Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Zapalenie korzonków - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Leczenie zapalenia korzonków polega na łagodzeniu bólu.
Leczenie zapalenia korzonków polega na łagodzeniu bólu. (123rf.com)

O korzonkach zwykle mówimy w kontekście bólu kręgosłupa lędźwiowego. Tymczasem owe korzonki to nie zespół zapalny korzeni nerwowych, wychodzących z rdzenia kręgowego, ale tzw. bólowy zespół kręgosłupowo-korzeniowy. Zapalenie korzonków może być bardzo dokuczliwe i pojawić się nagle. Aby zwalczyć zapalenie korzonków, trzeba spędzić kilka dni w domu... i to na leżąco.

spis treści

1. Co to są korzonki?

Korzonki nerwowe, inaczej korzenie nerwowe, to odchodzące od rdzenia kręgowego pomiędzy kręgami włókna nerwowe. Od rdzenia odchodzą po dwa korzenie brzuszne – zawierają one włókna ruchowe – i dwa korzenie grzbietowe – zawierają one włókna nerwowe i czuciowe. Korzonki to niezwykle delikatne i wrażliwe struktury – z tego powodu ich ból jest tak dojmujący.

Mity i fakty dotyczące bólu pleców
Mity i fakty dotyczące bólu pleców [10 zdjęć]

To naturalne, że wraz z wiekiem ¾ populacji ma problemy z bolesnością pleców. Mogą oni odczuwać ostry,

zobacz galerię

2. Zapalenie korzonków

Zobacz film: "Najlepsze ćwiczenia na kręgosłup"

Zapalenie korzonków to bólowy zespół kręgosłupowo-korzeniowy. Niedyspozycja atakuje "korzonki" nerwowe (korzenie nerwowe), czyli włókna nerwowe odchodzące od rdzenia kręgowego pomiędzy kręgami. Od rdzenia odchodzą po dwa korzenie brzuszne – zawierają one włókna ruchowe – i dwa korzenie grzbietowe – zawierają one włókna nerwowe i czuciowe. Korzonki to niezwykle delikatne i wrażliwe struktury – z tego powodu ich ból jest tak dojmujący.

Stan zapalny korzonków jest niezwykle uciążliwy, a odczuwalny ból pleców uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. W celu jego wyleczenia, zaleca się leżenie w łóżku oraz lekoterapię. Pomocne w pokonaniu dolegliwości są masaże i niektóre zabiegi fizykoterapeutyczne. Zapalenie korzonków atakuje nagle, a jej przyczyny są różnorakie.

Dolegliwość może wynikać zarówno z nadmiernej jak i za małej aktywności fizycznej, mechanicznego uszkodzenia krążka międzykręgowego, otyłości czy zmian zwyrodnieniowych.

Zapalenie korzonków charakteryzuje nagły, ostry ból pojawiający się bądź w górnej części pleców i promieniujący do karku lub stawu ramiennego, bądź też zlokalizowany w dolnej części, rozchodzący się na pośladki i kończyny. Zapalenie korzonków wywołuje ból, który nasila się przy wykonywaniu jakichkolwiek czynności. Towarzyszy mu uczucie drętwienia, parestezji oraz zaburzenie czucia.

Ból w okolicy lędźwiowej to lumbago. Ból promieniujący do pośladka i tylnej części kończyny dolnej to rwa kulszowa. Dolegliwościom tym mogą towarzyszyć: zaburzenia czucia, osłabienie lub zniesienie odruchów ścięgnistych, osłabienie lub zanik mięśni, zaburzenia zwieraczy, zaburzenia funkcji seksualnych.

3. Przyczyny zapalenia korzonków

Bólowy zespół korzeniowy to objawy wynikające z ucisku na nerwy rdzeniowe. Wśród najczęstszych przyczyn wystąpienia nagłego bólu związanego z zapaleniem korzonków wymienia się:

  • uszkodzenie krążka międzykręgowego (dysku) – może do tego dojść przy nagłym skręcie tułowia lub podnoszeniu dużego ciężaru. Jeśli pęknie wtedy pierścień i jądro miażdżyste (zawarte w dysku) się wysunie, uciskając nerw, powstaje ostry ból;
  • intensywne ćwiczenia fizyczne lub trening bez rozgrzewki – prowadzą do uszkodzenia mięśni przykręgosłupowych i więzadeł stawowych;
  • choroba zwyrodnieniowa lub reumatoidalne zapalenie stawów – prowadzą do zmian kostnych kręgosłupa
  • mała aktywność fizyczna;
  • otyłość.

Zapalenie korzonków może pojawić się także na skutek przeciążenia kręgosłupa (zła pozycja siedzenia i spania, siedząca praca), a także nadwyrężenie mięśni i wykonywanie gwałtownych ruchów. Przyczyniają się do tego także choroby zapalne stawów, kości, infekcje wirusowe lub bateryjne, osłabienie oraz stres.

Silne bóle pleców mogą być także maską dla następujących schorzeń, takich jak:

  • cukrzyca,
  • półpasiec,
  • ropień nadtwardówkowy,
  • przewlekłe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • nowotwór
  • przerzuty nowotworowe do kręgosłupa albo następstwa urazów tej okolicy.

4. Objawy zapalenia korzonków

Zapalenie korzonków charakteryzuje nagły, ostry ból pojawiający się bądź w górnej części pleców i promieniujący do karku lub stawu ramiennego, bądź też zlokalizowany w dolnej części, rozchodzący sie na pośladki i kończyny. Ból nasila się przy wykonywaniu jakichkolwiek czynności.

Ból w okolicy lędźwiowej, to lumbago. Ból promieniujący do pośladka i tylnej części kończyny dolnej, to rwa kulszowa.

Dolegliwościom tym mogą towarzyszyć:

  • zaburzenia czucia, np. uczucie drętwienia
  • osłabienie lub zniesienie odruchów ścięgnistych
  • osłabienie lub zanik mięśni
  • zaburzenia zwieraczy
  • zaburzenia funkcji seksualnych

4.1. Ból kręgosłupa

Ból korzonków objawia się nagłym i bardzo silnym bólem pleców, który promieniuje od kręgosłupa poprzez ręce i nogi aż do palców. Stan zapalny i ból korzonków powoduje ogólne osłabienie pracy mięśni, a także ich napięcia.

Każdy nagły ruch może powodować wzmożenie dolegliwości. Ból korzonków może być spowodowany przykurczem mięśni przykręgosłupowych. Mogą pojawić się również inne objawy niezwiązane z kręgosłupem, np. katar, kaszel, gorączka czy ból głowy.

Ból korzonków to także symptom rwy kulszowej, czyli przepukliny krążka międzykręgowego. Jest to dolegliwość, która może się ujawnić nawet po kilku miesiącach od przeciążenia lędźwiowego fragmentu kręgosłupa czy dźwignięcia zbyt ciężkiego przedmiotu.

Ból umiejscawia się w dolnej części pleców i może promieniować do dolnych partii ciała. Rwa kulszowa powoduje silny ból i bardzo często jedyną pozycją, którą chory może przyjąć jest pozycja leżąca, ponieważ nie występuje wtedy ucisk na nerwy korzeniowe. Inną dolegliwością w przebiegu której pojawia się ból korzonków jest rwa udowa.

5. Leczenie zapalenia korzonków

Ból korzonków musi być leczony natychmiastowo, ponieważ jest to dolegliwość, która znacznie utrudnia funkcjonowanie. W momencie, kiedy już się uaktywni, należy jak najczęściej przebywać w pozycji leżącej.

Pacjent z zapaleniem korzonków powinien spędzić kilka dni w pozycji leżącej, by odciążyć kręgosłup. Aby uśmierzyć ból wywołany zapaleniem korzonków, przepisuje się mu leki rozluźniające mięśnie, ponieważ z powodu zapalenia korzonków są one bardzo napięte oraz leki przeciwbólowe.

Ponadto, jeżeli zapalenie korzonków dotyczy odcinka szyjnego kręgosłupa, stosuje się kołnierze stabilizujące i leki rozluźniające mięśnie, przeciwdziałające nadmiernemu nadwyrężeniu.

Ból złagodzą też masaże, fizykoterapia, krioterapia, laseroterapia, nagrzewanie lampą. Terapia dolegliwości związanych z zapaleniem korzonków powinna się też opierać na rozluźnieniu napiętych mięśni i przede wszystkim na odpoczynku w pozycji odciążającej kręgosłup. Inaczej jest przy niedowładach będących wynikiem chorych korzonków. W takim przypadku wykonuje się operację.

Ból złagodzą też masaże i zabiegi fizykoterapeutyczne, których zadaniem jest zmniejszenie napięcia i utrzymanie funkcji kręgosłupa oraz powstrzymanie zmian stawowych. Do zabiegów zalecanych podczas zapalenia korzonków należą:

  • krioterapia
  • laseroterapia
  • nagrzewanie lampą
  • ultradźwięki
  • prądy o niskiej częstotliwości
  • promieniowanie świetlne, ultrafioletowe, podczerwone

Terapia powinna opierać się przede wszystkim na rozluźnieniu napiętych mięśni i przede wszystkim na odpoczynku w pozycji odciążającej kręgosłup. Inaczej jest przy niedowładach będących wynikiem chorych korzonków. W takim przypadku wykonuje się operację.

6. Profilaktyka

Oczywiście lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Profilaktyka w odniesieniu do korzonków to przede wszystkim zmiana złych nawyków w trybie życia. Co należy zrobić, by nie cierpieć na zapalenie korzonków? Regularne ćwiczenia, zachowywanie wyprostowanej postawy ciała, sen na odpowiednim (najlepiej twardym) podłożu, dbanie o prawidłową masę ciała, unikanie wyziębiania organizmu, zdrowa dieta – to najlepsze metody na zapobieganie bólom korzonków.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze