Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Co naprawdę powoduje ból pleców?

Avatar placeholder
13.02.2017 10:05
Co naprawdę powoduje ból pleców?
Co naprawdę powoduje ból pleców? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Postawa ciała decyduje o tym, czy będziesz cierpieć na bóle w przyszłości – tak uważają przedstawiciele Brytyjskiego Towarzystwa Kręgarskiego. Badania pokazały, że ludzie, których głowa pochyla się do przodu, mają największe predyspozycje do dolegliwości związanych z kręgosłupem.

To, czy jesteś „łyżką”, „mostem” czy „krzywą wieżą”, będzie miało wpływ na późniejsze problemy. Podczas gdy wcześniejsze badania skupiały się na kształcie ciała ze zwróceniem uwagi na kobiety z większym biustem i typ „jabłka”, to te badania pokazują, że to postawa może mieć kluczowe znaczenie w zapobieganiu bólom pleców.

Stwierdzono, że jedna czwarta kobiet cierpi na regularne bóle pleców, trwające od jednego do trzech dni, które rozpoczynają się w relatywnie młodym wieku, około 34. roku życia.

„Krzywe wieże” – kobiety, których głowy są pochylone do przodu mogą doświadczać tych dolegliwości częściej. Bycie „mostem”, z wygiętymi w łuk plecami, jest drugim najgorszym typem postawy narażonym na problemy, a następnym „łyżka” z zaokrąglonymi ramionami i płaskimi plecami – jedna piąta  z nich nigdy nie cierpiała na bóle pleców czy szyi.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Zmiana postawy może być mniej wymagająca niż rygorystyczna dieta odchudzająca czy intensywny program ćwiczeń.

Tim Hutchful, licencjonowany kręgarz i członek Brytyjskiego Towarzystwa Kręgarskiego powiedział, że zamiast martwić się o bycie jabłkiem lub klepsydrą, lepiej, aby ludzie spojrzeli, jak wyglądają z boku.

– Zwracanie większej uwagi na profil ciała może pomóc w identyfikacji czynników wywołujących bóle pleców lub szyi – zaznacza.

Stwierdzono, że perfekcyjna postawa powinna dawać neutralny boczny wygląd z oczami, ramionami, biodrami, kolanami i kostkami w jednej linii.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Czynniki wpływające na powstanie przeciążeń kręgosłupa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze