kręgosłupa lędźwiowego

Leczenie złamania odcinka lędźwiowego zależne jest od tego, czy jest to złamanie, stabilne czy niestabilne. Złamania stabilne leczy się zachowawczo, poprzez odpowiednie unieruchomienie. Pacjent powinien leżeć w łóżku, aż do ustąpienia bólu. Po ok. tygodniu zakładany jest gorset ortopedyczny. Złamanie niestabilne wiąże się z ryzykiem uszkodzenia rdzenia kręgowego. Unieruchomienie w łóżku trwa 8-12 tygodni, po czym zakładany jest gorset ortopedyczny lub gipsowy, aż do uzyskania stabilności kręgosłupa. Leczenie operacyjne stosuje się, gdy doszło do częściowego lub całkowitego urazu rdzenia kręgowego i kręgosłupa, ogona końskiego lub złamania z mechanizmu rotacyjnego.

Zobacz także:

Stłuczenia i skręcenia leczy się przez kilkudniowe unieruchomienie pacjenta. Po tym czasie pozwala się na stopniową pionizację pacjenta i chodzenie. Towarzyszący ból przy takich urazach mija najczęściej do 10 dni po wypadku. Złamanie wyrostków poprzecznych lędźwiowych także leczy się zachowawczo. Stosowana jest jednak zmodyfikowana pozycja wg Perlscha przy unieruchomieniu. Polega ona na zgięciu stawów biodrowych i kolanowych bez trakcji odcinka krzyżowo-lędźwiowego. Po 1 tygodniu można próbować wykonać pionizację oraz chodzenie. Ból odcinka lędźwiowego ustępuje po 5-6 tygodniach.

W każdym rodzaju urazu kręgosłupa lędźwiowego bardzo ważna jest rehabilitacja po leczeniu zachowawczym i operacyjnym. Stosowane są różnego rodzaju zabiegi rehabilitacyjne – najpierw ćwiczenia bierne, później czynne. Umożliwia ona przywrócenie odpowiedniej ruchomości uszkodzonej części kręgosłupa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Urazy kręgosłupa szyjnego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze