Trwa ładowanie...

Ból w dole pleców - przyczyny i leczenie bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

Ból w dole pleców to ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, który jest najczęściej odczuwalną dolegliwością ze strony kręgosłupa. Uniemożliwia on nam prawidłową postawę ciała, odpowiedni ruch, powodują dyskomfort. Ból w dole pleców nie może być lekceważony, ponieważ czasami może wskazywać na poważne choroby kręgosłupa. Jego przyczyną bowiem może być np. choroba nowotworowa kręgosłupa czy przepuklina kręgosłupa. Jeżeli ból w dole pleców nie ustępuje przez kilka dni, staje się przewlekły - należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia jego przyczyny.

spis treści

1. Przyczyny bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

Bóle kręgosłupa pojawiają się zwykle między trzydziestym, a pięćdziesiątym rokiem życia. Przyczyny bólu w dole pleców mogą być bardzo różne. U jednych jest to zbytnie przeciążenie, u innych problemy neurogenne. Jeszcze niektórym doskwiera ból w dole pleców spowodowany wadą postawy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

U kobiet ból w dolnej części kręgosłupa może być spowodowany schorzeniami o podłożu ginekologicznym, np. endometriozą, stanami zapalnymi przydatków. Na skutek problemów może pojawić się ból krzyża i podbrzusza. Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, opisywany niejednokrotnie jako ból pleców nad pośladkami może sygnalizować również o tym, że pacjent zmaga się z chorobą układu moczowego np. chorobą nerek lub zapaleniem pęcherza moczowego.

U znacznej części pacjentów ból spowodowany jest stanem zapalnym. Zniwelowanie bólu jest możliwe poprzez stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ból kręgosłupa może pojawić się w trakcie wykonywania najprostszych czynności. U wielu pacjentów pojawia się on przy siedzeniu, przy schylaniu. U niewielkiej grupy pojawia się on także przy oddychaniu. Dolegliwości bólowe mogą wystąpić również po spaniu. Inne przyczyny bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym to: infekcje, nowotwory, przeciążenia psychiczne.

Dolegliwości bólowe dolnej części kręgosłupa dotyczą nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Bóle pleców u dziecka mogą wynikać z wielu przyczyn, zazwyczaj spowodowane są jednak:

1.1. Bóle mechaniczne kręgosłupa

Ten rodzaj bólu kręgosłupa pojawia się najczęściej. Powodem bólu w dole pleców jest zbytnie obciążenia kręgosłupa lub uraz kręgosłupa. Czasem krążki międzykręgowe uciskają na rdzeń kręgowy. W takim przypadku ból w dole pleców promieniuje zwykle do kończyn dolnych. Wskazany jest odpoczynek, ale leżenie w łóżku dłużej niż 4 dni może zaszkodzić.

1.2. Ból pleców po upadku

Ból w dolnej części kręgosłupa może często bywa następstwem upadku na plecy. Upadek, określany mianem nagłej, niezamierzonej zmiany pionowej pozycji ciała na pozycję poziomą może być spowodowany śliskim podłożem, nieodpowiednim obuwie, nierównym podłożem, niezabezpieczonymi schodami, lękiem wysokości. Na skutek upadku często dochodzi do złamań osteoporotycznych trzonu kręgu.

Ból w dole pleców może być spowodowany także urazem np. w trakcie wypadku samochodowego lub komunikacyjnego. Dolegliwość może również wystąpić na skutek podnoszenia ciężkich przedmiotów. U pacjentów z osteoporozą uraz może być spowodowany poślizgnięciem lub kichnięciem. Uporczywy ból pleców odczuwany w połowie odcinka lędźwiowego może świadczyć o złamaniu kompresyjnym. Taka dolegliwość wymaga prześwietlenia i dokładnej diagnostyki.

To musisz wiedzieć

  • Ból kręgosłupa najczęściej pojawia się pomiędzy 30. a 50. rokiem życia.
  • Przyczyny bólu kręgosłupa są bardzo różne i wymagają diagnostyki u lekarza.
  • Ból związany z urazem promieniuje zwykle od kręgosłupa do nóg.
  • Ból neurogenny kręgosłupa promieniuje wzdłuż nerwu.

1.3. Co to jest ból neurogenny kręgosłupa?

Gdy ból w dole pleców jest piekący, rwący i promieniuje wzdłuż drażnionego nerwu, a dodatkowo towarzyszą mu pieczenie i mrowienie, można podejrzewać przyczyny neurogenne. Czasem okazuje się, że nastąpiło zwężenie kanału nerwowego, zwykle z powodu nowotworu lub przepukliny jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. W tym przypadku konieczne bywa leczenie operacyjne.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

2. Co jest przyczyną bólu pleców po lewej stronie ciała, a co po prawej?

Pacjenci bardzo często uskarżają się na bóle pleców na dole. Niektórzy z nich narzekają na ból prawej strony pleców, innym z kolei doskwiera ból lewej strony pleców. Czym spowodowane są dolegliwości bólowe po lewej stronie ciała? Jaka jest najczęstsza przyczyna bólu prawej strony odcinka lędźwiowego? Okazuje się, że ból w lędźwiach może być spowodowany masą różnorodnych czynników.

Dolegliwości mogą pojawić się na skutek małej aktywności fizycznej lub wręcz przeciwnie, nadmiernego wysiłku fizycznego. U niektórych pacjentów bóle pleców są zwiastunem chorób, które wymagają leczenia farmakologicznego.

Zdarza się, że ból pleców po prawej stronie mówi o dolegliwościach narządów wewnętrznych np. chorobie nerek, zaburzeniach jelitowych, kamicy żółciowej, chorobie nowotworowej jajnika, chorobie wątroby. Ból pleców po lewej stronie czasem powiązany jest z zawałem serca. Wówczas, oprócz bólu lędźwi pacjent może odczuwać nudności, wymioty, pieczenie klatki piersiowej, kołatanie serca.

2.1. Jak leczyć ból psychogenny kręgosłupa?

Zdarza się, że nie ma żadnych fizycznych powodów, by mógł pojawić się ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Nasilenie dolegliwości występuje z powodu chorej psychiki. Osoby z depresją opisują ból w dole pleców jako znacznie mocniejszy niż jest w rzeczywistości.

ROZWIĄŻ NASZE TESTY I SPRAWDŹ:

2.2. Ból kręgosłupa a nowotwór

Jeśli bólowi kręgosłupa w odcinku lędźwiowym towarzyszą gorączka, spadek masy ciała czy tkliwość kręgosłupa, może to wskazywać na guzy nowotworowe. Kręgosłup atakują: szpiczak mnogi, oponiak, nowotwory tkanki nerwowej rdzenia kręgowego, nowotwory przerzutowe. Podobne objawy wywołuje również tętniak aorty brzusznej.

3. Diagnostyka bólu pleców - do jakiego lekarza iść?

Bóle lędźwiowe pleców stanowią częsty problem pacjentów. W przypadku, w którym ból w odcinku lędźwiowym utrzymuje się kilka dni i wywołany jest przeciążeniem, dobrą metodą na pozbycie się dolegliwości jest wizyta u fizjoterapeuty. W gabinecie fizjoterapeuty otrzymamy nie tylko fachową pomoc, ale otrzymamy również wskazówki i ćwiczenia zapobiegające nawrotom problemu jakim jest ból kręgosłupa lędźwiowego.

Przy powtarzających się bólach dolnej części pleców (ból kręgosłupa na dole) wskazana jest wizyta u specjalisty, który potwierdzi lub wykluczy problemy strukturalne kręgosłupa np. deformacje, niestabilność, zwyrodnienie, uszkodzenie krążka. Pierwszem specjalistą, do którego warto się udać po pomoc jest ortopeda. W niektórych przypadkach lekarz ten może skierować pacjenta na wizytę do neurologa lub neurochirurga.

Badania obrazowe wykorzystywane w diagnostyce dolegliwości jaką jest ból w dole pleców:

4. Jak leczyć ból kręgosłupa?

Leczenie bólu kręgosłupa nie jest łatwe. Ból w dole pleców może złagodzić masaż leczniczy lub stosowanie prądów zmiennych. Aby zaznać ulgi, przyjmuje się leki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, zastrzyki lignokainy i sterydów, a przy rwie kulszowej leki miorelaksacyjne. W przypadku poważnych chorób kręgosłupa wskazane może być również przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

5. Jak uniknąć bólu w dolnej części pleców?

Na ból kręgosłupa pracujemy całe życie. Brzmi to może trochę strasznie, ale to prawda. Brak ruchu, nieprawidłowa postawa ciała, podnoszenie ciężarów w nieodpowiedni sposób, noszenie butów na wysokich obcasach, spanie na niewygodnym łóżku – to wszystko sprawia, że malutkimi kroczkami zbliżamy się do wielkiej katastrofy. Przez jakiś czas nasza podpora może dzielnie znosić takie wybryki, ale z czasem pojawiają się różne choroby kręgosłupa. Najczęściej odczuwamy właśnie ból w dole pleców.

Bóle kręgosłupa lędźwiowego bywają niezwykle nieprzyjemne, niemniej jednak, można im zapobiec. Wskazana jest regularna aktywność fizyczna oraz ćwiczenia powodujące zniesienie odczuwanego bólu w dole pleców. Warto uprawiać sport np. bieganie, nordic walking lub częste spacery po lesie, a także utrzymywanie prawidłowej wagi ciała.

W trakcie podnoszenia ciężkich przedmiotów ważne jest uginanie kolan, a nie zginanie pleców na prostych nogach. Kobiety powinny unikać noszenia butów na wysokim obcasie. Osoby wykonujące pracę biurową lub pracę przy komputerze powinny pamiętać o przerwach. Biurko musi mieć odpowiednią wysokość, zaś krzesło z podłokietnikami powinno być regulowane. Nie powinniśmy nigdy zapominać, że właściwie dobrany materac to podstawa udanego snu, ale i zdrowego kręgosłupa.

Osoby, którym doskwiera ból lędźwi powinny mieć w swojej sypialni materac średnio twardy, charakteryzujący się wysokim poziomem elastyczności punktowej. Przyjmowanie specjalnych suplementów diety na stawy także jest zalecane.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz także odpowiedzi na pytania innych osób, które miały do czynienia z tym problemem:

6. Ból w dole pleców - a pozycja w trakcie snu

Prawidłowa pozycja w trakcie snu odgrywa niebywale istotną rolę, kiedy dokuczają nam dolegliwości bólowe odcinka szyjnego czy bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, określane często jako ból w dole pleców lub ból krzyża. Oczywiście, spanie w odpowiedniej pozycji jest ważne również wtedy, gdy doskwiera nam ból pleców na wysokości płuc czy ból górnej części pleców.

Pacjenci często zadają sobie pytanie: jak odciążyć kręgosłup lędźwiowy w porze nocnej? Bez względu na to czy dopadł nas ból w lędźwiach po prawej stronie czy ból pleców z lewej strony, dzięki prawidłowej pozycji jesteśmy zmniejszyć intensywność bólu lub całkowicie go wyeliminować. Fizjoterapeuci i ortopedzi zalecają spanie w pozycji bocznej, embrionalnej. Dodatkowo, wskazane jest włożenie między kolana poduszki lub koca. Po wybudzeniu się należy gwałtownie zrywać się z łóżka. Ostrego stanu bólowego nie powinno się ignorować. Taki problem należy zawsze zgłaszać lekarzowi.

7. Ćwiczenia na ból pleców w odcinku lędźwiowym

Co pomaga na ból kręgosłupa lędźwiowego? Jakie ćwiczenia na bolące plecy są najskuteczniejsze? Jak często należy wykonywać ćwiczenia na dolną część kręgosłupa? Czy ćwiczenia na ból lędźwi pomagają? Pacjenci często szukają odpowiedzi na wyżej wymienione pytania. Osoby borykające się z bólem kręgosłupa lędźwiowego powinny pamiętać nie tylko o wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń fizycznych, ale również o utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała. Należy wystrzegać się garbienia i częstego siedzenia przy komputerze. Niewskazane jest również zakładanie nogi na nogę. Wybieranie schodów zamiast windy także przynosi pozytywne rezultaty. To nie tylko dobry trening dla kręgosłupa, ale również poprawa funkcjonalności układu krążenia.

Jakie ćwiczenia wykonywać? Oto nasza propozycja.

Ćwiczenie pierwsze: Przyjmij pozycję klęku podpartego, następnie ściągnij łopatki i wyprostuj plecy. Weź głęboki wdech. Usiądź na piętach, wyciągnij ręce jak najdalej do przodu, a następnie wypuść powietrze.

Ćwiczenie drugie: Ponownie ułóż swoją pozycję ciała w klęku podpartym. Kręgosłup powinien znajdować się w pozycji neutralnej. Wciągnij brzuch, a następnie unieś głowę. Weź głęboki wdech. W kolejnym kroku głowa powinna zostać opuszczona, a środkowa część kręgosłupa wypchnięta do pozycji kociego grzbietu. Na koniec weź wydech.

Ćwiczenie trzecie: Połóż się na plecach, a ręce ułóż wzdłuż ciała. Ugnij kolana, a stopy oprzyj na materacu. Złącz stopy, a kolana rozstaw szeroko. W kolejnym kroku przybliż stopy by znajdowały się blisko tułowia.

8. Domowe sposoby na ból w dole pleców

Bóle pleców na wysokości odcinka lędźwiowego nie zawsze świadczą o poważnych schorzeniach kręgosłupa, a jedynie o przeciążeniu. W takiej sytuacji dolegliwość można leczyć domowymi sposobami. Popularnym, domowym rozwiązaniem na ból pleców w odcinku lędźwiowym jest kąpiel w ciepłej wodzie. Pod wpływem ciepłej wody rozszerzają się naczynia krwionośne i limfatyczne.

Dodatkowo, kąpiel pozwala uśmierzyć dolegliwości bólowe oraz zmniejszyć napięcie. W jaki jeszcze sposób można uśmierzyć ból kręgosłupa lub bóle mięśni pleców w odcinku lędźwiowym? Zdaniem większości lekarzy i fizjoterapeutów, ważny jest odpoczynek i zdrowy sen. Przestrzeganie higienicznego trybu życia to nie tylko dieta, aktywność fizyczna, ale również wysypianie się (minimalny czas snu powinien wynosić osiem godzin w ciągu doby).

Co jeszcze pomaga na ból kręgosłupa lędźwiowego? Kolejnym domowym sposobem na tę dolegliwość jest zastosowanie kompresu na bazie octu jabłkowego lub oleju kokosowego. W pierwszej kolejności ciepłą szmatkę należy namoczyć octem jabłkowym lub olejem kokosowym. W drugim kroku zwilżony materiał należy przyłożyć w bolące miejsce. Niektóre osoby decydują się na zastosowanie olejku kamforowego, który wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Miejsce bólu wystarczy posmarować niewielką ilością oleju i gotowe!

Osoby uskarżające się na takie problemy jak: ból w prawym boku z tyłu pleców, ból pleców na dole po lewej stronie, kłucia w plecach, bóle mięśniowe pleców, bóle w okolicy lędźwiowej kręgosłupa mogą sięgnąć również po lecznicze zioła. Działaniem przeciwbólowym charakteryzują się m.in. goździki, kwiat czarnego bzu, prawoślaz lekarski, żywokost lekarski, czarci pazur czy szczeć pospolita.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Następny artykuł: Kręgozmyk
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza